Chłopiec wpadł w Barszcz Sosnowskiego. "Poparzenie trzeciego stopnia"

21.08.2020
Aktualizacja: 21.08.2020 14:16
Dzieci
fot. Shutterstock

Barszcz Sosonowskiego to trująca roślina. Boleśnie przekonał się o tym pewien mały mieszkaniec okolic Birmingham. Jego matka ostrzega.

Dziewięcioletni Jayden Bird bawił się z rodzeństwem na kempingu. Gdy otarł się o krzaki, poczuł ból, a na jego nodze pojawiły się czerwone plamy. Kilkanaście godzin później trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Barszcz Sosnowskiego - poparzenie

Z czasem czerwone plamy u dziecka zmieniły się w duże pęcherze wypełnione płynem, z których największy miał średnicę pięciozłotówki. Rodzice zdecydowali się zabrać dziecko do szpitala.

Lekarze rozpoznali poparzenie Barszczem Sosnowskiego trzeciego stopnia. To popularna w Europie roślina, przed którą co rok ostrzegają eksperci.

Na szczęście, skończyło się na strachu, lekach przeciwbólowych i kuracji antybiotykiem. "Gdyby trafiło na oko, straciłby wzrok" - powiedziała mama chłopca dziennikarzom.

Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda?

Barszcz Sosnowskiego to popularny (także w Polsce) chwast, który rośnie na łąkach i w przydrożnych rowach. Cechą charakterystyczną są duże, białe kwiatostany.

Barszcz Sosnowskiego
fot. Barszcz Sosnowskiego/Shutterstock

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został zawleczony do Europy. Jest rośliną inwazyjną, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Jego sok jest substancją toksyczną i wywołuje groźne poparzenia.

Na terenie Polski Barszcz Sosnowskiego jest objęty całkowitym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Źródło: birminghammail.co.uk