Zamknij

Długi covid. Nauczycielka od ośmiu miesięcy walczy z koronawirusem

09.11.2020 14:57
Long covid
fot. Shuttestock

Długi covid rujnuje nie tylko zdrowie, ale i życie. Przekonała się o tym pewna nauczycielka z Belfastu, która z koronawirusem walczy już... ósmy miesiąc. Właśnie została zwolniona z pracy.

"Długi covid" to termin określający uciążliwe dolegliwości utrzymujące się po przejściu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Szacuje się, że problem dotyczy około 10 procent ozdrowieńców. Jednym z nich jest irlandzka nauczycielka, która z uporczywymi objawami COVID-19 zmaga się nieprzerwanie od marca.

COVID-19 - powikłania

Margaret McAtamney, 48-letnia nauczycielka z Belfastu, wiosną zaraziła się koronawirusem. Początkowo wydawało się, że chorobę uda się szybko opanować, ale ponad pół roku później kobieta wciąż zmaga się z kaszlem i dusznością.

Przez długą nieobecność w pracy nauczycielka została zwolniona. Musiała też zawiesić rozkręcanie własnej firmy, o którą latami walczyła. Żyje z oszczędności. W rozmowie z FEMAIL wyznała, że wraz z innymi członkami facebookowej grupy "Long Haul Covid Fighters UK", czuje się "zapomniana przez system". "Są chwile prawdziwej rozpaczy" - powiedziała dziennikarzom.

Lekarze coraz częściej mówią o konieczności otoczenia kompleksową opieką ozdrowieńców. We Włoszech i Anglii - dwóch krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem w Europie - latem powstały wyspecjalizowane ośrodki rehabilitacyjne dla osób, które przeszły COVID-19.

Długi covid - objawy:

  • chroniczne zmęczenie,
  • zadyszka,
  • tzw. mgła mózgowa,
  • bóle i osłabienie mięśni,
  • problemy z oddychaniem,
  • zespół stresu pourazowego.

W Polsce ośrodek rehabilitacji pocovidowej otwarto w Głuchołazach. Dla rekonwalescentów przygotowano 60 łóżek. Z rehabilitacji skorzystać mogą wszystkie osoby, które przeszły COVID-19 i uzyskały skierowanie na rehabilitację od lekarza.

Z kolei w Smolnikach w woj. podlaskim powstaje ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pocovidowych, który ma być koordynowany przez Szpital Psychiatryczny w Suwałkach.

Źródło: dailymail.co.uk