Urodził się z podwójnym językiem. Chłopiec nie mógł zamknąć ust

17.12.2019 12:33
Chłopiec z ogromnym językiem
fot. Shutterstock

Mały Baker Roth urodził się z niebywale dużym językiem. Okazało się, że dziecko cierpi na zespół Beckwitha-Wiedemanna, rzadką chorobę genetyczną, która zwiększa również ryzyko raka. Chłopiec z powodu ogromnego języka nie mógł swobodnie oddychać, jeść, wydawać dźwięków. Dopiero po wielu miesiącach przeprowadzono operację, która pozwoli chłopcu prawidłowo się rozwijać.

Chłopczyk urodził się z nienaturalnie dużym językiem, który uniemożliwiał mu zamykanie buzi, swobodne jedzenie, wydawanie dźwięków i oddychanie.

Gdy Baker Roth przyszedł na świat, jego rodzice patrzyli z niedowierzaniem. Mały chłopczyk miał tak duży język, że wystawał mu on z ust. Okazało się, że Baker choruje na zespół Beckwitha-Wiedemanna, rzadką chorobę powodującą przerost języka.

Język chłopca był tak duży, że można go było dostrzec już w badaniu USG w 27. tygodniu ciąży. Rodzice chłopca opisują, że jego język był przynajmniej dwa razy większy niż przeciętny język dziecka.

dailymail.co.uk

Duży język utrudniał rozwój dziecka

Mały Baker przez swój duży język nie mógł swobodnie oddychać, jeść, a przede wszystkim mówić. Język wciąż wystawał poza usta, a dziecko nie mogło go prawidłowo kontrolować. 

Chłopczyk przeszedł operację zmniejszenia języka dopiero w 19. miesiącu życia. Teraz dopiero uczy się, jak samodzielnie jeść, a rodzice czekają na jego pierwsze słowa. 

Operacja języka była konieczna nie tylko ze względu na wygląd dziecka. Język był tak duży, ze według lekarzy mógł doprowadzić do deformacji szczęki dziecka.

Niestety, duży język nie był jedynym zmartwieniem chłopca i jego rodziców. USG w ciąży ujawniło również wątrobiaka płodowego, rzadkiego raka utworzonego z komórek przypominających komórki płodowe lub niedojrzałej wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. W ciągu pierwszego tygodnia życia chłopiec przeszedł trzy operacje, a po pięciu miesiącach chemioterapii  ogłoszono, że nowotwór jest w remisji (niewystępowanie lub zmniejszenie objawów nieuleczalnej choroby).

Rodzice chłopca szacują, że koszty leczenia przekroczą 1,5 mln funtów. Zbierają fundusze na pokrycie jego rachunków medycznych.

Zespół Beckwitha-Wiedemanna

Zespół Beckwitha-Wiedemanna (BWS) jest zaburzeniem wielogenowym, spowodowanym mutacjami i zmianami genetycznymi wpływającymi na czynniki regulujące wzrost.

Objawy BWS to przede wszystkim nadmierne wzrastanie (gigantyzm), makroglosia, czyli duży język, wada powłok brzucha (przepuklina pępowinowa, przepuklina pępkowa), większa predyspozycja do nowotworów.

Źródło: dailymail.co.uk