Zamknij

Mokry cement poparzył skórę dziecka. Uważaj podczas remontu

11.06.2021
Aktualizacja: 11.06.2021 17:25
Mokry cement wywołał oparzenia skóry u dziecka
fot. Shutterstock

Plac budowy to nie jest miejsce do zabawy dla dzieci. Potwierdza to przypadek siedmioletniego chłopca, który wskutek nieszczęśliwego przypadku został poparzony przez mokry cement. Dowiedz się, dlaczego mokry cement jest niebezpieczny.

Siedmioletni chłopiec doznał poparzenia chemicznego w wyniku kontaktu z mokrym cementem. Chłopiec bawił się w pobliżu betoniarki i gdy był z niej wylewany cement, cześć tej substancji została przypadkowo wylana na jego głowę oraz tułów. W kontakcie z mieszanką cementową chłopiec doznał poparzenia chemicznego. Skarżył się na piekący ból, a jego skóra zaczerwieniła się. Chłopiec został natychmiast przewieziony do przychodni, gdzie personel medyczny mył jego skórę glikolem polietylenowym, a stamtąd przeniesiono go do Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville (Tennessee, USA), gdzie zajęto się leczeniem jego oparzeń na głowie, szyi i tułowiu. Na szczęście były one powierzchowne (tzw. oparzenia pierwszego stopnia). Jego przypadek został opisany na początku czerwca w magazynie "Journal of Emergency Medicine".

Dlaczego mokry cement jest niebezpieczny?

Mokry cement jest substancją silnie alkaliczną. Składa się głównie ze złożonego tlenku wapnia, a kiedy miesza się z wodą, staje się wysoce zasadowy (ma wysokie pH, w skali pH od 1 do 14 – 14). W kontakcie ze skórą może wywołać zapalenie skóry (poprzez podrażnienie lub alergię), a także oparzenia. Skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona, łuskowata, popękana. Pojawia się również świąd skóry.

Zmiany skórne zwykle pojawiają się do 6 godzin po kontakcie z mokrym cementem i dlatego wiele osób nie widzi związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy tymi incydentami.
Gdy kontakt z mokrym cementem jest dłuższy (np. podczas klęczenia w czasie wylewki lub gdy cement dostanie się do rękawic, lub buta), może dojść do głębokiego oparzenia lub owrzodzenia.

Kontakt z mokrym cementem – jak postępować?

Gdy skóra ma kontakt z mokrym cementem, należy go jak najszybciej ze skóry usunąć. Najlepiej umyć dużą ilością wody lub roztworami, np. glikolem polietylenowym. Jeśli oparzenia są poważne, leczenie może trwać miesiącami. W skrajnych przypadkach pacjenci mogą wymagać operacji, np. przeszczepu skóry.

Zapalenie skóry po kontakcie z cementem – co dalej?

Cement może wywołać zapalenie skóry na dwa sposoby, poprzez:

Podrażnieniowe zapalenie skóry może być wywołane fizycznymi właściwościami cementu, który powoduje mechaniczne kontaktowe podrażnienie skóry. Drobne cząsteczki cementu, często mieszane z piaskiem lub innym kruszywem przy wytwarzaniu zaprawy murarskiej, lub betonu, mogą obcierać skórę i wywoływać podrażnienie prowadzące do zapalenia skóry. Przy właściwym leczeniu, podrażnieniowe zapalenie skóry zazwyczaj zanika. Jednak jeśli kontakt z tą substancją utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas dolegliwości mogą się pogłębiać, a skóra stanie się bardziej podatna na alergiczne zapalenie skóry.

Alergiczne zapalenie skóry po kontakcie z cementem – co dalej?

Alergiczne zapalenie skóry może być wywołane przez sześciowartościowy chrom (chromian VI), który jest składnikiem cementu. Alergen ten przenika przez warstwę ochronną skóry i wywołuje reakcję uczuleniową. Badania wykazały, że 5-10 proc. pracowników budowlanych może być uczulonych na cement, a osobami szczególnie narażonymi na ryzyko są tynkarze, betoniarze i murarze. Wielu z nich z powodu alergicznego zapalenia skóry musi zmienić zawód.

Im dłużej skóra jest narażona na kontakt z alergenem, tym większa jego ilość przenika przez skórę i tym większe staje się ryzyko uczulenia. Dlatego w przypadku pozostawienia cementu na skórze przez cały dzień pracy, bez zmywania go podczas przerwy, ryzyko uczulenia kontaktowego na chromian (VI) będzie podwyższone.

Wdychanie pyłu cementu – czym grozi?

Podczas pracy przy betonie, np. przy opróżnianiu lub wyrzucaniu worków, może dojść do kontaktu ze znacznymi ilościami pyłu. Narażenie na kontakt z pyłem cementowym w krótkim czasie powoduje podrażnienie dróg oddechowych w okolicy nosa i gardła. Pył cementu może również powodować poważne oparzenia chemiczne oczu.

Podsumowując, wykonując prace wymagające kontaktu z cementem, należy się zabezpieczyć. Założyć strój ochronny (rękawice, okulary etc.) i zadbać o to, aby w pobliżu nie było osób postronnych, zwłaszcza dzieci.

Źródło: LiveScience.com/ Broszura informacyjna Inspektoratu Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE)