Niebezpieczne "wyzwanie" przez które nastolatki trafiają na intensywną terapię

06.08.2019 13:50
Wyzwanie

Dwie chińskie nastolatki trafiły do szpitala na oddział intensywnej terapii po wykonaniu nowego, popularnego w sieci wyzwania #1000squatsChallenge. Ta historia mogła się dla nich skończyć tragicznie.

#1000squatsChallenge - to nowe wyzwanie popularne wśród entuzjastów ćwiczeń, promowane w wielu filmach online (m.in. przez gwiazdę fitness Cassey Ho). Polega ono na nieprzerwanym wykonywaniu 1000 przysiadów i nominowaniu do zabawy kolejnych osób. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak tego rodzaju wyzwanie podejmuje coraz więcej osób, także te, które w ogóle nie są przygotowane do tego typu wysiłku.

Dziewiętnastoletnia  Xiao Tang oraz jej przyjaciółka przyjęły wyzwanie i postanowiły sprawdzić, która z nich zdoła wykonać 1000 przysiadów. Żadna nie chciała się wycofać. Chęć pokazania swojej siły była tak ogromna, że każda z nich przez 2-3 godziny robienia przysiadów wykonała zadanie. Tym samym doprowadziły swoje organizmy na skraj wyczerpania. Jej ciało było całe obolałe. Obie dziewczyny położyły się, by odpocząć.

Następnego dnia Xiao Tang obudziła się z bólem nogi, nie była jej w stanie zgiąć. Gdy poszła do łazienki, okazało się, że jej mocz jest gęsty i brązowy. Te objawy bardzo ją zaniepokoiły,  na tyle, że postanowiła zgłosić się do lekarza. Proste badanie krwi wykazało, że dziewczyna ma znacznie przekroczone normy mioglobiny.

Mioglobina to białko, które magazynuje tlen w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Gdy rozpadowi ulegnie tkanka mięśniowa (w tym wypadku po wykonaniu 1000 przysiadów, na które organizm dziewczyn nie był przygotowany), poziom mioglobiny wzrasta, dostaje się do krwioobiegu. Znajdująca się we krwi mioglobina (pochodząca z mięśni) jest filtrowana przez kłębuszki nerkowe i powoduje ich mechaniczne uszkodzenie, co może prowadzić do niewydolności nerek. Mioglobina zabarwia również mocz na brązowo

Rozpad mięśni, zwany rabdomiolizą,  może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek, a nawet do śmierci. Zwykle, gdy mocz zaczyna mieć brązowy kolor, jest już za późno na pomoc. Odbarwienie moczu nazywa się mioglobinurią i jest to jeden z najbardziej typowych objawów rabdomiolizy.

Na szczęście lekarze, do których zgłosiła się Xiao Tang podali jej szybko kroplówkę, odpowiednio nawodnili jej organizm i położyli na oddziale intensywnej terapii. Podobnie postąpili z jej koleżanką.

Dziewczyny miały więcej szczęścia niż rozumu. Obie wyszły cało z tej przygody, ale sytuacja wyglądała naprawdę groźnie.  Ta historia powinna być przestrogą dla wszystkich wielbicieli aktywności fizycznej. Ćwiczenia - tak, ale dawkowane i dostosowane do możliwości ćwiczącego. Nie podejmujmy wyzwań, które nie mają ze zdrowiem nic wspólnego, nawet jeśli zachęcają nas do tego gwiazdy fitness.

Zobacz film, na którym Cassey Ho podejmuje wyzwanie #1000squatsChallenge:

Źródło: sciencealert