Jak Fiona ze Shreka - poznaj historię kobiety z akromegalią

25.06.2018 15:48
Kobieta chora na akromegalię
fot. Daily Mail

W ciągu kilku miesięcy powiększyły jej się dłonie, a także stopy, miała opuchniętą twarz - wyglądała jak księżniczka Fiona w trakcie transformacji (bohaterka popularnego filmu "Shrek"). Przestała miesiączkować, pojawiły się też silne bóle głowy. Gdy wspominała o tym lekarzom, bagatelizowali jej dolegliwości, sugerując, że po prostu... przytyła.  26-letnia Chloe Powell z Bristolu jednak nie poddała się. Postanowiła zrobić prywatnie badanie rezonansem magnetycznym (MRI). Okazało się, że ma łagodny guz na przysadce mózgowej - części mózgu, która uwalnia hormony kontrolujące wzrost w ciele.

"Rosnące" części ciała

Chloe pierwsze niepokojące objawy zauważyła w 2015 r., kiedy poszła kupić nowe buty. Okazało się, że je stopy powiększyły się z rozmiaru 6  do rozmiaru 8. Podobnie było z dłońmi.

- Wybrałam się z siostrą do sklepu z biżuterią. Przymierzałam pierścionki, nagle okazało się, że moje palce są zbyt duże, by wsunąć na nie pierścionek w największym rozmiarze - opowiadała Chloe Powell.  I dodała: - Żartowałyśmy, że muszę stracić na wadze, ale to nie miało najmniejszego sensu. Ja przecież nie przytyłam! Nie wiedziałam, dlaczego te części ciała stały się tak duże.

- Moje stopy rosły, ale ja przecież już dawno przestałam rosnąć - powiedziała Chloe. I dodała: - Te objawy były tak śmieszne, że czułam się niezręcznie rozmawiając o nich z lekarzem.

Zdaniem Chloe zmiany też widoczne były na jej twarzy. - Skóra była w tym miejscu bardzo szorstka, a mój nos był coraz większy - duży i spuchnięty - opisywała swój stan Chloe.

Do "rosnących" stóp i palców dłoni dołączył kolejny objaw: bardzo silne bóle głowy. Wtedy postanowiła działać. Prywatnie zrobiła badanie, które wskazało na zmiany w mózgu, a dokładnie w przysadce mózgowej. Był tam łagodny guz, który wywołał chorobę zwaną akromegalią.

Co to jest akromegalia?

Akromegalia to rzadka choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu (somatotropiny), który powoduje, że części ciała stają się nienormalnie duże. Występuje ona u osób dorosłych, u których został zakończony proces wzrastania kości. Do najczęstszych objawów tej choroby zaliczamy m.in.:

  • rozrost tkanek miękkich, m.in. stóp i dłoni, żuchwy, nosa, uszu;
  • silne bóle głowy,
  • zaburzenia miesiączkowania, w tym brak miesiączki;
  • przerost i deformację kości;
  • powiększenie narządów wewnętrznych,
  • nadpotliwość (zlewne poty);
  • pogrubienie skóry i nadmierne owłosienie.

Zdaniem Chloe Powell objawy tej choroby pojawiły się znacznie wcześniej - już w 2014 r. To wtedy przestała miesiączkować, ale lekarz uznał, że to z powodu policystycznych jajników. Tymczasem był to jeden z objawów akromegalii.

Operacja w celu usunięcia guza przysadki

Chloe Powell zdecydowała się na operację mózgu w celu usunięcia guza, ale wskutek tej choroby i zmian, jakie zaszły w jej organizmie stała się niepłodna.

- Operacja była konieczna. Od czasu postawienia diagnozy, moje stopy znów urosły: tym razem do rozmiaru 9 - powiedziała Chloe. Po zabiegu okazało się, że zmiany w jej organizmie były już zbyt zaawansowane. Doszło do zaburzenia pracy nadnerczy, które są w pobliżu nerek i kontrolują produkcję hormonu stresu - kortyzolu i aldosteronu, który reguluje ciśnienie krwi. Musi teraz przyjmować leki i unikać sytuacji stresujących, ale już nigdy nie wróci do całkowitego zdrowia.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk
--------------------

zdrowie.radiozet.pl/ mk