Bubble Tea Girl: uzależniła się od tapioki i zapadła w śpiączkę

10.06.2020 11:21
Herbata z tapioką może uzależniać
fot. Shutterstock

Bubble Tea Girl - taki przydomek lekarze nadali nastolatce, która przedawkowała herbatę z kulkami tapioki. Ta historia mogła skończyć się tragicznie.

Osiemnastoletnia Chinka trafiła do szpitala w Szanghaju, po tym jak rodzina znalazła ją nieprzytomną w domu. Dzień wcześniej dziewczyna skarżyła się na nudności, nieustannie chciało jej się pić, co chwilę biegała do toalety. Lekarze poinformowali, że to objawy charakterystyczne dla kwasicy ketonowej.

Kwasica ketonowa objawy:

  • nudności i wymioty;
  • wzmożone pragnienie;
  • częstsze oddawanie moczu;
  • suchy, obłożony język;
  • dreszcze;
  • zaburzenia świadomości.

Faktycznie, pomiar poziomu cukru we krwi wykazał aż 25-krotnie przekroczoną normę. Nastolatka zapadła w śpiączkę cukrzycową.

Dziewczynę poddano hemodializie. Ze śpiączki wybudziła się pięć dni później. Okazało się, że przyczyną nagłego pogorszenia stanu zdrowia było przedawkowanie... herbaty z tapioką.

Słodkie kulki tapioki to hit ostatnich lat. Dziewczyna piła dwie herbatki dziennie, codziennie, przez okrągły miesiąc. Tymczasem typowy kubek napoju o pojemności 750 ml zawiera prawie... 100 gramów cukru!

Lekarze podkreślają, że to nie pierwszy tego typu przypadek. W styczniu do szpitala uniwersyteckiego Xinxiang Medical University w chińskiej prowincji Henan trafił 13-letni chłopiec, który nie strawił kulek tapioki, gdy wypił dwie porcje napoju na raz.

W ubiegłym roku głośno też było o 14-letniej Chince, u której lekarze odkryli aż 100 kulek tapioki przyklejone w przewodzie pokarmowym.

Źródło: news.com.au