Zamknij

Dr Hans Asperger pomagał nazistom. Mroczna przeszłość słynnego lekarza

Monika Piorun
20.04.2018 20:51

Powszechnie znany pediatra i psychiatra, od którego nazwiska powstała nazwa zespołu Aspergera, pomagał hitlerowcom w masowej zagładzie. Austriacki lekarz uczestniczył w programie eutanazji maluchów z problemami psychicznymi. Zarzuty pod jego adresem są na tyle poważne, że zaczęto rozważać... zmianę nazwy opisanego przez niego syndromu!

Dr Hans Asperger pomagał nazistom. Mroczna przeszłość słynnego lekarza
fot. Archiwum/Maria Asperger Felder

Metody "leczenia" doktora Aspergera

Choć oficjalnie nigdy nie był członkiem partii nazistowskiej, to jednak w świetle najnowszych danych, które ujawniono na łamach "Molecular Autism", swoją zawodową karierę w dużej mierze zawdzięcza temu, że stał się częścią "oczu i uszu III Rzeszy".

W austriackim szpitalu Am Steinhof, uważanym za jeden z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie, dr Asperger:

  • podawał śmiertelne dawki leków "nieczystym rasowo" dzieciom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia na tle psychicznym, również niepełnosprawnym (udowodniono ok. 800 takich przypadków),
  • dokonywał medycznych zbrodni w ramach tajnej akcji eutanazyjnej o kryptonimie "T4",
  • zlecał przymusowe sterylizacje niepełnoletnich pacjentów,
  • akceptował głodzenie na śmierć podopiecznych (jako jeden z elementów masowej zagłady),
  • bez wahania pozwolił wywieźć ponad 3,2 tys. niepełnoletnich uczestników "terapii" do komór gazowych w Hardheim pod Linzem.

Mimo że dr Asperger nigdy nie ukrywał, że w trakcie II wojny światowej, podobnie jak wielu innych lekarzy, musiał wykonywać swoją pracę pod nadzorem ówczesnych władz, to jednak najnowsze informacje wskazują, że swoje obowiązki wykonywał ze szczególną gorliwością a za okazywanie lojalności mógł się piąć po kolejnych szczeblach kariery zawodowej.

Zobacz także

Zbrodnia bez kary, czyli nieznane fakty z medycznej kariery dra Aspergera

Artykuł autorstwa austriackiego historyka medycyny Herwiga Czecha z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, który powstał we współpracy m.in. z profesorem Simonem Baronem-Cohenem z Uniwersytetu Cambridge (którego kuzynem jest słynny "Borat", czyli komik Sasha Baron-Cohen) opisuje nieznane dotąd szczegóły kompromitujące wszystkie medyczne dokonania, którym przysłużył się austriacki pediatra i psychiatra. 

Dr Asperger od lat 30. nadzorował oddziałem socjopedagogicznym kliniki uniwersyteckiej w Wiedniu, gdzie zajmował się m.in. dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami na tle psychicznym. Szkoły i różne placówki wychowawcze odsyłały do niego pacjentów, u których podejrzewano tego typu problemy. Jedną z jego podopiecznych była nawet słynna Elfriede Jellinek, której w 2004 roku przyznano literacką Nagrodę Nobla (cierpiąca m.in. na fobię społeczną i agorafobię).

To właśnie od decyzji dra Aspergera zależało, co się stanie z dzieckiem, które trafiło w jego ręce. Dokumentaliści wskazują, że podczas ich diagnozowania dokonywał istnej czystki rasowej, nie przebierał w słowach, używał wulgarnych określeń i stosował do ich oceny specjalną skalę.

Jeśli któreś z dzieci nie rokowało nadziei na sukcesy w dalszej edukacji, zwykle trafiało na przymusowe leczenie w szpitalu Am Steinhof, w którym pracował Asperger. Ich pobyt w placówce nie był jednak długi. Żywot maluchów trwał jeszcze maksymalnie kilka lat. W rubryce o przyczynach zgonu zamieszczano np. informację o nagłym ataku wyrostka robaczkowego lub śmiertelnym przypadku zapalenia płuc itp.

Asperger nie miał litości dla "pacjentów", zwłaszcza dla dzieci z autyzmem

Ofiary molestowania seksualnego, nawet kilkuletnie dzieci, z góry były uznawane przez lekarza za winne temu, co je spotkało. Na jeszcze mniej empatii w jego mniemaniu zasługiwały jednak dzieci z autyzmem. Dlaczego?

Eksperci wskazują, że Asperger był zafascynowany ich mózgami. Lekarz potrzebował spreparowanych organów do dalszych badań. To właśnie pacjenci z autyzmem były głównymi ofiarami tajnego programu masowej eutanazji.

Problem w tym, że główni wykonawcy tych zbrodni (na czele m.in. z dr. Karlem Brandtem, chirurgiem Hitlera) zostali skazani przez trybunały zaraz po wojnie (większość wyroków śmierci przez powieszenie wykonano w 1948 roku). Natomiast w przypadku austriackich lekarzy pracujących w wiedeńskim szpitalu Am Spigelgrund pozwolono na dalsze kontynuowanie pracy naukowej a nawet takie wyróżnienia, jak w przypadku Aspergera.

Jak zapewnia prof. Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu Cambridge, który wraz z innymi naukowcami konsultował to, co ujawnił Herwig Czech na podstawie niewykorzystywanych dotąd dokumentów archiwalnych oraz opisów przypadków pacjentów leczonych przez Asperegra:

Byliśmy świadomi tego, że opublikowane informacje będą kontrowersyjne. Uważamy jednak, że należy ujawnić prawdę o doktorze Hansie Aspergerze. Pomimo ogromnego wkładu w dziedzinę pediatrii i psychiatrii dziecięcej, uczestniczył w nazistowskich zbrodniach korzystając z eugeniki i eutanazji.

Świat nauki i medycyny wydaje się być wstrząśnięty odkryciem przerażającej liczby ofiar dra Aspergera. Niektórzy sądzą nawet, że nazwa opisanego przez niego w 1944 roku zespołu zaburzeń powinna zostać zmieniona, by nie propagować dorobku kolaborującego z nazistami "lekarza".

 

Dr Hans Asperger zmarł w 1980 roku. Choć objawy autystycznej psychopatii, które ostatecznie nazwano zespołem Aspergera, opisał w 1944 roku, to jednak nazwa ta rozpowszechniła się dopiero po jego śmierci. W 1981 roku jako pierwsza posłużyła się tym terminem brytyjska badaczka Lora Wing.

Sławne osoby z zespołem Aspergera [galeria]

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Molecular Autism/The Spectator/Eurek Alert

___

zdrowie.radiozet.pl/π