Lekarz uspokajał, że to nerwica, a skończyło się zatrzymaniem akcji serca

05.09.2019
Aktualizacja: 05.09.2019 15:25
Kołatanie serca

Choroby serca dają podobne objawy do nerwicy. Jeśli podstawowe badania wychodzą dobrze, złe samopoczucie lekarze często składają na karb stresu i przemęczenia. Tak też było w przypadku pewnej Szkotki. Ta historia mogła mieć tragiczny finał.

W przypadku niespecyficznych objawów, lekarze długo błądzą: może odwodnienie, może pasożyty, może nowotwór. Jeśli podstawowe badania wychodzą dobrze, złe samopoczucie często składają na karb stresu i przemęczenia. Pacjent wraca do domu z rozpoznaniem nerwicy i... cierpi dalej.

Kołatanie serca - powikłania

Arlene Leith z Port Glasgow w Szkocji zgłosiła się do lekarza rodzinnego z kołataniem serca. Medyk zasugerował nerwicę, informując, że stan niepokoju serca może być również skutkiem nadużywania kofeiny.

Pacjentka wróciła do domu uspokojona. Uciążliwe objawy się utrzymywały, a nawet przybierały na sile, ale, zgodnie z zaleceniami lekarza, kobieta próbowała wyciszyć nerwy.

Pewnej nocy jej serce stanęło. Uratowała ją przytomność męża, który szybko rozpoczął resuscytację. "Powiedział, że wydawałam dziwne odgłosy, moje oczy były szkliste, nie oddychałam prawidłowo” - relacjonowała później Arlene Leith w BBC.

Badania wykazały arytmogenną kardiomiopatię prawej komory (ARVC) - rzadkie schorzenie serca, które może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

ARVC - objawy

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC) to rzadkie genetyczne schorzenie mięśnia sercowego, które wpływa na osłabienie wydolności serca. Mięśnie stają się cienkie i rozciągliwe, co powoduje osłabienie funkcji pompowania krwi.

Objawy arytmogennej kardiomiopatii prawej komory to m.in.: kołatanie serca, obrzęk kostek u nóg, ekstremalne zmęczenie i duszność, mogą wystąpić omdlenia. Rozpoznanie następuje wyłącznie po rozszerzeniu diagnostyki, m.in. o badanie rezonansem magnetycznym.

W przypadku rozpoznania ARVC warto przebadać rodzinę, ponieważ choroba jest dziedziczna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bbc.com