Ma ogromny brzuch i zniszczoną wątrobę. Jedyną nadzieją jest przeszczep

20.11.2018 12:28
Ma ogromny brzuch i zniszczoną wątrobę. Jedyną nadzieją jest przeszczep
fot. shutterstock

Dziewięciolatek z Pakistanu cierpi na rzadką, wyniszczającą chorobę, która w ciągu kilku lat doprowadziła do niewydolności wątroby. Brzuch chłopca niesamowicie spuchł, jest tkliwy i bolesny, co uniemożliwia mu swobodne poruszanie się, naukę i zabawę z dziećmi. Jedyną nadzieją dla Aneeta jest przeszczep wątroby, na który niestety nie stać jego rodziny. 

Chłopiec z Pakistanu cierpi na niezwykle rzadką, choć wyjątkowo groźną chorobę. 9-latek choruje na syndrom Budd-Chiari (zakrzepicę żył wątrobowych), czyli ciężką chorobę wątroby, która sprawiła, że jego brzuch urósł do rozmiarów wielkiego balona. Chłopiec jest w ciągłej agonii, jego brzuch nabrzmiewa, a stan wciąż się pogarsza. Wymaga przeszczepu wątroby, ale ojca chłopca nie stać na tak drogą operację.

Aneet urodził się zdrowy, a na bóle brzucha zaczął narzekać cztery lata temu. Jego ojciec, Ali Rehman, twierdzi, że mniej więcej w tym czasie brzuch chłopca zaczął niepokojąco puchnąć, ale nie był bardzo duży. Jednak choroba szybko postępowała i mniej więcej rok temu brzuch osiągnął ogromne rozmiary. Z tego powodu 9-letni Aneet nie może chodzić i poruszać się swobodnie, śpi tylko w jednej pozycji.

– Jeśli przez przypadek ktoś lub coś uderzy w jego brzuch, skręca się z bólu i bez przerwy płacze – mówi ojciec chorego chłopca. Aneet nie może chodzić do szkoły i bawić się z rodzeństwem.

Wykańczająca choroba

Aneet Ur Rehman z Karaczi w Pakistanie cierpi na zespół Budd-Chiari, rzadką chorobę wątroby, która wywołuje u chłopca skrajny ból brzucha i wzdęcia. Choroba ta doprowadziła również do zagrażającej życiu niewydolności wątroby.

Ojciec chłopca pracował jako hydraulik w Arabii Saudyjskiej, ale zdecydował się porzucić pracę i wrócić do domu, gdy stan syna się pogorszył.

– Moja rodzina zabrała go do kilku lekarzy w ciągu ostatniego roku – powiedział Ali Rehman. – Płyn jest odprowadzany z jego brzucha co miesiąc, ale jego stan wcale się nie poprawia.

Lekarze twierdzą, że chłopiec cierpi na niewydolność wątroby i potrzebuje pilnej transplantacji tego narządu. Niestety, gdy rodzina Aneeta zabrała go do Instytutu Urologii i Transplantacji w Sindh, powiedziano im, że wielu pacjentów czeka na przeszczep wątroby i brak jest dawców. Pan Rehman, który jest obecnie bezrobotny, nie może sobie pozwolić na opłacenie leczenia syna w prywatnym szpitalu. Transplantacja narządu i leczenie w prywatnej klinice kosztuje bowiem aż 35 000 funtów.

Ojciec chłopca zaapelował do społeczeństwa i rządu Pakistanu. Prosi o wsparcie finansowe na leczenie syna. 

– Nie chcemy, aby nasz syn umarł w ten sposób. Chcemy, by bawił się, jak normalne dzieci i miał dobrą przyszłość – mówi Ali Rehman. – Apelujemy do wszystkich, w tym do rządu, aby nam pomógł i uratował życie naszego syna.

Jedyną nadzieją dla chłopca jest wsparcie innych ludzi i instytucji państwowych. W Pakistanie uruchomiono zbiórkę pieniędzy na leczenie 9-latka. 

Syndrom Budd-Chiari

Syndrom (zespół) Budd-Chiari to zakrzepica żył wątrobowych, choroba rzadka, ale bardzo poważna. Choroba powoduje, że żyły wątrobowe zostają zablokowane aż do połączenia żyły głównej dolnej z prawym przedsionkiem, przez co uniemożliwiony jest odpływ krwi. W zależności od stopnia utrudnienia odpływu krwi żylnej z wątroby i niedrożności żył wątrobowych wyróżnia się piorunującą, ostrą i przewlekłą postać choroby.

Rozwój choroby prowadzi do gromadzenia się krwi w wątrobie, która staje się opuchnięta, wrażliwa na dotyk i bolesna. Płyn następnie wycieka z wątroby do jamy brzusznej, co powoduje znacznie zwiększenie się rozmiaru brzucha. Wielu chorych odczuwa wtedy trudności w jedzeniu, poruszaniu się, a nawet oddychaniu.

W skrajnych przypadkach inne naczynia krwionośne mogą zostać zablokowane, co prowadzi do obrzęku kostek i nóg. Krew może wtedy próbować poruszać się po ciele w innych żyłach z bardziej delikatnymi ścianami, które łatwiej pękają, co może doprowadzić do śmiertelnego krwawienia wewnętrznego. Często występują również niewydolność wątroby i nerek.

Przyczyna zespołu Budd-Chiari jest niejasna, ale uważa się, że może wynikać z błędu genetycznego, który wpływa na krzepliwość krwi. Leczenie ma na celu utrzymanie przepływu krwi z wątroby.

Zobacz także:

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk

________

zdrowie.radiozet.pl/nk