Zamknij

Bełkotał, miał drgawki. Skany mózgu ujawniły szokującą prawdę

19.11.2021
Aktualizacja: 19.11.2021 11:20
Miał w głowie tasiemca
fot. Shutterstock

Mężczyzna trafił do szpitala z powodu dziwnego zachowania: bełkotał, miał drgawki, był zdezorientowany. Skany mózgu ujawniły szokującą prawdę. Mężczyzna miał w głowie niemiłego lokatora.

38-letni mężczyzna z Bostonu (USA) trafił do szpitala. Powodem hospitalizacji było dziwne zachowanie mężczyzny: bełkotał, miał drgawki, był zdezorientowany, gdy ratownicy próbowali mu pomóc, stał się agresywny. Było to zachowanie – jak zapewniała żona mężczyzny – bardzo nietypowe dla niego. Ratownicy zabrali go do szpitala, gdzie miał kolejny napad padaczkowy.

Zaskakujące znalezisko w mózgu

Lekarze nie wiedzieli, co może być przyczyną takiej zmiany zachowania, zwłaszcza że w wywiadzie nie było żadnych chorób ani zaburzeń, które mogłyby odpowiadać za te objawy, a badania nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. W końcu wykonano mu rezonans magnetyczny głowy. Skany mózgu ujawniły obrzęk i trzy zmiany zapalne – wszystkie typowe dla infekcji pasożytniczej, znanej jako neurocysticerkoza, która może powodować drgawki i bóle głowy, a czasami nawet prowadzić do śmierci. Mężczyzna miał w mózgu martwego tasiemca wieprzowego.

Ludzie zarażają się pasożytem poprzez spożycie jaj tasiemców wieprzowych (Taenia solium) w niedogotowanej lub zakażonej wieprzowinie. Z tych jaj wykluwają się larwy, które przez krwiobieg przemieszczają się w ciele człowieka do różnych narządów, np. do mózgu, i tworzą cysty (torbiel, w której rozwija się pasożyt). Zarażona osoba może rozprzestrzenić jaja tasiemca, jeśli nie umyje rąk po wyjściu z łazienki i dotknie nimi jakieś produkty żywnościowe lub jakąś powierzchnię, np. klamkę drzwi. Wystarczy, że ktoś dotknie zakażonych produktów lub powierzchni, a przed posiłkiem nie umyje rąk i zakażenie gotowe. Jaja tasiemca dostają się do jego organizmu.

Gdzie i jak można się zarazić tasiemcem?

Według CDC infekcje tasiemcem wieprzowym są najczęstsze na obszarach wiejskich krajów rozwijających się, gdzie świnie wędrują swobodnie i jedzą ludzkie odchody, ale nie tylko. Co roku w Stanach Zjednoczonych z powodu neurocysticerkozy hospitalizowanych jest około 1000 osób, większość z nich była w innych krajach, w których tasiemce występują częściej. Podobnie było i w tym przypadku. Opisany powyżej mężczyzna mieszkał w jednej z wiosek w Gwatemali i dopiero 20 lat temu przeniósł się do Bostonu. Prawdopodobnie od 20 lat nosił w mózgu nieżywego tasiemca.

– Przypadek tego mężczyzny jest nietypowy, ale nie zadziwiająco rzadki. Pasożyty w jego mózgu były martwe i uwapnione od jednej lub dwóch dekad – wyjaśniał dziennikarzowi "Washington Post" lekarz opiekujący się mężczyzną, dr Edward Ryan, i dodał: – Infekcja dawno minęła, ale część jego mózgu była pokryta bliznami. I to właśnie te blizny doprowadziły do drgawek.

Pasożyty zazwyczaj umierają w organizmie człowieka w ciągu pięciu do dziesięciu lat, ale mogą nadal powodować stany zapalne, prowadzące do bólu głowy, bolesności i drgawek.

Szczęśliwe zakończenie

Lekarze podali mężczyźnie leki przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne, a pięć dni później został wypisany ze szpitala. Objęli go jednak specjalną opieką, by sprawdzić, co się stanie ze zmianami w mózgu. Po trzech latach okazało się, że największa zmiana zniknęła. Mężczyzna czuje się teraz bardzo dobrze i – co najważniejsze – nie ma już napadów padaczkowych, ale wciąż przyjmuje leki przeciwpadaczkowe.

Jego przypadek został opisany 11 listopada 2021 r. w "The New England Journal of Medicine". 

CZY WIESZ ŻE?

Ważne! Aby uniknąć zakażenia jajami tasiemca i rozwoju neurocysticerkozy, pamiętaj, by ZAWSZE dokładnie myć dłonie, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, i przed jedzeniem. Nie jedz mięsa surowego lub niedogotowanego, a po obróbce mięsa również dokładnie umyj dłonie oraz wszystkie sprzęty, których używałaś/ używałeś.

Źródło: The New England Journal of Medicine/ Washington Post/ livescience.com