Zamknij

33-latek z chorobą Alzheimera. Jak rozpoznać tę chorobę w tak młodym wieku?

14.06.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:21

To niezwykła historia miłości, w której obietnica małżeńska "będę z tobą w zdrowiu i chorobie" nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj historię 33-letniego mężczyzny, który zachorował na Alzheimera. O jego chorobie opowiada żona.

Alzheimer u osób młodych. Jakie mogą być objawy?
fot. Shutterstock
  1. Historia pana Mateusza – 33-latka z Alzheimerem
  2. Czym jest choroba Alzheimera?
  3. Czy chorobę Alzheimera można dziedziczyć?
  4. Jakie objawy mogą sugerować chorobę Alzheimera?
  5. Choroba Alzheimera – jak się ją diagnozuje?

Alzheimer to choroba, która zwykle kojarzona jest z osobami starszymi po 60.-70. roku życia. Niestety może się również pojawić u osób młodszych, nawet u trzydziestolatków. Świadczy o tym przypadek pana Mateusza, 33-latka, który cierpi na tę chorobę, a z powodu zaawansowania zmian neurologicznych wymaga stałej opieki i przebywa w ośrodku dla seniorów specjalizującym się w opiece  dla osób z chorobą Alzheimera.

Historia pana Mateusza – 33-latka z Alzheimerem

Jego historię opowiedziała w programie "Dzień dobry TVN" jego żona, Magdalena. Ich małżeństwo ma 11-letni staż, ale znają się znacznie dłużej. Poznali się w 2006 r. To – jak zapewnia pani Magdalena – była wielka, prawdziwa miłość. "Od samego początku, jakby ktoś mu klapki nałożył na oczy, widział tylko mnie. Można powiedzieć, że dosłownie nosił mnie na rękach. Zawsze się mną opiekował" – opowiadała kobieta w programie i dodaje, że mieli spokojne, wspaniałe życie.

Jednak kilka lat temu pan Mateusz nagle się zmienił. Zaczął być agresywny, zarówno wobec żony, jak i córki. Zaczął mieć coraz więcej problemów w pracy (sporo wypadków, stłuczek, o których nie pamiętał). To sprawiło, że jego najbliżsi zaczęli podejrzewać jakąś chorobę. "Tak dobry człowiek nie mógł się ot tak zamienić w potwora. To niemożliwe" – uważała żona mężczyzny.

Badania potwierdziły, że przyczyną zmiany zachowania pana Mateusza była rzeczywiście choroba. Ale taka, której nikt u tak młodego człowieka nie podejrzewał: Alzheimer. To był dla wszystkich szok.

"Lekarka powiedziała nam, że mąż ma zespół otępienny" – opowiadała pani Magda i dodaje, że nie mogła w to uwierzyć, więc gdy ochłonęła, znów poszła do lekarki, by się upewnić, że się nie przesłyszała. Ale lekarka była pewna swej diagnozy. "Mózg pani męża się skurczył, a choroba zaatakowała trzy płaty mózgowia, które m.in. odpowiadają za jedzenie, za nastrój...". To wiele tłumaczyło, te zmiany zachowania, te problemy z pamięcią, te epizody agresji. Wykonano badania z płynu mózgowo-rdzeniowego. "Jego wynik był dla nas wyrokiem" – powiedziała pani Magdalena.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera (ang. Alazheimer's disease, AD) to najbardziej powszechna przyczyna demencji. W obrazie mikroskopowym można zaobserwować anormalne grudki w tkance mózgowej, a także splątane włókna, które nie powinny się tam znajdować. Następuje zerwanie połączeń pomiędzy komórkami mózgowymi, które w efekcie umierają. Uszkodzenia mózgu pojawiają się na długo przed zmianami w zachowaniu, a gdy te się pojawią, choroba jest już zaawansowana.

Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną, śmiertelną. Oczywiście jej postęp można trochę opóźnić, ale nie zawsze jest to możliwe (leki najlepiej działają na wczesnym etapie). Z czasem w mózgu chorego obumiera coraz więcej komórek, wyraźnie kurczą się całe obszary mózgu. Chory nie jest w stanie sam funkcjonować, traci umiejętność porozumiewania się z otoczeniem.

Czy chorobę Alzheimera można dziedziczyć?

Nieznane są przyczyny Alzheimera, co znacznie utrudnia znalezienie skutecznego leku. Choroba ta dotyka głównie osoby w starszym wieku, ale zdarza się także wśród osób młodszych, przed 60. rokiem życia. W ich przypadku można podejrzewać przyczyny genetyczne, bo istnieją teorie sugerujące, że choroba ta może być dziedziczona. Niestety genetyczna (rodzinna) postać Alzheimera (FAD - familial Alzheimer’s disease) zwykle ma ostry przebieg, charakteryzują ją gwałtowność objawów i bardzo szybki postęp. Szacuje się, że ta odmiana choroby to około 2-5 proc. wszystkich przypadków.

Jakie objawy mogą sugerować chorobę Alzheimera?

Niepokój powinna wzbudzić każda zmiana zachowania, np.:

  • nagłe problemy z pamięcią (nasilające się z czasem),
  • zmiana osobowości, charakteru (epizody agresji lub apatii),
  • trudności z orientacją w terenie, a nawet we własnym mieszkaniu,
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
  • omamy słuchowe, wzrokowe (np. widzenie ludzi niebędących w otoczeniu).

Choroba Alzheimera – jak się ją diagnozuje?

Diagnozowanie choroby Alzheimera jest bardzo trudne. Neurolog przeprowadza wywiad z chorym, jego najbliższymi, przeprowadza różnego rodzaju testy, by ocenić stan pamięci i umiejętności chorego. Pomocne są również badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (CT).

Źródło: dziendobry.tvn.pl/ "Demencja. Kompleksowy przewodnik po chorobie" Julia Andrews, Wydawnictwo Harmonia Universalis 2015

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.