Zamknij

Nieznane fakty o przeziębieniu i grypie – tego na pewno nie wiedziałeś!

Weronika Domoradzka
12.09.2018 13:48

Co Hipokrates zalecał na infekcje, kiedy zanotowano pierwszy przypadek zachorowania na grypę i dlaczego właściwie nadal nie ma leku na przeziębienie? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o grypie i przeziębieniu.

Nieznane fakty o przeziębieniu i grypie – tego na pewno nie wiedziałeś!
fot. sshutterstock

Z pewnością przynajmniej kilka razy w życiu przechodziłeś przeziębienie lub grypę i na różne sposoby próbowałeś poradzić sobie z objawami choroby, takimi jak katar, kaszel czy ból gardła. Jeśli myślisz jednak, że o chorobach sezonu jesienno-zimowego wiesz wszystko, przeczytaj nasz artykuł. Gwarantujemy, że o tych faktach na temat grypy i przeziębienia nie miałeś pojęcia!

Dawne metody leczenia przeziębienia i grypy u dorosłych i dzieci

Starożytna, a później również średniowieczna medycyna były oparte na tzw. teorii humoralnej, która powstała w szkole medycznej w Knidos, ale najbardziej kojarzona jest ze szkołą w Kos i Hipokratesem uważanym za ojca medycyny. Teoria ta była oparta na hipotezie, według której biologicznym życiem człowieka sterują cztery soki krążące w jego ciele: krew, śluz, jasna żółć i ciemna żółć, a każda choroba jest spowodowana zaburzeniem równowagi między nimi. Na przeziębienie Hipokrates zalecał więc… upuszczanie krwi, a ponieważ teoria humoralna była nadal popularna prawie do XIX wieku, również jego następcy nie stronili od tej metody. W średniowieczu do leczenia najczęściej używano też naparów z mieszanek ziół takich jak np. szałwia czy rumianek, po które sięgamy również dziś, by zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości związane z przeziębieniem lub grypą. Przygotowywano z nich napary do picia lub wdychania (inhalacje). Takie mikstury można było jednak podać tylko dorosłym, a co jeśli infekcja dopadła niemowlę? Leki podawano z mlekiem matki. Brzmi jak oczywistość, prawda? Pamiętaj jednak, że nie znano jeszcze wtedy mieszanek mlekozastępczych, a kobiecego pokarmu nie odciągano i nie przechowywano ze względu na brak odpowiednich warunków. Zatem gdy na przeziębienie zapadło maleństwo, to matka lub mamka, która je karmiła, musiała wypijać gorzkie mieszanki, by później ich składniki trafiły do pokarmu w  piersi.  A co z gorączką, która u dzieci pojawia się przy większości infekcji? Ówcześni eksperci stwierdzili, że skoro występuje u dzieci tak często, nie może być czymś nienaturalnym, i uznali, że gęstość ciała dziecka jest inna niż u człowieka dorosłego i przez to nadmiar ciepła musi jakoś wydostać się z organizmu (!). Niektórzy zauważyli też, że organizm dziecka różni się od organizmu dorosłego, dlatego… nie rekomendowali podawania maluchom żadnych leków[1].

Grypa – (nie)współczesna choroba

Wydaje ci się, że grypa jest „wynalazkiem” XX wieku? Nic bardziej mylnego. Pierwszy przypadek choroby, której objawy były bardzo podobne do symptomów grypy, opisał już Hipokrates w 412 r. p.n.e.[2], a pierwszą pandemię odnotowano w XVI wieku. Co kilkadziesiąt lat pojawiały się kolejne fale zachorowań, a te największe i najgroźniejsze to m.in. tzw. hiszpanka, czyli pandemia grypy wywołana przez szczep H1N1 w latach 1918–1919[3]. Zachorowało na nią 500 mln ludzi, co stanowiło wówczas aż 13 populacji całego świata[4]! Kolejne epidemie to m.in. grypa azjatycka z 1952 r. i grypa hongkong z 1986 r., obie wywołane przez wirus H2N2. W ostatnich dekadach XX wieku śmiertelność na skutek grypy została mocno ograniczona za sprawą rozwoju medycyny i leków oraz szczepień. Pierwszy antybiotyk, czyli penicylina, został odkryty dopiero w 1928 r. przez szkockiego bakteriologa Aleksandra Fleminga[5]. Było to przyczynkiem do pracy nad kolejnymi antybiotykami, które nadal są stosowane we współczesnej medycynie do leczenia chorób bakteryjnych powstałych wskutek powikłań po przeziębieniu i grypie. W latach 30. angielskim uczonym udało się wyizolować wirusa grypy, co umożliwiło prace nad szczepionką przeciw tej chorobie[6]. W latach 60. zalecono ją do stosowania na całym świecie[7].

Dlaczego nadal nie ma leku na przeziębienie?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, dlaczego nadal nie ma uniwersalnego leku na przeziębienie. Mamy w końcu XXI wiek, medycyna jest doskonale rozwinięta, ciągle powstają nowe medykamenty i innowacyjne terapie, tymczasem ty nadal musisz męczyć się z katarem, kaszlem czy bólem gardła. Powodem, dla którego nie znaleźliśmy jeszcze panaceum na przeziębienie, jest ogromna liczba wirusów, które mogą wywołać chorobę. Jest ich ponad 200 i wciąż można wyizolować nowe szczepy. Podczas przeziębienia leczymy i łagodzimy zatem jego objawy, czyli kaszel, katar i ból gardła. Gdy dopadnie Cię choroba, możesz oczywiście sięgnąć po domowe sposoby oraz naturalne środki stymulujące odporność (takie jak np. imbir, cytryna czy tran) lub wesprzeć się lekami dostępnymi bez recepty. Na kaszel sprawdzi się syrop z cebuli, zatkany nos pomogą udrożnić krople, a z bólem gardła poradzisz sobie, stosując leki zawierające benzydaminę – niesteroidowy lek przeciwzapalny. Warto wybrać preparat w formie sprayu taki jak Uniben, bo w tej postaci substancja czynna szybciej przenika przez skórę oraz powierzchnię błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej zmienionych zapalnie tkankach, gdzie osiąga stężenie większe niż po podaniu doustnym[8]. Co więcej, precyzyjny, długi aplikator umożliwi ci podanie leku bezpośrednio w ognisko zapalne, a przyjemny, lekko miętowy smak docenią dzieci, którym – wbrew temu, co sądzili nasi przodkowie – jak najbardziej możemy podawać niektóre leki

[1] B. Klukowska, Higiena dziecka i choroby wieku dziecięcego na ziemiach polskich w świetle osiemnastowiecznych poradników medycznych [w:] Wśród córek Eskulapa. Szkice z dziejów medycyny i w Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku, Warszawa 2009; K. Surdyk, Leczenia i pielęgnacja niemowląt w świetle wybranych prac lekarskich z XV i XVI wieku [w:] Szkice z zakresu historii medycyny, red. J. Supady, Łódź 2010.
[2] https://grypa.mp.pl/grypasezonowa/79643,grypa.|
[3] https://grypa.mp.pl/grypasezonowa/79643,grypa.
[4] Updating the Accounts: Global Mortality of the 1918–1920 „Spanish” Influenza Pandemic. „Bulletin of the History of Medicine”, 56 (1), s. 105–115, wiosna 2002.
[5] J.S. Bennett, K.T. Chung, Alexander Fleming and the discovery of penicillin, Advances in Applied Microbiology, Academic Press, 2001, s. 168–172.
[6] K. Kuszewski, L. Brydak, The epidemiology and history of influenza. Biomedicine & Pharmacotherapy, 2000, s. 54, 188–1995; A.C. Palmenberg, D. Spiro, R. Kuzmickas, S. Wang, A. Djikeng, J.A. Rathe, C.M. Fraser-liggett, S.B. Liggett, Sequencing and Analysis of All Known Human Rhinovirus Genomes Reveals Structure and Evolution, Science 2009, s. 55–59.
[7] K. Kuszewski, L. Brydak, The epidemiology and history of influenza. Biomedicine & Pharmacotherapy, 2000, s. 54, 188–1995.
[8] https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=962.

 

 

 

W skutecznej walce z bólem gardła wspiera Was Uniben - Partner akcji.

 
legal-uniben(1)
fot.
powrot-do-sg(2)
fot.