Zamknij

12-letni chłopiec grał kilka godzin w PUBG i zmarł na zawał serca

02.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 10:00
Uzależnienie od gier na telefonie
fot. Shutterstock

Dwunastoletni chłopiec z Egiptu zmarł na zawał serca. Ta śmierć jest zaskakująca nie tylko z powodu młodego wieku chłopca, ale też z powodu okoliczności jego śmierci. Okazało się, że organizm chłopca nie wytrzymał kilkugodzinnego grania na telefonie w grę PUBG. 

Muhammad, tak nazywał się chłopiec, był uzależniony od gier i telefonu. Mało się ruszał, miał nadwagę, wiele godzin spędzał na graniu. Któregoś dnia rodzice znaleźli go śpiącego z telefonem komórkowym z uruchomioną grą PUBG. Nie mogli go dobudzić. Chłopiec grał w tę grę przez wiele godzin i zapadł w śpiączkę z telefonem w dłoni.

Dziecko zostało przewiezione do szpitala w Port Saidzie (Egipt), mimo reanimacji nie udało się go uratować. Chłopiec zmarł na zawał serca, do którego przyczyniła się wielogodzinna gra na telefonie w tej samej pozycji, bez odpoczynku.

Władze Egiptu wszczęły śledztwo w tej sprawie, a Al-Azhar, najwyższa instytucja religijna w tym kraju, ostrzegła wszystkich rodziców przed szkodami, jakie gry elektroniczne mogą wyrządzać dzieciom i nałożyła na tę grę fatwę. W dokumencie napisano, że gra PUBG na pierwszy rzut oka wydaje się prosta i bezpieczna, ale w rzeczywistości wykorzystuje złożone metody psychologiczne i zachęca do przemocy. Organizacja radzi rodzicom, by monitorowali swoje dzieci przez całą dobą, by sprawdzali używane przez nie aplikacje i – przede wszystkim – zachęcali dzieci do innych zajęć, takich jak sport czy nauka.

Historia Muhammada – co podkreślają władze Egiptu – skończyła się tragicznie, ale inne dzieci można uchronić przed podobnym losem. Ta gra była na cenzurowanym już wcześniej. W marcu 2019 r. w Egipcie 14-letni chłopiec dźgnął nożem swojego przyjaciela, gdy pokłócili się o tę grę, a w 2018 r. 16-letni chłopiec zabił swojego nauczyciela i tłumaczył, że zmusiła go do tego gra PUBG.

PUBG, inaczej PlayerUnknown's Battlegrounds, to wieloosobowa gra komputerowa z gatunku battle royale. Można w nią grać na komputerach, Xboxie oraz na telefonach z systemem Android oraz iOS. Jest ona zakazana w kilku krajach, m.in. Jordanii, Pakistanie, Iraku oraz Indiach.

Źródło: egyptindependent.com