Zamknij

Bliźnięta syjamskie w Indiach: jedno ciało, dwie główki. To rzadki przypadek

26.11.2019 11:30

W Indiach urodziło się dziecko z dwiema głowami. Jest to bardzo rzadki przypadek bliźniąt syjamskich określany policefalią. Dzieci, a w zasadzie jedno dziecko, ma jedno ciało, organy jednego człowieka, ale dwie główki i trzy rączki. Rodzice oczekiwali przyjścia bliźniąt na świat, ale wiadomość o bliźniętach syjamskich była ogromnym szokiem. Lekarze starają się opracować najlepsze rozwiązanie ratujące zdrowie i życie dziecka.

Bliźnięta syjamskie urodzone w Indiach
fot. Shutetstock

21-letnia Hinduska urodziła bliźnięta syjamskie w bardzo rzadkiej ,,formie''. Bliźnięta mają jedno ciało, trzy rączki, ale dwie głowy. Matka przyznała, że oczekiwała przyjścia bliźniąt na świat, ale nie miała pojęcia, że będą to bliźnięta syjamskie. 

Bliźniaki syjamskie, które urodziła Babita Ahirwar są przypadkiem policefalii, czyli sytuacji, gdy organizm ma tylko jedno ciało, ale więcej niż jedną głowę. Głowy nie są w stosunku do siebie pasożytnicze, są całkowicie oddzielne i potrafią w równym stopniu dysponować wspólnym ciałem. W przypadku, gdy wszystkie części ciała prócz dwóch głów są wspólne, trudno stwierdzić, że rzeczywiście ma się do czynienia z oddzielnymi osobnikami. Takie bliźnięta syjamskie uznaje się za jedno dziecko, jedną osobę.

Bliźnięta urodzone w Indiach mają te same narządy wewnętrzne, w tym serce, ale dwie głowy z dwoma oddzielnymi mózgami. Niestety, to rzadkie zjawisko nie pozostawia dużych szans na przeżycie. Na razie nie wiadomo, czy uda się przeprowadzić jakąkolwiek operację ratującą życie i jak miałaby ona wyglądać.

Newslions Media/ dailymail.co.uk
fot. Newslions Media/ dailymail.co.uk

Szacuje się, że ta niezwykle nietypowa forma połączenia dotyczy mniej niż jednego na milion urodzeń. Jest niestety bardzo mała szansa, że dzieci przeżyją i będą prowadzić normalne życie.

Prawdopodobnie nie ma możliwości przeprowadzenia operacji separacyjnej, ponieważ bliźniacy dzielą ze sobą jedno ciało i wszystkie narządy, ale lekarze rozważają różne opcje.

Dr Surendra Sonkar ze szpitala Vidisha Sadar, w którym urodziły się liźnięta syjamskie, powiedział: ''Dziecko miało dwie głowy i trzy ręce. Trzecia ręka miała dwie dłonie''.

''U noworodka widać tylko jedno serce. To bardzo rzadki stan i po raz pierwszy zetknąłem się z takim przypadkiem w mojej karierze'' - przyznał lekarz.

Obecnie opiekę nad dzieckiem sprawuje Hamidi Medical College and Hospital w Bhopal.

Źródło: dailymail.co.uk