Zamknij

Acanthosis palmaris: wygląd dłoni zdradził raka płuca

21.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:02
commons.wikimedia.org/Evan-Amos
fot. Wikimedia.org

Przez kilka miesięcy obserwowała, jak zmienia się skóra jej dłoni. Dziwnie pofałdowana skóra, ból, swędzenie i inne objawy sprawiły, że pewna Brazylijka zdecydowała się zgłosić po poradę do dermatologa. Problem okazał się jednak znacznie poważniejszy. Po wykonaniu niezbędnych badań potwierdziły się przypuszczenia lekarzy: zmieniona skóra dłoni była objawem raka płuca. 

73-latka z São Paulo w Brazylii od pewnego czasu obserwowała zmianę wyglądu skóry dłoni. Wcześniej gładka skóra zrobiła się ,,aksamitna'' i specyficznie postrzępiona. Gdy kobiecie zaczął doskwierać uporczywy kaszel i straciła mocno na wadze, zgłosiła się do lekarza. Po wstępnych badaniach okazało się, że dziwny wygląd dłoni jest objawem raka płuca. 

Kobieta, u której pojawiły się zmiany na dłoniach, była nałogowym palaczem, ale nie kojarzyła swojego stanu z nadużywaniem tytoniu. Dlatego w pierwszej kolejności zgłosiła się po poradę do dermatologa. Skóra dłoni kobiety zrobiła się pofałdowana, była bolesna i swędząca. Jak się jednak okazało, był to objaw nie choroby dermatologicznej, a raka w zaawansowanym stadium.

Zaskakująca diagnoza

Po wykonaniu badań prawda wyszła na jaw. Zmieniona skóra dłoni, kaszel i chudnięcie były spowodowane rozwijającym się w organizmie kobiety rakiem płuca.

Badania ujawniły, że kobieta miała gruczolakoraka płuc. Lekarze twierdzą, że Brazylijka przez 30 lat wypalała paczkę papierosów dziennie. Po raz pierwszy zmianę wyglądu dłoni zaobserwowała 9 miesięcy przed zgłoszeniem się do lekarza. 

Starsza kobieta przeszła leczenie, ale nie wiadomo, czy wyzdrowiała.

dailymail.co.uk
fot. dailymail.co.uk

Nietypowy objaw raka

Acanthosis palmaris (ang. tripe palms syndrome) to zespół paraneoplastyczny. Charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem skóry dłoni i jej pobruzdowaniem. Towarzyszy najczęściej rakom żołądka i płuc.

Źródło: dailymail.com