Zamknij

Dermatillomania: przez patologiczne skubanie skóry mogła stracić nogę

16.03.2022 11:52

Młoda kobieta od dzieciństwa zmagała się z kompulsywnym skubaniem i drapaniem skóry, co prowadziło do powstawania ran i blizn na ciele. W jednej z rozdrapywanych ran na nodze rozwinęło się zakażenie i pojawiła się groźba amputacji kończyny. Jak objawia się dermatillomania? Wyjaśniamy, jakie mogą być konsekwencję częstego skubania skóry.

Skubanie skóry
fot. Shutterstock

35-letnia Lauren McKeaney z Chicago cierpi na dermatillomanię, czyli kompulsywne skubanie skórek. Od lat obsesyjnie odrywała skórki z ciała i rozdrapywała strupki. To doprowadziło do poważnego zakażenia skóry, przez co mogła stracić nogę.

W wieku pięciu lat Lauren zaczęła się drapać, aż do krwi, a wkrótce pojawiły się u dziewczynki rany szarpane na całej twarzy, rękach i nogach. Stan psychiczny pogorszył się w wieku dojrzewania, gdy na skórze Lauren pojawił się trądzik, to był kolejny bodziec wyzwalający skubanie skóry.

Lauren zaprzestała jazdy figurowej na lodzie, choć osiągała dobre wyniki w tej dyscyplinie. Wszystko dlatego, że nie mogła zdjąć rajstop po treningu, nie rozdzierając ran na nogach.

Z biegiem lat stan kobiety pogarszał się i jej ciało pokrywały blizny oraz nowe rany. W szkole zgłoszono, że Lauren się okalecza, na studiach podejrzewano, że zażywa narkotyki, a w pracy komentowano głośno, gdy krew przesiąkała przez koszulę. Stres, odrzucenie, wstyd tylko potęgowały zły stan psychiczny kobiety i nasilały dermatillomanię.

W 2014 roku w jednej z ran na nodze rozwinęła się infekcja gronkowcem złocistym. Stan kobiety był na tyle poważny, że groziła jej amputacja kończyny. 

Ostatecznie chorą nogę udało się uratować, choć wymagało to wycięcia dużej części skóry z uda. 

Dopiero w szpitalu postawiono trafną diagnozę i poinformowano Lauren, że choruje na dermatillomanię.

Kobieta uczy się żyć z chorobą. Zakrywa wszystkie lustra, by nie unikać przyglądania się swojej skórze, co prowokuje do skubania.  

Zaczęła dzielić się swoją historią w Internecie, a po rozmowie z innymi, którzy cierpią na tę samą chorobę, postanowiła założyć własną organizację non-profit o nazwie Picking Me.

- Kiedyś naprawdę się wstydziłam się je pokazywać, ale teraz to tylko znaki podkreślające moją historię – powiedziała o bliznach w wywiadzie.

Dermatillomania, czyli kompulsywne skubanie skórek 

Dermatillomanie to patologiczne skubanie skóry (PSD - skin picking disorder) nazywane także neurotycznym drapaniem skóry lub drapaniem skóry na tle psychogennym. To zaburzenie kompulsywne, trudne do powstrzymania, prowadzące do drapania skóry aż do jej uszkodzenia.

Skubanie skóry może dotyczyć wyłącznie twarzy lub innych obszarów, a nawet całego ciała.

Dermatillomania może prowadzić do całkowitej izolacji osoby chorej. Niektórzy spędzają na skubaniu skóry wiele godzin dziennie, co całkowicie dezorganizuje ich życie. Poza tym widoczne rany na skórze wprawiają w zakłopotanie, wywołują wstyd, są częstym tematem komentarzy, dlatego chorzy izolują się od społeczeństwa, mają problemy z nawiązaniem lub utrzymaniem relacji międzyludzkich. Często z powodu wstydu rezygnują ze szkoły, pracy, a nawet wychodzenia z domu.

Chorzy nie są w stanie zapanować nad odruchem drapania. Odczuwają duże napięcie przed skubaniem i chwilową ulgę podczas tej czynności, ale po jej zakończeniu nadchodzi wstyd, smutek, żal i inne negatywne uczucia związane z wyglądem skóry.

Wyzwalaczami skubania/drapania są zwykle: stres, lęk, złość, nuda, nieumiejętność rozładowania napięcia.

Powikłaniem ciągłego drapania i skubania skóry są blizny, uszkodzenie tkanek, zakażenia. Chorzy często wymagają leczenia antybiotykami, a nawet interwencji chirurga.

Osoby, które podejrzewają u siebie dermatillomanię powinny się zgłosić na konsultację do lekarza psychiatry.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk; podyplomie.pl