Wypiła dietetyczną colę i zapadła w śpiączkę. Miała alergię na słodzik

07.10.2019
Aktualizacja: 07.10.2019 12:13
aspartam

Młoda Brytyjka zamówiła w pubie colę. Niestety obsługa zaserwowała jej colę dietetyczną. Ta historia mogła się skończyć tragicznie.

Elizabeth Perkins ze Swadlincote w środkowej Anglii zamówiła w lokalnym pubie colę. Twierdzi, że specjalnie podkreślała, że cola ma być zwykła, słodzona cukrem. Jednak obsługa zignorowała jej prośbę i zaserwowała klientce napój dietetyczny. Trzy dni później kobieta trafiła do szpitala z powodu wstrząsu anafilaktycznego.

Przyczyną nagłego pogorszenia stanu zdrowia Brytyjki była alergia na aspartam – słodzik stanowiący zamiennik cukru w produktach dietetycznych. Elizabeth Perkins poczuła zawroty głowy i straciła przytomność. Trzy dni spędziła w śpiączce. „Niektórzy automatycznie podają napoje dietetyczne, ale w moim przypadku mogło to mieć tragiczne konsekwencje” – mówiła kobieta dziennikarzom.

Brytyjka podkreśla, że problem jest poważny, bo jej obaj synowie również są uczuleni na aspartam. Tymczasem wprowadzony niedawno w Anglii tzw. podatek cukrowy sprawił, że knajpom nie opłaca się serwować napojów słodzonych cukrem, przez co tego typu sytuacje mogą się powtarzać.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego, na które warto zwrócić uwagę w przypadku pogorszenia samopoczucia po posiłku, to:

  • wysypka, świąd skóry oraz obrzęk;
  • skurcz dróg oddechowych, uczucie braku powietrza;
  • spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zawroty głowy, uczucie osłabienia.

Źródło: metro.co.uk