Gdy balon może zabić. Niezwykła historia kobiety uczulonej na lateks

02.12.2019
Aktualizacja: 02.12.2019 10:14
Alergia na lateks może zabić
fot. Shutterstock

Podczas gdy inni robią zakupy, ona uważnie lustruje galerię handlową, wypatrując śmiertelnego niebezpieczeństwa: balonów. Poznaj historię kobiety, która jest więźniem we własnym domu.

Liz Knight z angielskiego miasteczka Paignton od dziecka była uczulona na kurz, sierść i pióra. Gdy jej rodzina odwiedzała ciotkę, która miała papugę, dziewczynka musiała siedzieć sama w samochodzie i czekać aż rodzice i rodzeństwo wrócą. Co więcej, w wieku 12 lat lekarze rozpoznali u niej alergię na... jej własne włosy! Piękny, długi blond kucyk został przycięty na krótko, a łzom nie było końca. Historię kobiety przytacza BBC.

W wieku 20 lat Liz Knight ledwo uszła z życiem, gdy jeden z alergicznych wyprysków został zainfekowany bakteriami i rozwinęła się sepsa. Kobieta spędziła kilka tygodni w szpitalu. Pewnego dnia udała się na targi z rodziną. Gdy córka wręczyła jej pęk balonów, z prośbą o przytrzymanie, sama spuchła jak balon. Lekarze zdiagnozowali uczulenie na lateks. Od tamtej pory jej życie już nigdy nie było takie samo jak wcześniej.

Piloty telewizyjne musiały zostać zafoliowane, bo przyciski zawierają lateks. Podobnie jak mikser i suszarka do włosów. Gdy w pobliżu jej domu prowadzone są roboty drogowe, pani Knight musi zamykać okna, ponieważ nawierzchnia również zawiera lateks. Ale największe zagrożenie stanowią balony. Alergia jest tak silna, że duszności występują nawet wtedy, gdy balon był w pomieszczeniu dwa dni wcześniej, zwłaszcza, jeśli pękł. Alergizujące białka utrzymują się bowiem w powietrzu nawet do 48 godzin.

Śmiertelne zagrożenie stanowią też dla niej owoce egzotyczne. Całkiem niedawno Liz Knight wylądowała w szpitalu z powodu wystąpienia gwałtownej reakcji alergicznej po zjedzeniu... sosu z dodatkiem soku z ananasa.

Alergia na lateks to powszechne schorzenie. Reakcja alergiczna pojawia się po kontakcie z lateksowymi balonami, smoczkami, rękawicami, cewnikami, drenami, gumkami do polerowania plomb, bandażami elastycznymi, czy lateksowymi prezerwatywami. Często występuje z alergią na banany. Szacuje się, że schorzenie dotyka ok. 4 proc. populacji ogólnej.

Źródło: bbc.com