Zamknij

35-letni pacjent odzyskał świadomość po 15 latach śpiączki

Monika Piorun
27.09.2017 15:14

Po wypadku samochodowym młody Francuz zapadł w śpiączkę. Dzięki stymulatorowi nerwu błędnego umieszczonemu w klatce piersiowej mężczyzny lekarzom udało się dokonać prawdziwego cudu. Po 15 latach wegetacji pacjent zaczął nawiązywać kontakt z rzeczywistością.

calle/pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

Eksperymentalna terapia z wykorzystaniem specjalnego stymulatora nerwu błędnego przyniosła zaskakujące efekty już w ciągu miesiąca od momentu wszczepienia 35-letniemu pacjentowi innowacyjnego urządzenia. Przez 15 lat Francuz, który zapadł w śpiączkę po wypadku samochodowym, był w stanie wegetatywnym. Dzięki stymulatorowi udało się go "obudzić". 

Małe urządzenie - wielkie przebudzenie

Rodzina pacjenta potwierdza, że mężczyzna potrafi już zdawkowo nawiązywać kontakt z otoczeniem, jego twarz jest pełna emocji - potrafi wyrazić zadowolenie, zdziwienie czy radość. Matka mężczyzny przekonuje, że syn zdaje się rozumieć, że ona czyta mu książkę. Niezwykły przypadek medyczny daje nadzieję na wybudzenie ze śpiączki wielu innych chorych, którzy od lat zmagają się z podobnym problemem. 

Jak wyjaśnia jedna ze współautorek badań - dr Angela Sirigu - stymulowanie nerwu błędnego daje szansę na to, by pacjenci mogli powrócić do życia po długotrwałej śpiączce. Mimo że nie ma gwarancji na to, że każdy zareaguje podobnie na działanie stymulatora, warto jednak podjąć działania, pozwalające na powrót do podstawowych funkcji życiowych osób przebywających przez długi czas w śpiączce.

Na czym polega stan wegetatywny?

W przypadku pacjentów zapadających w śpiączkę, ich stan zwykle nie trwa dłużej niż 4 tygodnie. Czasami zdarza się jednak, że ok. 5 do 10 proc. osób w śpiączce - mimo stabilnych parametrów, prawidłowego oddechu, a nawet mimowolnych ruchów nie są w stanie obudzić się dużo dłużej - nawet przez kilkanaście lat. Jeśli w ciągu tego okresu nie dojdzie do powikłań w postaci zapalenia płuc i zaburzeń krążenia - pacjenci mają szanse na wybudzenie nawet po kilkunastu latach śpiączki.

Chcesz wzmocnić pamięć? Sprawdź, jakie metody Ci w tym pomogą!

Zobacz także

źródło: Current Biology/BBC

_____

zdrowie.radiozet.pl/π