9-latek po przeszczepie obu rąk gra w bejsbol!

Monika Piorun
25.08.2016 09:55
9-latek po przeszczepie obu rąk gra w bejsbol!
fot. USA: 9-latek po przeszczepie obu rąk gra w baseball

Zaledwie rok temu Zion Harvey z Baltimore jako pierwsze dziecko na świecie przeszedł przeszczep obu rąk. Dziś jest już na tyle sprawny, że może nawet brać udział w zawodach. Kiedy zagrał w meczu z prawdziwymi sportowcami, z miejsca podbił serca mediów, a jego mistrzowskie rzuty piłką bejsbolową stały się sensacją sezonu.

Włożenie na ręce profesjonalnych rękawic dla profesjonalnego bejsbolisty to nie lada frajda dla każdego małego chłopca. Zwłaszcza, jeśli niecałe 13 miesięcy wcześniej nie miał nawet dłoni.

Kiedy mały Zion miał dwa latka, przeszedł sepsę. Jego stan był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się na amputację rąk i nóg. Przez dwa lata musiał przechodzić też codzienne dializy nerek, dopóki nie udało się dokonać przeszczepu organu pobranego od jego matki.

Bez rąk i nóg

Wczesne dzieciństwo chłopiec spędził w szpitalu. Sepsa, amputacja rąk i nóg czy przeszczep nerki mogłyby sprawić, że niejednemu dorosłemu trudno byłoby sobie z tym poradzić.

Przeczytaj: Brytyjscy lekarze dokonali pierwszego przeszczepu obu rąk pacjenta

Zion nigdy jednak nie tracił pogody ducha. Dzięki pozytywnej postawie udało mu się nauczyć poruszania się za pomocą protez nóg, a na dodatek zakwalifikować do niezwykłej operacji, której przebieg śledziła niemal cała Ameryka.

10 godzin strachu

Transplantacja obu rąk nie jest łatwa. Przez 10 godzin 40 chirurgów, kilkunastu anestezjologów oraz pielęgniarek ze Szpitala Dziecięcego Philadelphia's Shrines próbowało dokonać cudu.

Udało się! Nikt nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, jak wielkiego sukcesu dokonano.

Biegający po boisku baseballowym dziewięciolatek jest żywym dowodem na to, że można wyjść cało niemal z każdej opresji.

Prawdopodobnie ze względu na młody wiek i to, że organizm chłopca jeszcze rośnie, jego mózg był w stanie przystosować się do przeszczepionych organów na tyle dobrze, że dziś prawie nie ma już śladu po dawnej tragedii.

Zion Harvey przeszedł w swoim krótkim życiu więcej niż niejeden dorosły.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Mimo amputacji rąk i nóg chłopiec jest w stanie spełnić swoje najskrytsze marzenia. Biega po boisku, bierze udział w zawodach sportowych i dorównuje sprawnością niejednemu rówieśnikowi.

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π