Bliźniaczki syjamskie złączone głowami zostały rozdzielone

08.07.2020 20:19
HANDOUT/AFP/East News
fot. HANDOUT/AFP/East News

To przełom, pierwsza udana tego typu operacja w historii. W Rzymie rozdzielono bliźniaczki syjamskiej, który były ze sobą złączone tyłami głów. Dziewczynki po przejściu rehabilitacji będą mogły żyć normalnie, są całkowicie zdrowe. 

Lekarze ze szpitala pediatrycznego w Watykanie rozdzielili połączone bliźniaczki syjamskie, których czaszki był od urodzenia połączone.

Bliźniaczki, Ervina i Prefina Bangalo, urodziły się 29 czerwca 2018 r. w Mbaiki w Republice Środkowoafrykańskiej, ze złączonymi głowami. Dziewczynki współdzieliły ważne naczynia krwionośne wokół mózgu. Takie przypadki połączonych bliźniąt występują raz na około 2 miliony porodów.

W szpitalu pediatrycznym Bambino Gesu, który jest własnością Watykanu, dziewczynki przeszły w sumie trzy operacje i dochodzą do siebie po ostatecznym rozdzieleniu. 

HANDOUT AFP East News

- Głównym celem operacji było uzyskanie separacji z w idealnym stanie. Tak więc cel, jaki sobie postawiliśmy, był bardzo ambitny i zrobiliśmy wszystko, aby go osiągnąć - powiedział dr Carlo Marras, szef neurochirurgii dziecięcej w Bambino Gesu.

Marras kierował zespołem, który pracował przez prawie dwa lata, planując i przeprowadzając separację. Teraz ocenia, że dziewczynki mogą prowadzić normalne życie po przejściu rehabilitacji.

Pionierska operacja

W przeszłości z powodzeniem przeprowadzano operacje separacji bliźniąt połączonych głowami, ale większość dotyczyła bliźniąt, których głowy były złączone pionowo u góry. Natomiast czaszki Erviny i Previny były połączone jedna przy drugiej od tyłu.

- To sprawiło, że operacja była szczególnie trudna, ponieważ tył głowy jest znacznie bardziej krytycznym miejscem z perspektywy dopływu krwi do mózgu i odprowadzania krwi z tego narządu - powiedział dr Jesse Taylor, szef chirurgii plastycznej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii, który brał udział w niektórych operacjach separacyjnych.

Dr Taylor powiedział, że w typowych operacjach separacyjnych lekarze mogą ''pożyczyć'' niektóre naczynia krwionośne, aby dać je każdemu z bliźniąt, ale w tym przypadku było to niemożliwe.

Przed operacją separacji członkowie personelu watykańskiego szpitala dali dziewczynkom lustra, aby mogły się zobaczyć. Bliźniaczki znały swój głos, ale lustra pomogły im połączyć wyraz twarzy z ich osobowością i dźwiękiem.

Wcześniej był tylko jeden znany przypadek rozdzielenia bliźniąt połączonych z tyłu głowy, przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Niestety wynik tej operacji nie był pozytywny. Dwa lata po operacji, jeden z chłopców był w stanie wegetatywnym, a drugi miał poważne opóźnienia rozwojowe.

W przypadku sióstr z Republiki Środkowoafrykańskiej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dziewczęta nie poniosły żadnej szkody neurologicznej.

Matka bliźniaczek, Ermine Nzotto, nie mogła opanować wzruszenia, oglądając wideo przygotowane przez szpital przedstawiające bliźniaczki przed i po ich rozdzieleniu. Nzotto powiedziała, że nigdy nie chodziła do szkoły, ale ma nadzieję, że jej córki będą się uczyć, aby w przyszłości zostać lekarkami.

ZOBACZ TAKŻE: Przez 68 lat bracia byli zrośnięci brzuchami. Nie żyją najstarsze bliźniaki syjamskie na świecie 

Źródło: latimes.com