Diana, czyli depresja, bulimia i intymne sekrety w świetle reflektorów

Monika Piorun
31.08.2017 15:19
Diana, czyli depresja, bulimia i intymne sekrety w świetle reflektorów
fot. slagheap/flickr.com/CC BY 2.0

Najnowszy film dokumentalny ujawniający niepublikowane dotąd zwierzenia księżnej Diany na temat chorób i problemów, które ją trapiły, wywołał sporo kontrowersji. 20. rocznica śmierci "królowej ludzkich serc" stała się okazją do wspomnień na temat największych tajemnic jej prywatnego życia, któremu przyglądały się miliony ludzi na całym świecie.

W wieku 31 lat księżna Diana była już matką 10-letniego Williama i o dwa lata młodszego Harry'ego. Jej małżeństwo przechodziło kryzys, który doprowadził u niej do sporych problemów ze zdrowiem. Jej codzienne życie oprócz opieki nad synami wypełniały oficjalne wizyty, które jako żona głównego pretendenta do brytyjskiego tronu musiała składać regularnie na całym świecie.

Stres i nerwy związane z koniecznością licznych przemówień pomagał jej opanować trener wystąpień publicznych Peter Settelen, który ćwiczył z nią m.in. dykcję i emisję głosu. To właśnie on namówił ją do tego, by nagrywać ich wspólne rozmowy. Miało to zwiększyć jej pewność siebie i ograniczyć lęk przed występowaniem przed kamerą.

Do tych niepublikowanych dotąd nagrań dotarli twórcy dokumentu "Księżna Diana: Własnymi słowami (ang. Diana: "In her own words"). Początkowo były one w posiadaniu osobistego lokaja Diany - Paula Burella. O prawo do nich ubiegał się Earl Spencer - młodszy brat księżnej. Sąd nakazał jednak zwrócić je Sellelenowi a ten ostatecznie sprzedał je brytyjskiej stacji telewizyjnej Channel 4.

31 sierpnia 1997 roku w Paryżu zaledwie 36-letnia księżna Diana uległa śmiertelnemu wypadkowi samochodowemu. Z okazji zbliżającej się 20. rocznicy tych tragicznych wydarzeń niedawno wyemitowano film dokumentalny zawierający nieznane wcześniej fragmenty zwierzeń księżnej na temat intymnych szczegółów z jej prywatnego życia.

Dokument wywołał sporo kontrowersji na całym świecie i szybko został rozpowszechniony przez internautów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Obecnie można go w całości obejrzeć np. na YouTube. 30 sierpnia wyemitowała go też TVP 1. 

"Księżna Diana: Własnymi słowami" - kontrowersyjny dokument, który wyemitowała stacja Channel 4, zawiera 20 nieopublikowanych dotąd prywatnych rozmów Lady Di

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Chorobliwy brak miłości - mimo uwielbienia tłumów

Choć księżna Diana cieszyła się ogromną popularnością wśród zwykłych Brytyjczyków, nie mogła liczyć na podobną akceptację własnego męża i brytyjskiej rodziny królewskiej. W jej małżeństwie zawsze była też trzecia osoba, Camilla Parker Bowles, która - jak okazało się po latach - została następczynią Diany.

Książę Karol miał powiedzieć swojej pierwszej żonie, że nie chce być jedynym brytyjskim arystokratą, który nie ma kochanki. Romans z Camillą, którego nie była w stanie zaakceptować Diana, stał się główną przyczyną jej małżeńskich problemów. Karol miał jednak twierdzić, że do konfliktów przyczyniła się choroba jego małżonki.

Zrzut ekranu 2017-08-31 o 11.39.53
fot. Joe Haupt/flickr.com/CC BY 2.0

Bulimia i desperacka walka o akceptację

Księżna Walii zmagała się z bulimią. Jak opowiadała podczas nagrań - choroba była reakcją na brak akceptacji jej najbliższego otoczenia. Choć próbowała zwrócić uwagę męża na wszelkie możliwe sposoby, stale czuła się przez niego odtrącona.

Już kilka tygodni po weselu, kiedy opadły emocje po jednym z najbardziej spektakularnych ślubów stulecia, próbowała podciąć sobie żyły. Karol miał jej wyjawić, że już w momencie składania przysięgi małżeńskiej żałował swojej decyzji.

W 4. miesiącu ciąży Diana miała w afekcie zrzucić się ze schodów podczas kolejnej małżeńskiej kłótni - jej mąż zupełnie zlekceważył jednak jej zachowanie. Jak podkreśla Diana w filmie - wiedziała, że nie straci dziecka, ale zupełny brak reakcji Karola na jej desperacki czyn był dla niej ciosem.

 

10188885874_73a6f5a0ed_o
fot. Joe Haupt, flickr.com, CC BY 2.0

Kiedy dusza cierpi - ciało choruje

Księżna wyjawiła podczas prywatnych rozmów, że choć między nią a mężem dochodziło do zbliżeń intymnych - regularnie, co 3 tygodnie, to jednak jej małżeństwo szybko okazało się fikcją.

Nie była w stanie żyć w trójkącie, o którym wszyscy wiedzieli. W akcie rozpaczy miała nawet zadzwonić kiedyś do kochanki męża i poinformować Camillę Parker Bowles o tym, że zleciła jej zabójstwo a jej potencjalni mordercy są już w jej ogrodzie. Diana tłumaczyła, że desperacko walczyła o to, by jej małżeństwo przetrwało. Nie było to dla niej łatwe. Stres, życie w blasku reflektorów i świadomość tego, że musi poradzić sobie z tym wszystkim było dla niej ogromnym wyzwaniem.

Problemy, z jakimi przyszło jej się zmierzyć doprowadziły ją do choroby. Bulimia była reakcją na to, co ją spotkało. Jak sama twierdzi - w ten sposób próbowała "ukarać siebie samą" - podświadomie sama siebie krzywdziła, ale zrozumiała to dopiero z czasem. Problemy ze zdrowiem dały jej paradoksalnie siłę do tego, by pomagać tym, którzy byli dużo bardziej pokrzywdzeni przez los niż ona sama.

Karol i Diana rozwiedli się w 1995 roku. Rok później "królowa ludzkich serc" - już nie żyła. Po raz pierwszy nazwał ją tak publicznie Tony Blair, ówczesny brytyjski premier ogłaszając informację o jej śmierci.

Rodzina królewska próbowała podobno zablokować emisję kontrowersyjnego dokumentu. Pałac Buckingham dyplomatycznie milczy, nie odnosząc się do treści najnowszego dokumentu o księżnej Dianie. Na lakoniczny komentarz zdecydował się jednak jej syn - książę William. Co powiedział?

Tak syn księżnej Diany William skomentował najnowszy film o jego tragicznie zmarłej mamie:

Kiedy masz 15 lat i spotyka Cię coś tak traumatycznego jak śmierć własnej matki, z czym niestety musi się zmierzyć wielu ludzi (czy tego chcą, czy nie), można się załamać.

Wiem, że moja mama wolałaby być dumna z tego, jaką osobą się stałem i nie chciałaby, żeby jej synowie rozpaczali - to byłoby zaprzeczeniem jej działalności humanitarnej, miłości i energii, jaką dawała innym.

Na kilka tygodni przed 20. rocznicą śmierci matki jej synowie - William i Harry zdecydowali się sami nagrać materiał z własnymi wspomnieniami o ukochanej matce. Książęta aktywnie wspierają program promocji zdrowia psychicznego a konieczność zmierzenia się z traumą po stracie bliskiego członka rodziny dała im doświadczenie niezbędne do pomocy osobom, które podobnie jak oni musieli poradzić sobie z trudnymi wyzwaniami przewrotnego losu...

Zobacz także

Zobacz także

Wszystkie choroby biorą się z braku miłości?

- Największą chorobą jest brak miłości i poczucie, że nie jest się kochanym - twierdziła tragicznie zmarła księżna Diana. 31 sierpnia przypada 20. rocznica jej śmierci.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π