Zamknij

Pacjentowi amputowano dwie nogi zamiast jednej. Tragiczna pomyłka lekarska

05.11.2021 10:02
Amputacja obydwu nóg przez błąd lekarski
fot. Shutterstock

Aż dwa lata więzienia grożą lekarce, która amputowała mężczyźnie niewłaściwą nogę. Zarzucono jej rażące zaniedbanie. W wyniku błędu lekarskiego pacjent ostatecznie stracił obydwie nogi – konieczna była bowiem amputacja również drugiej kończyny, która pierwotnie miała być poddana operacji.

Lekarka z austriackiej kliniki we Freistadt w Górnej Austrii przeprowadziła amputację niewłaściwej nogi u 82-letniego pacjenta. Wszystko wydarzyło się w maju br., natomiast rozprawa sądowa w tej sprawie odbędzie się na początku grudnia przed sądem okręgowym w Linzu. Lekarce grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Ostatecznie pacjent stracił obydwie nogi

Zarzut, jaki postawiono lekarce, to „rażące zaniedbanie, skutkujące uszkodzeniem ciała w szczególnie niebezpiecznych okolicznościach" – poinformowała prokurator Ulrike Breiteneder. Całą sprawę opisuje austriacki portal Nachrichten.

W maju tego roku w klinice we Freistadt miała zostać przeprowadzona operacja u 82-latka. Jak opisuje portal, z powodu przebytych wcześniej chorób, obie nogi pacjenta były upośledzone. Na lewej nodze miała zostać planowo przeprowadzona amputacja na wysokości uda. Przez pomyłkę mężczyźnie odjęto jednak prawą nogę, bo „przed operacją oskarżona najwyraźniej zaznaczyła niewłaściwą nogę, a nikt inny się nie zorientował” – relacjonuje portal. Tragiczną pomyłkę odkryto dopiero dwa dni po operacji, podczas zmiany opatrunku. Ostatecznie pacjentowi amputowano także drugą nogę – tę, która miała pierwotnie zostać poddana operacji.

To już kolejna tragedia w austriackim szpitalu

Władze kliniki oświadczyły, że są „głęboko poruszone” i przyznały się do pomyłki, wynikającej z błędu lekarskiego. Wysłały stosowne dokumenty do prokuratury w Linzu, co doprowadziło do wniesienia aktu oskarżenia. Klinika wezwała także pracowników do „przeprowadzania jeszcze bardziej szczegółowych kontroli, dotyczących procedur bezpieczeństwa”.

Portal Nachrichten przypomina inną sprawę, także dotyczącą błędu w sztuce lekarskiej: w styczniu pacjentowi Szpitala Uniwersyteckiego Keplera w Linzu na skutek pomyłki usunięto zdrową prostatę. U dwóch pacjentów z podejrzeniem raka prostaty wykonano biopsje, a pobrane próbki wysłano do badania do laboratorium, w którym najprawdopodobniej doszło do zamiany preparatów. Pomyłkę zauważono, gdy po operacji przeprowadzonej u zdrowego mężczyzny ponownie przebadano pod kątem zmian patologicznych usunięte fragmenty tkanek. Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Źródło: PAP/Marzena Szulc / Nachrichten.at