Zamknij

Testy combo: grypa, RSV, covid w przychodniach. Jest refundacja NFZ

09.01.2023
Aktualizacja: 09.01.2023 15:55

Potrójne testy combo, wykrywające wirusa grypy, RSV i koronawirusa, będą wykonywane w ramach NFZ w poradniach. Wszystkie wymagane dokumenty zostały podpisane przez ministra zdrowia i prezesa NFZ. Testy powinny być refundowane i wykonywane w POZ jeszcze w tym tygodniu.

Testy combo można wykonac w przychodni
fot. Shutterstock
  1. Testy combo – po co się je wykonuje?
  2. Kiedy testy combo będą dostępne w przychodniach POZ?
  3. Jak wykonać test combo w przychodni?
  4. Czy można samemu wykonać test combo? Jaka cena?

Po tym, jak minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, na listę świadczeń refundowanych trafiły tzw. testy combo, wykrywające zakażenie wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Prezes NFZ Filip Nowak podpisał też już zarządzenie o zasadach rozliczania testów z funduszem, który zapłaci za test i jego wykonanie. Tym samy poradnie POZ mogą już wykonywać te testy w ramach refundacji. Jak zapewniają rządzący, poradnie mogą zamawiać profesjonalne testy combo (to inne testy niż dostępne komercyjnie), a producenci zobowiązali się, że ich nie zabraknie.

Testy combo – po co się je wykonuje?

W tej chwili lekarze mierzą się z ogromna falą zakażeń dróg oddechowych – to głównie grypa, zakażenie RSV oraz koronawirusem. Wykonanie testu combo pozwala na szybka diagnozę tego, z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia. Na podstawie wyniku lekarz może szybko ustalić zalecenia i terapię dla pacjenta z zakażeniem wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. To ważne, bo każdą z tych chorób należy leczyć inaczej, choć objawy tych zakażeń są niezwykle podobne – wynik testu pozwala więc lekarzowi od razu na trafną diagnozę, ustalenie właściwego leczenia i nienadużywanie antybiotyków.

Jak czytamy w uzasadnieniu rządowego rozporządzenia o testach combo: „W związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej zalecają, zwłaszcza u dzieci, stosowanie szybkich testów antygenowych umożliwiających różnicowanie zakażeń wywołanych wirusami grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Udostępnienie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej możliwości wystawiania zlecenia na wnioskowane testy umożliwi określenie rodzaju infekcji, wraz z określeniem patogenu wywołującego chorobę i będzie pomocnym do ustalenia terapii oraz określenia zaleceń, a także będzie sprzyjać ograniczeniu nadmiarowego zlecania antybiotykoterapii”.

Kiedy testy combo będą dostępne w przychodniach POZ?

Rozporządzenie ministra ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu. Procedury zostały już dopełnione, zatem testy combo mogą być już wykonywane w przychodniach. Najpierw jednak muszą one się w nich znaleźć – placówki mogą je już zamawiać.

– Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy, które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów – wyjaśnił minister Niedzielski. Dodał, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia takie testy będą dostępne.

Jak informuje NFZ, do wszystkich poradni POZ wysłano komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów combo, u których można je zamawiać.

Jak wykonać test combo w przychodni?

Na test combo, czyli „3 w 1” kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta. Pacjent za test combo nie zapłaci nic, ponieważ jest on w pełni refundowany przez NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci poradni POZ za każdy test i jego wykonanie – za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł) – taką kwotę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas zaapelowała do lekarzy, aby nie wypisywali antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych. – Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.

Czy można samemu wykonać test combo? Jaka cena?

W aptekach dostępne są potrójne testy wykrywające zakażenie wirusem grypy, RSV i koronawirusem. Można je kupić i wykonać samodzielnie w domu – są to jednak inne testy niż te, które wykonują przychodnie na NFZ. Przychodnie mają do dyspozycji profesjonalne testy, natomiast te ogólnodostępne, apteczne, muszą mieć specjalny certyfikat „do samowykorzystania” – jak tłumaczył minister Niedzielski. Koszt potrójnego testu w aptece to 30-50 zł. Dostępne są też testy podwójne – wykrywające grypę typu A i B oraz covid – są nieco tańsze od potrójnych. Mogą być wystarczające dla osób dorosłych, które rzadziej ulegają zakażeniu wirusem RSV i dla których wirus ten jest mniej groźny.

Źródło: PAP / Gdziepolek.pl