Chciał wykopać grób, a znalazł noworodka w glinianym dzbanku

13.12.2019 13:07
Gliniany garnek
fot. Shutterstock

Ta historia ma tragiczny początek, ale koniec wyjątkowo pozytywny. Maleńka dziewczynka została znaleziona w płytkim grobie. Prawdopodobnie dziecko było porzucone przez rodziców. Choć nie dawano jej dużych szans na przeżycie, to dziewczynka pokazała ogromną siłę. Po dwóch miesiącach od jej odnalezienia żyje i ma się dobrze. Historia małej Sity to dowód na to, że cuda się zdarzają.

Maleńka dziewczynka została odnaleziona zakopana pod ziemią w glinianym garnku. Mężczyzna z północnych Indii, któremu umarło dziecko, chciał pochować je w ziemi. Podczas kopania grobu natknął się na przeszkodę, było to niewielkie gliniane naczynie. Gdy rozbił je łopatą, okazało się, że w środku znajduje się maleńkie, żywe niemowlę.

Dziewczynka została zabrana do szpitala w stanie krytycznym. Była wychudzona, miała posocznicę i niebezpiecznie niską liczbę płytek krwi. Tak było dwa miesiące wcześniej. Teraz dziewczynka przybrała na wadze i czuje się dobrze. Zostanie zaadoptowana przez lokalnego polityka.

Niesamowite odkrycie

Maleńka dziewczynka, prawdopodobnie urodzona przedwcześnie, została odnaleziona przez mężczyznę, który chciał pogrzebać w ziemi własne, martwe dziecko. Chociaż Hindusi zazwyczaj kremują zmarłych, to niemowlęta i małe dzieci często chowane są ,,na dziko'' w ziemi nieopodal miejsca zamieszkania rodziców.

Mężczyzna zeznał, że zdążył wykopać niewielką ilość ziemi, gdy jego łopata uderzyła w gliniany dzbanek/donicę, która w wyniku uderzenia pękła, a mężczyzna momentalnie usłyszał płacz dziecka. Kiedy wyciągnął dzbanek, zobaczył w środku maleńką dziewczynkę.

Dziecko zostało przewiezione do lokalnego szpitala, a następnie do szpitala pediatrycznego dr Khanny, który mógł zapewnić dziecku odpowiednią opiekę.

Lekarze powiedzieli, że dziewczynka jest wcześniakiem urodzonym prawdopodobnie w 30. tygodniu ciąży. Dziecko ważyło zaledwie 1,1 kilograma, gdy zostało przyjęte do szpitala. Dziewczynka była niedożywiona, wyziębiona i miała hipoglikemię, czyli bardzo niski poziom cukru we krwi.

Chociaż życie dziecka było zagrożone, sytuacja zmieniła się diametralnie.

- Gdy przekazywaliśmy ją władzom okręgowego szpitala, ważyła 2,57 kg. Jest karmiona butelką i całkowicie zdrowa - powiedział dr Khanna.

Dr Khanna, pediatra, który opiekował się dzieckiem, powiedział, że dziewczynka mogła znajdować się pod ziemią nawet przez 3-4 dni i przeżyła dzięki tzw. brązowemu tłuszczowi. Dzieci rodzą się z dodatkowym tłuszczem na brzuchu, udach, policzkach i dzięki niemu mogą przetrwać przez pewien czas w ekstremalnych warunkach.

Inni eksperci twierdzą natomiast, że dziecko znajdowało się pod ziemią zaledwie przez kilka godzin i prawdopodobnie nie przeżyłoby tam kolejnej godziny.

Dziecko przeżyło prawdopodobnie dzięki temu, że było pochowane w płytkim grobie, pod niewielką ilością ziemi, dzięki czemu do naczynia przedostawał się tlen.

shutterstock_779731516 (1)

Cuda się zdarzają

Lokalny polityk Rajesh Kumar Mishra z rządzącej Partii Bharatiya Janata (BJP) zadeklarował, że adoptuje dziewczynkę i wraz z żoną wychowa jak własne dziecko.

- To cud, że przeżyła. Wierzę, że Bóg uratował jej życie i przysłał ją do mnie. Teraz naszym obowiązkiem jest zrobić dla niej wszystko. Balansuje między życiem a śmiercią. Gdy wyzdrowieje, zabiorę ją do domu i wychowam ją jak własną córkę - powiedział polityk w rozmowie z BBC.

Mishra nazwał ją Sita - imieniem hinduskiej bogini, która według legendy została znaleziona przez króla Janaka, gdy orał pole.

- Odwiedzam szpital kilka razy dziennie. Tego popołudnia, kiedy odwiedziłem ją wraz z żoną, zawołałem jej imię, a ona otworzyła oczy, przeciągnęła się i spojrzała na mnie - powiedział.

Zabójstwa z powodu płci

Policja poszukuje winnych zakopania dziecka, ale podejrzewa, że mogą to być rodzice dziewczynki. Wszystko dlatego, że nikt nie szukał dziecka, a po nagłośnieniu sprawy nikt się po nie nie zgłosił. Na razie nie udało się znaleźć sprawców.

Urzędnicy spekulują na temat motywów, ale wydaje się, że płeć może mieć największe znaczenie. Kobiety w Indiach są często dyskryminowane, a dziewczęta postrzegane są jako obciążenie finansowe, zwłaszcza w biednych rodzinach.

Wiele niechcianych kobiecych płodów usuwanych jest podczas nielegalnych aborcji. Wciąż pojawiają się również doniesienia o przypadkach zabójstw dziewczynek, do których dochodzi tuż po narodzinach dziecka.

Źródło: bbc.com