Zamknij

Ból zęba może być objawem guza mózgu. Na co zwrócić uwagę?

12.09.2022
Aktualizacja: 12.09.2022 17:50

Ból zęba może być objawem guzem mózgu. 29-letnia Emma Webster szukała pomocy u dentystów z powodu nieustającego bólu zęba. Po kilku miesiącach nieskutecznego leczenia wykonano badanie całej głowy. Okazało się, że ból zęba był symptomem nowotworu.

Ból zęba a guz mózgu
fot. Shutterstock

Większość osób choć raz w życiu cierpiała z powodu silnego bólu zęba. Pierwsze kroki kieruje się wtedy do stomatologa. Tak samo zrobiła Emma Webster z North Lanarkshire w Szkocji, która nie mogła pozbyć się uporczywego bólu. Specjalista przeprowadził leczenie kanałowe. Jednak przez następnych kilka miesięcy ból nasilał się i rozprzestrzenił na górną część ust aż po czubek nosa.

Kobieta zdecydowała się na wizytę u lekarza rodzinnego, który podejrzewał nerwobóle lub uszkodzenie nerwu twarzowego. Przez pół roku przyjmowała leki, w tym środki przeciwpadaczkowe, które miały zahamować zdolność nerwów do przesyłania sygnałów bólowych do mózgu. Objawy, zamiast ustępować, narastały, pojawił się te problem ze wzrokiem. Wtedy młodą kobietę skierowano na badanie głowy rezonansem magnetycznym.

Badanie ujawniło guza mózgu (niezłośliwy nowotwór), który skrył się za prawym okiem kobiety. Guz, choć powodował ból zęba, nie miał z nim tak naprawdę nic wspólnego. 

Kobieta przeszła operację, podczas której udało się usunąć 70 proc. guza. Musi zgłaszać się na regularnie badania, by monitorować stan zdrowia. Lekarze ostrzegają, by nie lekceważyć bólu, nawet gdy jest pozornie niegroźny. Ból, który nie ustępuje i/lub nasila się, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Objawy guza mózgu. Na co zwrócić uwagę?

Objawy guza mózgu związane są umiejscowieniem guza i jego charakterem wzrostu. Symptomy dzieli się na ogólne, które związane są ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i objawy typowe dla lokalizacji danego guza w ośrodkowym układzie nerwowym.

Objawy guza mózgu powodowane wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego:

 • bóle głowy,
 • senność i zaburzenia świadomości,
 • pogorszenie widzenia,
 • nudności i wymioty,
 • zaburzenia równowagi,
 • zaburzenia świadomości,
 • obniżenie sprawności intelektualnej,
 • upośledzenie pamięci,
 • sztywnością karku,
 • obrzęk tarczy nerwu wzrokowego,
 • jedno- lub obustronny niedowład nerwu odwodzącego.

Objawy guza mózgu związane z jego lokalizacją powodowane są miejscowym uszkodzeniem tkanki nerwowej przez rosnącego guza mózgu. Uzależnione są od umiejscowienia danego nowotworu w czaszce. Typowym objawem związanym z lokalizacją guza są napady padaczkowe. Guz, w zależności od półkuli, może też wywoływać nietypowe objawy takie jak: problemy z pamięcią, uczeniem się, zapamiętywaniem, zmiany nastroju i zachowania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk