Wymyślił Ice Buckett Challenge. Zmarł po 14 latach walki z chorobą

Monika Piorun
01.12.2017 16:52
Wymyślił Ice Buckett Challenge. Zmarł po 14 latach walki z chorobą
fot. Wikimedia Commons/Facebook.com

W 2003 roku Anthony Senerchia zachorował na stwardnienie zanikowe boczne. W 2014 roku zainspirował cały świat akcją, dzięki której udało się zebrać aż 115 mln dolarów na badania pozwalające na postęp w leczeniu tej śmiertelnie niebezpiecznej choroby neurodegeneracyjnej.

Stwardnienie zanikowe boczne - "porażająca" choroba

Najczęściej atakuje mężczyzn, prowadzi do porażenia neuronów ruchowych, stopniowego upośledzenia lub zaniku mięśni i niedowładu różnych części ciała. Do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie, z jakiego powodu niektórzy ludzie nagle zaczynają chorować na stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS). Mutacje genetyczne odpowiadają zaledwie za 5 do 10 proc. przypadków tej choroby.

W początkowym stadium pacjenci zaczynają skarżyć się na drżenie mięśni i różnego rodzaju skurcze. Stopniowo mogą pojawić się problemy z mówieniem z powodu postępującego porażenia aparatu mowy. Postęp choroby bada się poprzez elektromiografię (EMG) i elektroneurografię (ENG) mięśni. Pacjenci po usłyszeniu diagnozy żyją zwykle około 3-5 lat, niektórym udaje się walczyć z chorobą dużo dłużej.

Anthony Senerchia o tym, że cierpi na stwardnienie zanikowe boczne dowiedział się zaledwie 2 miesiące po swoim ślubie ze szkolną miłością o imieniu Jeanette. Para mieszkająca na co dzień w Pelham w stanie Nowy Jork doczekała się córki.

W 2014 roku żona Anthony'ego została poproszona o to, by wziąć udział w charytatywnej zabawie polegającej na wylaniu na siebie wiadra lodowatej wody i nominowaniu kolejnej osoby do powtórzenia tego czynu. Ze względu na to, że oboje z mężem prowadzili fundację pomagającą innym chorym, cierpiącym na ALS, kobiecie udało się rozpropagować informację o nietypowej zabawie wśród innych pacjentów.

Ice Buckett Challenge: wyzwanie z kubłem zimnej wody

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Leonardo di Caprio czy Selena Gomez - w Ice Buckett Challenge wzięli udział zarówno sławni i bogaci, jak i zwykli ludzie. Oblewanie się zimną wodą powoduje dreszcze i drżenie całego ciała (nieco podobnie jak w przypadku stwardnienia zanikowego bocznego).

Akcja zyskała publiczny rozgłos po tym, jak dowiedział się o niej amerykański futbolista Peter Fraters, zmagający się z tym samym schorzeniem. Dzięki jego pomocy w ciągu zaledwie 2 miesięcy o Ice Buckett Challenge usłyszał niemal cały świat. Kubłami wody z lodem oblewali się wszyscy - aktorzy, celebryci, sławni i bogaci oraz zwykli ludzie, którzy przerzucali się wyzwaniem oblewania lodowatą wodą lub wpłacania pieniędzy na fundację pomocy chorym na stwardnienie zanikowe boczne

Oblewanie się zimną wodą powoduje dreszcze i drżenie całego ciała (nieco podobnie jak w przypadku stwardnienia zanikowego bocznego). Wielu chorych od momentu usłyszenia diagnozy nie jest w stanie przetrwać dłużej niż 3 do 5 lat. Niektórym udaje się jednak stawiać czoła ALS dużo dłużej, nawet ponad dekadę. 

46-letni Anthony Senerchia walczył ze stwardnieniem zanikowym bocznym przez 14 lat. Informacja o jego śmierci ponownie obiegła cały świat - tak, jak w przypadku Ice Buckett Challenge.

Na tę samą chorobę cierpi również 75-letni prof. Stephen Hawking, u którego stwardnienie zanikowe boczne zdiagnozowano w wieku 21 lat. Światowej sławy astrofizyk zmaga się z tą ciężką dolegliwością od ponad 5 dekad. Naukowiec w 2014 roku włączył się w promocję Ice Buckett Challenge.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

________

zdrowie.radiozet.pl/π