Dr Hans Asperger pomagał nazistom. Mroczna przeszłość słynnego lekarza

Monika Piorun
20.04.2018 20:51
Dr Hans Asperger pomagał nazistom. Mroczna przeszłość słynnego lekarza
fot. Archiwum/Maria Asperger Felder

Powszechnie znany pediatra i psychiatra, od którego nazwiska powstała nazwa zespołu Aspergera, pomagał hitlerowcom w masowej zagładzie. Austriacki lekarz uczestniczył w programie eutanazji maluchów z problemami psychicznymi. Zarzuty pod jego adresem są na tyle poważne, że zaczęto rozważać... zmianę nazwy opisanego przez niego syndromu!

Metody "leczenia" doktora Aspergera

Choć oficjalnie nigdy nie był członkiem partii nazistowskiej, to jednak w świetle najnowszych danych, które ujawniono na łamach "Molecular Autism", swoją zawodową karierę w dużej mierze zawdzięcza temu, że stał się częścią "oczu i uszu III Rzeszy".

W austriackim szpitalu Am Steinhof, uważanym za jeden z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie, dr Asperger:

  • podawał śmiertelne dawki leków "nieczystym rasowo" dzieciom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia na tle psychicznym, również niepełnosprawnym (udowodniono ok. 800 takich przypadków),
  • dokonywał medycznych zbrodni w ramach tajnej akcji eutanazyjnej o kryptonimie "T4",
  • zlecał przymusowe sterylizacje niepełnoletnich pacjentów,
  • akceptował głodzenie na śmierć podopiecznych (jako jeden z elementów masowej zagłady),
  • bez wahania pozwolił wywieźć ponad 3,2 tys. niepełnoletnich uczestników "terapii" do komór gazowych w Hardheim pod Linzem.

Mimo że dr Asperger nigdy nie ukrywał, że w trakcie II wojny światowej, podobnie jak wielu innych lekarzy, musiał wykonywać swoją pracę pod nadzorem ówczesnych władz, to jednak najnowsze informacje wskazują, że swoje obowiązki wykonywał ze szczególną gorliwością a za okazywanie lojalności mógł się piąć po kolejnych szczeblach kariery zawodowej.

Zobacz także

Zbrodnia bez kary, czyli nieznane fakty z medycznej kariery dra Aspergera

Artykuł autorstwa austriackiego historyka medycyny Herwiga Czecha z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, który powstał we współpracy m.in. z profesorem Simonem Baronem-Cohenem z Uniwersytetu Cambridge (którego kuzynem jest słynny "Borat", czyli komik Sasha Baron-Cohen) opisuje nieznane dotąd szczegóły kompromitujące wszystkie medyczne dokonania, którym przysłużył się austriacki pediatra i psychiatra. 

Dr Asperger od lat 30. nadzorował oddziałem socjopedagogicznym kliniki uniwersyteckiej w Wiedniu, gdzie zajmował się m.in. dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami na tle psychicznym. Szkoły i różne placówki wychowawcze odsyłały do niego pacjentów, u których podejrzewano tego typu problemy. Jedną z jego podopiecznych była nawet słynna Elfriede Jellinek, której w 2004 roku przyznano literacką Nagrodę Nobla (cierpiąca m.in. na fobię społeczną i agorafobię).

To właśnie od decyzji dra Aspergera zależało, co się stanie z dzieckiem, które trafiło w jego ręce. Dokumentaliści wskazują, że podczas ich diagnozowania dokonywał istnej czystki rasowej, nie przebierał w słowach, używał wulgarnych określeń i stosował do ich oceny specjalną skalę.

Jeśli któreś z dzieci nie rokowało nadziei na sukcesy w dalszej edukacji, zwykle trafiało na przymusowe leczenie w szpitalu Am Steinhof, w którym pracował Asperger. Ich pobyt w placówce nie był jednak długi. Żywot maluchów trwał jeszcze maksymalnie kilka lat. W rubryce o przyczynach zgonu zamieszczano np. informację o nagłym ataku wyrostka robaczkowego lub śmiertelnym przypadku zapalenia płuc itp.

Asperger nie miał litości dla "pacjentów", zwłaszcza dla dzieci z autyzmem

Ofiary molestowania seksualnego, nawet kilkuletnie dzieci, z góry były uznawane przez lekarza za winne temu, co je spotkało. Na jeszcze mniej empatii w jego mniemaniu zasługiwały jednak dzieci z autyzmem. Dlaczego?

Eksperci wskazują, że Asperger był zafascynowany ich mózgami. Lekarz potrzebował spreparowanych organów do dalszych badań. To właśnie pacjenci z autyzmem były głównymi ofiarami tajnego programu masowej eutanazji.

Problem w tym, że główni wykonawcy tych zbrodni (na czele m.in. z dr. Karlem Brandtem, chirurgiem Hitlera) zostali skazani przez trybunały zaraz po wojnie (większość wyroków śmierci przez powieszenie wykonano w 1948 roku). Natomiast w przypadku austriackich lekarzy pracujących w wiedeńskim szpitalu Am Spigelgrund pozwolono na dalsze kontynuowanie pracy naukowej a nawet takie wyróżnienia, jak w przypadku Aspergera.

Jak zapewnia prof. Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu Cambridge, który wraz z innymi naukowcami konsultował to, co ujawnił Herwig Czech na podstawie niewykorzystywanych dotąd dokumentów archiwalnych oraz opisów przypadków pacjentów leczonych przez Asperegra:

Byliśmy świadomi tego, że opublikowane informacje będą kontrowersyjne. Uważamy jednak, że należy ujawnić prawdę o doktorze Hansie Aspergerze. Pomimo ogromnego wkładu w dziedzinę pediatrii i psychiatrii dziecięcej, uczestniczył w nazistowskich zbrodniach korzystając z eugeniki i eutanazji.

Świat nauki i medycyny wydaje się być wstrząśnięty odkryciem przerażającej liczby ofiar dra Aspergera. Niektórzy sądzą nawet, że nazwa opisanego przez niego w 1944 roku zespołu zaburzeń powinna zostać zmieniona, by nie propagować dorobku kolaborującego z nazistami "lekarza".

Zagłosuj

Czy według Ciebie powinno się zmienić nazwę syndromu, który opisał dr Asperger?

Liczba głosów:

Dr Hans Asperger zmarł w 1980 roku. Choć objawy autystycznej psychopatii, które ostatecznie nazwano zespołem Aspergera, opisał w 1944 roku, to jednak nazwa ta rozpowszechniła się dopiero po jego śmierci. W 1981 roku jako pierwsza posłużyła się tym terminem brytyjska badaczka Lora Wing.

Sławne osoby z zespołem Aspergera [galeria]

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Molecular Autism/The Spectator/Eurek Alert

___

zdrowie.radiozet.pl/π