Zamknij

Od 30 lat unikał dentysty. Teraz nie może jeść i mówić

16.07.2020 16:03

Wiele osób boi się wizyt u dentysty. Borowanie nie należy do przyjemności. Jednak pewien 50-latek tak panicznie bał się dentysty, że unikał leczenia zębów przez prawie trzy dekady. Lekarze musieli ostatecznie usunąć mu szczękę i większość zębów. Teraz nie może już prawidłowo jeść, pić i mówić.

Darren Wilkinson/uk.gofundme.com
fot. Darren Wilkinson/uk.gofundme.com

51-letni Darren Wilkinson przez prawie 30 lat unikał wizyt u dentysty. Po pomoc zgłosił się dopiero wtedy, gdy na poduszce zauważył krew. Okazało się, że w jamie ustnej mężczyzny od jakiegoś czasu rozrastał się guz. Sytuacja była na tyle poważna, że lekarze musieli usunąć aż 90 proc. szczęki i większość zębów.

Dentofobia mogła kosztować go życie

Darren Wilkinson z powodu strachu od wielu lat unikał dentysty. Na wizytę zdecydował się dopiero wtedy, gdy na poduszkach rano widział krew, a z jamy ustnej zaczął wydobywać się cuchnący zapach.

Mężczyzna został skierowany na badanie RTG, a następnie na kolejne testy do szpitala. Okazało się, że choruje na szkliwiaka, nowotwór, który od jakiegoś czasu rozwijał się w szczęce.

Lekarze stwierdzili, że guz pana Wilkinsona należy jak najszybciej usunąć, ponieważ szkliwiak szczęki naciekając tkanki, może niszczyć zatoki przynosowe, podstawę czaszki i mózg.

Ostatecznie mężczyźnie usunięto 90 proc. dolnej szczęki, a także większości zębów. W miejsce szczęki zostały wstawione tytanowe płytki, by podtrzymać twarz. Chirurdzy planują również użyć kości z nogi, aby pomóc odbudować usunięte elementy.

Tydzień po operacji u Wilkinsona rozwinęła się sepsa. Mężczyzna przeszedł sześć operacji w celu leczenia powikłań i infekcji. Teraz może się komunikować tylko za pomocą tablicy i długopisu, a karmiony jest dojelitowo.

Darren Willson i jego żona chcą podnieść świadomość ludzi na temat rzadkich nowotworów. Ponieważ mężczyzna nie będzie mógł wrócić do pracy, para zbiera pieniądze na życie i dalszą rehabilitację za pomocą zbiórki internetowej.

Źródło: dailymail.co.uk, uk.gofundme.com