Zamknij

Chłopiec urodził się z 12 cm ogonem [drastyczne zdjęcie]

08.11.2021 15:32
Noworodek
fot. Shutterstock

W Brazylii urodził się chłopiec z ogonem zakończonym dużą kulą. Dziecko urodziło się przedwcześnie, a ogon odkryto, dopiero gdy chłopiec był już na świecie. 

Brazylijskiemu noworodkowi usunięto ogon w szpitalu dziecięcym Alberta Sabina w mieście Fortaleza. Chłopiec urodził się przedwcześnie w 35. tygodniu bez powikłań, ale wygląd dziecka zaskoczył lekarzy.

Chłopiec miał w pełni wykształcony 12 cm ogon zakończony 4 cm kulą.

Lekarze po wykonaniu niezbędnych badań zdecydowali się usunąć ogon, który następnie poddano badaniu. Ogon składał się z tkanki bez chrząstek i kości, natomiast kula składała się z tłuszczu i zarodkowej tkanki łącznej.

Przypadek został opisany w ''Journal of Pediatric Surgery Case Reports''. 

Ogon u człowieka

Ogon u człowieka został utracony w trakcie rewolucji. Ludzkie zarodki posiadają ogony, które w czasie przekształcania w płód są absorbowane przez resztę ciała. W miejscu ogona pozostaje tylko kość guziczna, znana jako kość ogonowa.

Człowiek posiada geny warunkujące kształtowanie się ogona, które jednak są hamowane w trakcie rozwoju płodowego. Bywa jednak, że w wyniku różnych niepożądanych zdarzeń, geny te ulegają ekspresji, co prowadzi do wykształcenia właściwego ogona u płodu i potem noworodka.

Ogon u człowieka w większości udokumentowanych przypadków nie zawierał kości a jedynie naczynia krwionośne, mięśnie i nerwy.

Źródło: dailymail.co.uk