Zamknij

Chłopiec mógł stracić wzrok z powodu "covidowego oka" [ZDJĘCIE]

05.01.2022 11:53
Shutterstock/Instagram (councillor_angelamorey)
fot. Shutterstock/Instagram (councillor_angelamorey)

9-latek prawie stracił wzrok po zachorowaniu na COVID-19. U chłopca rozwinęło się tzw. "covidowe oko", będące powikłaniem choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Jak rozpoznać objawy "covidowego oka"? Zobacz LISTĘ symptomów i zdjęcie oka zaatakowanego przez koronawirusa. 

9-letni Zac Morey stracił wzrok w lewym oku mniej niż tydzień po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Chłopiec spędził święta Bożego Narodzenia w szpitalu, gdy rozwinęło się u niego tzw. "covidowe oko". Lekarze ostrzegli rodziców, że to groźne powikłanie COVID-19 może skutkować trwałą utratą wzroku.

Oko chłopca zaczęło puchnąć, aż w końcu całkowicie się zamknęło. Chłopiec stracił wzrok i cierpiał z powodu bólu i opuchlizny.

- Nie było mowy, żeby mógł otworzyć oko bez naciągania skóry. Było spuchnięte bardziej niż wszystko, co kiedykolwiek widziałam — powiedziała matka chłopca.

Problemy z okiem zaczęły się mniej więcej tydzień po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Chłopiec zgłaszał objawy przypominające przeziębienie, ale jego stan nie pogarszał się. Okres samoizolacji spędził, grając w gry komputerowe w domu. Jednak 22 grudnia, gdy dwukrotnie uzyskał ujemny wynik testu na koronawirusa — nagle pojawił się ból w lewym oku.

Gdy rodzice zgłosili się z dzieckiem do szpitala, lekarze szybko powiązali jego przypadłość z koronawirusem. Objawy wskazywały bowiem na tzw. "covidowe oko".

Uwaga na "covidowe oko". Jak rozpoznać objawy? 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia tzw. "covidowe oko" wśród rzadkich powikłań COVID-19. Powiązanie koronawirusa z chorobami oczu potwierdzono w badaniach.

Jakie są objawy "covidowego oka"? To przede wszystkim ból, zaczerwienie i opuchlizna oczu.

"Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego" – poinformowali już w 2020 roku przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

U 9-latka z "covidowym okiem" rozpoznano zapalenie tkanek oczodołu (orbital cellulitis), co objawia się: jednostronnym bolesnym, zaczerwienionym i nadmiernie ocieplonym obrzękiem okołooczodołowym. Naciek zapalny i obrzęk powiek prowadzą często do zamknięcia szpary powiekowej. Mogą występować objawy zapalenia spojówek, łzawienie.

W przypadku zapalenia tkanek oczodołu występuje wytrzeszcz gałki ocznej, często maskowany obrzękiem powiek i powodujący przemieszczenie gałki w kierunku bocznym i ku dołowi oraz ograniczenie ruchomości bądź unieruchomienie gałki spowodowane obrzękiem. Charakterystyczne są również ból nasilający się przy ruchach gałki i obrzęk spojówki gałkowej. Może też występować: podwójne widzenie, zaburzenia w postaci mroczków w polu widzenia, zaburzenie widzenia barwnego, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Zapaleniu tkanek oczodołu mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak: gorączka, podwyższone OB oraz leukocytoza, ból głowy, złe samopoczucie, nudności i wymioty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk; zdrowie.pap.pl; przegladokulistyczny.pl