Wypiła za dużo wody podczas maratonu i zapadła w śpiączkę

29.10.2019
Aktualizacja: 29.10.2019 15:48
Wodę też można przedawkować

Pewna Brytyjka ukończyła maraton i została odwieziona do szpitala. Lekarze orzekli, że przedawkowała... wodę!

Na filmie z maratonu widać, jak słabnie. Nogi się plączą, oddech jest płytki, męczą ją zawroty głowy. Ustawieni wzdłuż trasy maratonu kibice nie wiedzą, że biegnie na tzw. autopilocie. „Film” urwał jej się już w połowie drogi.

Czy można przedawkować wodę?

Na zdjęciu zrobionym tuż po maratonie Johanna Pakenham jest zmęczona, ale szczęśliwa. Nic nie wskazuje na to, że kilka godzin później straci przytomność, zostanie odwieziona do szpitala i zapadnie w śpiączkę.

– Pamiętam znak, że połowa drogi za mną, bo był duży i bardzo widoczny. A potem obudziłam się w szpitalu – wspominała Johanna Pakenham w rozmowie z BBC.

Lekarze rozpoznali hiponatremię – śmiertelnie niebezpieczny stan niedoboru sodu we krwi. Przyczyną był nadmiar wody w organizmie, który spowodował wypłukanie soli i minerałów.

Hiponatremia – objawy

Hiponatremia to stan, w którym stężenie sodu w organizmie spada poniżej 135 mmol/L. Co ciekawe, choć wodę ciężko przedawkować, hiponatremia jest najczęściej spotykanym zaburzeniem w gospodarki wodno-elektrolitowej. Stan ten rozpoznawany jest nawet u co piątego pacjenta hospitalizowanego z przyczyn nagłych.

Objawy niedoboru sodu w organizmie to: nudności, splątanie, ból głowy. W fazie ciężkiej dochodzą wymioty, niewydolność krążeniowo-oddechowa, głęboka senność i drgawki. Groźnym powikłaniem jest zagrażająca życiu śpiączka.

Leczenie polega na podawaniu roztworu chlorku sodu (NaCl). Po rozpoznaniu ciężkiej postaci hiponatremii zaleca się podanie 150 ml 3-procentowego hipertonicznego roztworu NaCl lub równoważnika w ciągu 20 minut od rozpoznania. Stopniowe uzupełnianie sodu następuje aż do osiągnięcia zwiększenia stężenia sodu w surowicy o 5 mmol/l.

Ważne: przedawkowanie wody zdarza się naprawdę rzadko. Eksperci przypominają, że o wiele większe zagrożenie, zwłaszcza podczas zwiększonej aktywności fizycznej, stanowi odwodnienie, które również może skutkować niebezpiecznymi powikłaniami neurologicznymi.

Źródło: bbc.com, european-renal-best-practice.org