Zamknij

Alergia na męża? Historia miłości, której nie pokonała choroba

Monika Piorun
20.01.2017 20:26

29-letnia Joanna Watkins - nauczycielka z Minnesoty - cierpi na mastocytozę prowadzącą do zaburzenia układu odporności i poważnych reakcji alergicznych. Po wstrząsie anafilaktycznym zaczęła być uczulona niemal na wszystko - nawet na własnego męża. 

Alergia na męża? Historia miłości, której nie pokonała choroba
fot. ---

Skala alergii na świecie przybrała rozmiary epidemii. Alergenem może być już nawet drugi człowiek, w obecności którego dochodzi do nasilenia objawów uczulenia. Niezwykle rzadki przypadek zespołu aktywacji mastocytów (MCAS) doprowadził do skrajnie patologicznej sytuacji, w której małżeństwo musi żyć na odległość w jednym domu

Zobacz także

Pani Joanna od roku niemal nie wychodzi na zewnątrz. Przebywa wyłącznie na specjalnie przystosowanym do jej potrzeb poddaszu a jej mąż Scott - 3 piętra niżej. Najczęściej komunikują się za pomocą elektroniki - telefonów komórkowych oraz mediów społecznościowych, ponieważ przebywanie obok siebie może zagrażać życiu młodej kobiety. 

Choć Amerykanka od zawsze była alergiczką, to jednak po tym jak wyszła za mąż, objawy uczulenia zaczęły się nasilać. Cierpiała na wysypki skórne, migreny oraz zespół jelita wrażliwego. Przełomowym momentem był jednak wstrząs anafilaktyczny, jakiego doświadczyła po tym, jak jej mąż pewnego dnia wrócił do domu po wizycie u fryzjera. Reakcja była tak silna, że Joanna mogła się udusić. 

Od tego czasu jej stan znacznie się pogorszył a objawy alergii nasilały się za każdym razem, kiedy Scott przebywał w pobliżu żony.

Niemal żaden z 30 specjalistów, z którymi konsultowała się kobieta, nie był w stanie postawić prawidłowej diagnozy. Dopiero dr Lawrence Afrin z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stanowego w Minnesocie ustalił, że przyczyną rzadkich reakcji alergicznych może być w jej przypadku zespół aktywacji mastocytów (MCAS).

Co to są mastocyty?

mastocyty
fot.
fot. Wikimedia Commons

Zobacz także

Mastocyty, czyli tzw. komórki tuczne, należą do rodziny białych krwinek wytwarzanych w szpiku kostnym. Występują we wszystkich tkankach ciała. Najwięcej z nich znajduje się w skórze, nabłonku ścianek wyściełających układ oddechowy oraz w przewodzie pokarmowym. Biorą udział w reakcjach alergicznych oraz kontrolują stany zapalne w organizmie.

Kiedy ilość mastocytów się zwiększa, mamy do czynienia z mastocytozą. W łagodnej postaci występuje najczęściej u dzieci. U dorosłych choroba ta ma zazwyczaj gwałtowny przebieg i może być śmiertelnie niebezpieczna.

Badania prowadzone w Australii potwierdziły, że ilość osób hospitalizowanych z powodu zespołu aktywacji mastocytów w ciągu zaledwie 10 lat zwiększyła się z czterech do dziesięciu przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. W przyszłości możemy mieć zatem coraz częściej do czynienia z reakcjami alergicznymi na bodźce, które do tej pory wydawały się zupełnie neutralne.

Na dobre i na złe, czyli jak żyć z mastocytozą?

alergia na męża
fot.
fot.facebook.com/Scott Watkins
Rzadka choroba spowodowała, że życie młodego małżeństwa nauczycieli z Minnesoty znacznie się skomplikowało. Choć bardzo się kochają i mieszkają w jednym domu, chwile, kiedy mogą przebywać w pobliżu siebie, należą do wyjątków.

Zobacz także

Zanim stan Joanny Watkins uległ znacznemu pogorszeniu, uwielbiała wędrować po górach z mężem. Dziś niemal nie wychodzi z domu, a na jej potrzeby zostało specjalnie przystosowane poddasze. Scott, który pracuje na pełen etat jako nauczyciel, nadzorował remont, dzięki któremu kobieta może w miarę normalnie funkcjonować. Stan jego żony nadal nie pozwala jednak na to, by mógł on częściej przebywać w jej obecności. 

Mimo wszystko para nie wyobraża sobie bez siebie życia. Potrafią rozmawiać ze sobą godzinami - głównie za pośrednictwem internetu lub przez telefon. Uwielbiają komentować filmy, które oglądają równocześnie - Joanna na poddaszu a Scott trzy piętra niżej.

Ze względu na chorobę kobieta może jeść tylko 15 produktów, które nie wywołują u niej uczulenia. Każdego dnia mąż przygotowuje dla niej dwa specjalnie skomponowane posiłki (gulasz wołowy z organicznymi warzywami lub jagnięcinę z kurkumą, cynamonem i ogórkiem), które małżeństwo jada na przemian od ponad roku.

Zobacz także

Joanna toleruje tylko kontakt z najbliższym rodzeństwem, które przed spotkaniem z siostrą musi jednak zastosować szereg środków ostrożności - wziąć prysznic, dokładnie wymyć całe ciało oraz rozebrać się do bielizny. Ubrania mogą przenosić alergeny. Nawet sam zapach zaostrza u kobiety objawy choroby, dlatego rodzina woli nie ryzykować, choć i tak po każdej wizycie jej stan się pogarsza.

Kobieta opuszcza pokój na poddaszu tylko na czas badań lekarskich i wizyt w szpitalu. Jak sama przyznaje - życie jest pełne paradoksów i mimo że cierpi na "alergię na męża", to bliskość jej ukochanego działa na nią jak lek, bez którego nie byłaby w stanie walczyć z chorobą.

Zrzut ekranu 2017-01-20 o 16.20.09
fot.
fot. facebook.com/Scott Watkins
Alergia na męża? Medycyna zna takie przypadki...

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/BBC/π