Zamknij

Czy można urodzić się dwa razy? Niezwykły przypadek dziewczynki z Teksasu

Monika Piorun
25.10.2016 23:59
Czy można urodzić się dwa razy? Niezwykły przypadek dziewczynki z Teksasu
fot. Czy można urodzić się dwa razy? Niezwykły przypadek z Teksasu

Rzadki przypadek potworniaka okolicy krzyżowo-guzicznej sprawił, że lekarze podjęli się operacji płodu, któremu usunęli guza poza łonem matki. Konieczność interwencji chirurgicznej sprawiła, że małej Lyn Lee udało się aż dwukrotnie przyjść na świat.

W 16. tygodniu ciąży Margaret Boemer badanie ultrasonograficzne wykazało niepokojące zmiany nowotworowe wokół kości ogonowej komórek zarodkowych dziecka, które nosiła w swoim łonie. Tego typu zaburzenia diagnozowane są raz na 35 tys. przypadków i dotyczą głównie zarodków żeńskich.

Lekarze zwykle nie podejmują się operacji onkologicznych na etapie płodowym (a nawet zalecają aborcję), jednak specjalistom ze Szpitala Dziecięcego w Teksasie udało się dokonać prawdziwego cudu.

Podczas pięciogodzinnego zabiegu (w 24. tygodniu ciąży) lekarze najpierw za pomocą cesarskiego cięcia wyjęli płód z łona matki, następnie usunęli 90% guza, w którym rozwijał się rak. Potem ponownie umieścili dziecko w łonie matki, by mogło doczekać jeszcze 12 tygodni do momentu porodu. Z medycznego punktu widzenia można więc uznać, że córka Margaret Boemer - mała Lyn Lee Hope - urodziła się dwa razy. 

fot. facebook.com/MargaretBoemer

Pozostała część nowotworu została usunięta dziewczynce z narośli na kości ogonowej w ciągu pierwszych dni życia. Dziś jest już pod opieką rodziców i jest oczkiem w głowie rodzeństwa. 

Potworniak - dziwny nowotwór

Potworniak to jeden z najbardziej osobliwych przypadków guzów nowotworowych znanych medycynie. Może się rozwijać już na etapie płodowym, w komórkach zarodkowych. Jego nazwa wywodzi się z łaciny i oznacza w dosłownym tłumaczeniu potwora, cudaka lub coś bardzo dziwnego.

W prawidłowo rozwijającym się organizmie wszystkie tkanki i komórki zajmują ściśle określone miejsce. Pod wpływem mutacji chromosomowych dochodzi jednak w ich obrębie do poważnego zaburzenia w ich funkcjonowaniu. Nieprawidłowości prowadzą do wytworzenia się dziwnych tworów, które mogą się zachowywać w sposób nieprzewidywalny - np. wydzielać hormony, mieszać ze sobą fragmenty różnych tkanek itp. 

Tego typu zmiany nowotworowe najczęściej wykrywane są przypadkiem - podczas badania USG lub tomografii komputerowej i lokalizowane są w okolicach gonad, kręgosłupa bądź kości ogonowej.

U dorosłych kobiet rozwija się głównie w jajnikach tworząc torbiele, zaś u mężczyzn atakuje jądra. Wśród dzieci, u których diagnozuje się potworniaki dopiero po przyjściu na świat, uznaje się je za guzy wrodzone (zwykle krzyżowo-ogonowe).

Do najbardziej osobliwych form potworniaków zalicza się tzw. feus in fetu (płód w płodzie), czyli płodokształtne zmiany nowotworowe rozwijające się na etapie płodowym w łonie matki lub fetiform, który wyglądem przypomina zdeformowany, dodatkowy płód.

 * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π