Chłopiec uczulony na temperaturę: cierpi, gdy jest zimno lub ciepło

18.10.2019 11:25
Uczulenie dziecko skóra
fot. Shutterstock

Siedmiolatek uczulony jest na temperaturę. Gdy jest mu zimno lub gorąco, dostaje wysypki, wymiotuje i ma problemy z oddychaniem. Zimą Tommy Leitch niemal co miesiąc ląduje w szpitalu. Ponieważ zarówno zimna, jak i ciepła temperatura są dla chłopca groźne, musi wciąż przebywać w temperaturze pokojowej.

Siedmioletni chłopiec cierpi na bardzo rzadką przypadłość. Jego organizm nie toleruje zimna i ciepła. Zimą jest często hospitalizowany, bo niska temperatura wywołuje u niego silną reakcję alergiczną.

Tommy Leitch z powodu zimna wymiotuje, ma trudności z oddychaniem i wysypkę od stóp do głów.

Jego matka, 26-letnia Abigail McDonald, powiedziała, że nie może nawet owinąć syna warstwami ubrań, by go ogrzać, bo wywołuje to u niego reakcję alergiczną.

Kobieta martwi się, że życie jej syna jest zagrożone, ponieważ potrzebuje on natychmiastowo podania leków, gdy pojawią się objawy uczulenia.

Sprawa jest poważna. W niektórych przypadkach pokrzywka może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a obrzęk naczynioruchowy spowodować obrzęk języka, ograniczając drożność dróg oddechowych dziecka.

Ciężkie życie z alergią

Matka chłopca po raz pierwszy zauważyła niewielką wysypkę na głowie Tommy'ego, gdy miał pięć lat.

– Myślałam, że to tylko infekcja wirusowa, ale następnego ranka był pokryty wysypką od stóp do głów i skarżył się na bóle brzucha oraz klatki piersiowej, miał opuchniętą twarz – twierdzi Abigail McDonald.

– Natychmiast zabraliśmy go do szpitala, gdzie otrzymał leki przeciwhistaminowe i adrenalinę. Skierowano nas do dermatologa, który zdiagnozował u niego pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy – kontynuuje matka chłopca.

Z biegiem lat rodzice chłopca zauważyli, że nie tylko zimno, ale także ciepło wywołuje u niego reakcję alergiczną. Nieprzewidywalne wybuchy alergii spowodowały, że rodzina musiała zmienić organizację dnia i zrezygnować z podróży, ponieważ każda zmiana temperatury może być dla chłopca groźna. Cała rodzina czuwa nad tym, by chłopiec przebywał w temperaturze pokojowej.

Choroby chłopca nie można całkowicie wyleczyć. Leczenie obejmuje łagodzenie objawów – pokrzywki i obrzęku – za pomocą leków przeciwhistaminowych i sterydów przyjmowanych doustnie, a w ciężkich sytuacjach również w formie zastrzyków w szpitalu.

Źródło: dailymail.co.uk