Przez kilka lat jadł tylko jeden produkt. W końcu wiadomo, co mu dolega

20.10.2020 14:11
Mężczyzna przy lodówce
fot. Shutterstock

Pewien nastolatek z Walii od urodzenia cierpiał na ekstremalne zaburzenia odżywiania. Doszło do tego, że chłopiec był w stanie zjeść tylko jeden produkt. Lekarze rozpoznali u niego niezwykłą przypadłość.

Piętnastoletni dziś mieszkaniec walijskiego miasteczka Swansea od urodzenia grymasił przy jedzeniu. Z czasem problem nasilił się do tego stopnia, że chłopak był w stanie zjeść tylko jeden produkt - frankfurterki konkretnej firmy. Lekarze rozpoznali rzadkie zaburzenie odżywiania - ARFID.

ARFID - ekstremalne zaburzenie odżywiania

Matka chłopca powiedziała, że odkąd pamięta, syn miał problemy z jedzeniem. Nietypowe upodobania kulinarne nasilały się z biegiem lat, aż w końcu przybrały postać ekstremalną - na śniadanie, obiad i kolację chłopak jadł kiełbaski śniadaniowe z wody, jednej, konkretnej firmy. Jeśli produkt był poza zasięgiem, to bez żalu rezygnował z jedzenia.

Lekarze i dietetycy bezradnie rozkładali ręce. Za radą przyjaciela rodziny, matka chłopca postanowiła skorzystać z hipnozy. Hipnoterapeuta rozpoznał rzadkie, ale funkcjonujące w klasyfikacji DSM-V, zaburzenie odżywiania polegające na unikaniu lub ograniczaniu przyjmowania pokarmów ARFID (z ang. Avoidant Restrictive Food Intake Disorder).

Specjalista twierdzi, że za pomocą przekazu podprogowego, zdołał nakłonić chłopca do spróbowania innych pokarmów.

ARFID w Polsce

Choć historia brzmi nieprawdopodobnie, podobna historia zdarzyła się także w Polsce. Do lekarzy zgłosiła się kobieta z 13-letnim synem, który jadł tylko suche przekąski - płatki śniadaniowe bez mleka, paluszki, czipsy i kruche ciasteczka.

Nie chodziło wyłącznie o łaknienie na słodkie i węglowodany, ale o to, że chłopiec wybierał produkty wyłącznie o określonym kolorze - kremowym, beżowym lub brązowym. Wystarczyło, że dany produkt wyglądał inaczej, a był natychmiast odrzucany. Charakterystyczne dla ARFID było także to, że nastolatek nie miał problemów z wagą, co jest cechą wspólną anoreksji i bulimii.

Nastolatkowi z Polski pomogła terapia poznawczo-behawioralna.

Źródło: news.com.au, centrumzaburzenodzywiania.pl