Straż graniczna w Bieszczadach uratowała mężczyznę zaatakowanego przez pszczoły

27.05.2019 10:28
Alergia na jad pszczoły
fot. Shutterstock

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Huwnik ratowali mężczyznę użądlonego przez pszczoły. Na miejsce musiało przylecieć Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

57-letni mieszkaniec Przemyśla pracował na swojej działce nieopodal Huwnik w województwie podkarpackim, gdy zaatakowały go pszczoły. Z powodu wystąpienia nagłej reakcji alergicznej od razu źle się poczuł. Nie był w stanie samodzielnie wezwać pomocy. Przeżył dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności.

Reakcja alergiczna na jad pszczoły

Traf chciał, że nieopodal ogródka działkowego mieszkańca Przemyśla przechodzili akurat pogranicznicy z Huwnik. Gdy zobaczyli mężczyznę opartego o ogrodzenie w nienaturalnej pozie, zareagowali błyskawicznie i rozpoczęli udzielanie pierwszej pomocy. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe. Ze względu na zły stan zdrowia poszkodowanego ratownicy podjęli decyzję o wezwaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szczęście w nieszczęściu, akcja ratunkowa miała miejsce nieopodal Placówki Straży Granicznej w Huwnikach, dlatego też pogranicznikom udało się szybko zabezpieczyć lądowisko i umożliwić bezpieczne lądowanie śmigłowca. Poszkodowany trafił do szpitala w Przemyślu. Reakcja alergiczna została opanowana.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Lekarze przypominają: jeśli po użądleniu przez owada źle się czujemy, może to oznaczać, że jesteśmy uczuleni na jad. Gwałtowny przebieg alergii może doprowadzić do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego, zagrażającemu życiu.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego to m.in.:

  • duszności i świszczący oddech,
  • pokrzywka i obrzęk,
  • bóle brzucha, hipotensja (czyli znaczny spadek ciśnienia tętniczego),
  • zawroty głowy, omdlenie,
  • nudności lub wymioty,
  • biegunka,
  • blokada nosa,
  • drgawki.

Dowiedz się więcej: Użądlenie pszczoły lub osy może być śmiertelnie niebezpieczne. Jak postąpić po użądleniu?

Objawy uczulenia na jad owadów zazwyczaj pojawiają się od razu, ale mogą też być odłożone w czasie do kilku godzin. Co więcej, po wycofaniu się objawów, w ciągu kilkunastu godzin, może nastąpić nawrót alergii – taką sytuację określa się mianem reakcji dwufazowej.

Natomiast bolesny obrzęk o średnicy do 10 cm, utrzymujący się do 24 godzin od zdarzenia, to fizjologiczna reakcja organizmu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bieszczadzki.strazgraniczna.pl, mp.pl