Zamknij

Przez lata cierpiał na silne bóle głowy. Powód jest SZOKUJĄCY

28.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 07:07

Czy silne bóle głowy, wymioty, omdlenia i zawroty głowy mogą być objawem zakażenia pasożytem, np. tasiemcem? Jak dochodzi o zakażenia tasiemcem? Gdzie mogą ukrywać się larwy tasiemca?

Silny ból głowy a tasiemiec
fot. Shutterstock

Przez wiele lat cierpiał na silne bóle głowy, które były tak intensywne, że powodowały również wymioty i omdlenia, intensywne pocenie się. Pacjent – nazywany "Gerardo" – po jednym z takich ataków trafił do szpitala w Austin w Teksasie (USA), gdzie poddano go diagnostyce. W badaniu tomografem komputerowym wyszło, że w jego mózgu, w pobliżu pnia, znajduje się dziwna torbiel o długości 4 cm. Początkowo myślano, że to guz. Jednak podczas operacji okazało się, że był to tasiemiec uzbrojony w stadium larwalnym (taenia solium), który wywołał u mężczyzny wągrzycę ośrodkowego układu nerwowego, czyli neurocysticerkozę.

"Gerardo" prawdopodobnie zaraził się larwą tasiemca podczas pobytu w Meksyku, gdzie jadł niedogotowaną wieprzowinę. Pasożyt żył w nim przez 10 lat.

Tasiemca usunięto, a mężczyznę dodatkowo poddano leczeniu przeciwko pasożytom. Dość szybko wrócił do zdrowia. Jednak – co podkreślają lekarze – chory znajdował się w niebezpieczeństwie. Pasożyt mógł go zabić.

Wągrzyca – jak dochodzi do zarażenia?

Obecność pasożyta w mózgu jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Larwy tasiemca – wągry – mają długość około 3-5 cm. Ich żywicielem zwykle jest świnia, jednak człowiek może się stać żywicielem pośrednim. Larwy lokalizują się w mięśniach, tkance podskórnej, mogą również w oku.
Do zarażenia wągrzycą dochodzi przez zjedzenie jaj tasiemca uzbrojonego, wydalanych przez nosiciela, lub wskutek autoinwazji, czyli gdy jaja tasiemca dostają się do żołądka wskutek refluksu treści jelitowej, zawierającej jaja.  

W żołądku z jaj wylęgają się onkosfery, które wnikają do błony śluzowej jelita, a następnie z krwią dostają się do różnych narządów (m.in. do mięśni, oka, tkanki podskórnej). Tam osiedlają się i przekształcają w wągry – larwalną postać tasiemca. Wągry mają zdolność do zmieniania odpowiedzi immunologicznej gospodarza przez wydzielanie prostaglandyn i innych substancji, które hamują aktywację układu dopełniacza i wydzielanie cytokin.

loader

Z czasem te właściwości ulegają osłabieniu, co prowadzi do wystąpienia zapalnej reakcji gospodarza na pasożyta. Szczególnie w ośrodkowym układzie nerwowym pojawiają się nacieki zapalne, które doprowadzają do obumarcia pasożyta. Wokół martwych pasożytów tworzą się ziarniniaki kwasochłonne, otoczone często strefą obrzęku. Z czasem dochodzi do zwłóknienia lub zwapnienia zmian i wygaśnięcia odczynu zapalnego.

Wągry spotyka się w różnych tkankach, jednak dopiero ich lokalizacja w ośrodkowym układzie nerwowym lub w oku prowadzi do wystąpienia jawnej klinicznie choroby (neurocysticerkoza, czyli wągrzyca ośrodkowego układu nerwowego). Tak też było w przypadku "Gerardo". Pojawiające się u niego objawy (ból głowy, nudności, zawroty głowy, omdlenia) były typowe dla tej choroby.

Wągrzyca występuje na całym świecie. Największą zapadalność notuje się w Ameryce Łacińskiej, Południowo-Wschodniej Azji, Afryce oraz na Bliskim i Środkowym Wschodzie.

Źródło: dailymail.co.uk