Chcieli mieć moc Spidermana. Trafili do szpitala w ciężkim stanie

29.05.2020
Aktualizacja: 29.05.2020 11:45
Jadowity pająk
fot. Shutterstock

Trzech małych chłopców z Boliwii chciało mieć moc Spidermana – ich ulubionego superbohatera, znanego im z filmów – i dlatego dali się pokąsać Czarnej wdowie, bardzo jadowitemu pająkowi. 

Bracia w wieku 12, 10 i 8 lat, pasąc kozy niedaleko miasta Chayanta w Boliwii, zauważyli niezwykle jadowitego pająka – czarną wdowę. Zaczęli ją denerwować, szturchając patykiem tak długo, dopóki nie ukąsiła ich wszystkich. Mieli nadzieję, że w ten sposób zyskają supermoce, podobnie jak ich ulubiony bohater filmowy Spiderman. Niestety ta przygoda skończyła się dla nich bardzo źle.

Ból po ukąszeniu był bardzo silny, chłopcy zaczęli tracić siły. W tym stanie znalazła ich matka, która natychmiast zawiozła ich do lekarza. Gdy u chłopców pojawiły się kolejne objawy, gorączka, drżenie i bóle mięśni, zostali przewiezieni do szpitala dziecięcego w La Paz, gdzie podano im antidotum. Po tygodniu wyszli do domu.

Tę historię opowiedział urzędnik boliwijskiego Ministerstwa Zdrowia – Virgilio Pietro, podczas konferencji poświęconej tematowi koronawirusa, jako ostrzeżenie dla rodziców. Zaapelował, aby byli szczególnie ostrożni i wytłumaczyli swoim dzieciom, że nie wszystko, co widać w filmie jest prawdziwe.

Czarna wdowa to jeden z najniebezpieczniejszych pająków na świecie. Jej jad jest 15 razy silniejszy niż jad grzechotnika. Wielkość tego pająka waha się od 4 do nawet 38 mm (samice są większe, samce mniejsze). Łatwo go rozpoznać, bo po stronie brzusznej ma czerwoną plamę w kształcie klepsydry. Żyją głównie z Ameryce Północnej i Południowej, blisko siedzib ludzkich. Jego jad jest silną neurotoksyną, która zabija owady i paraliżuje ssaki i ptaki, natomiast u ludzi wywołuje zatrucie, silne bóle, czasem nawet prowadzi do śmierci (na szczęście rzadko). Samo ugryzienie czarnej wdowy nie jest bolesne, ale po 20 minutach zwykle pojawiają się bardzo bolesne skurcze mięśni, z czego najgorsze mogą być bóle kurczowe brzucha trwające nawet do 48 godzin.

Źródło: Business Insider/ Science Alert

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET