Zamknij

Najczęstsze objawy grypy. 5 charakterystycznych objawów

04.01.2023
Aktualizacja: 04.01.2023 14:46

"To tylko grypa" - o tej chorobie mówi się w sposób lekceważący. Tymczasem grypa to nie zwykłe przeziębienie, a ostra choroba wirusowa, która może mieć ciężki przebieg i groźne powikłania. Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które wskazują na grypę. Gdy się pojawią, lepiej zgłosić się na wizytę do lekarza. 

Częste objawy grypy
fot. Shutterstock

Pierwsze wzmianki o chorobie, która przypominała grypę, pojawiły się już w zapiskach Hipokratesa poczynionych w 400 roku p.n.e. Choć to choroba z tak długą historią, to wciąż stanowi duże wyzwanie społeczne. Wirus grypy mutuje, co powoduje, że człowiek nie nabiera stałej odporności. Na grypę można chorować niezliczoną ilość razy na przestrzeni całego życia. 

Zakażenie wirusem grypy charakteryzuje się wysoką zakaźnością, co prowadzi do rozwoju epidemii i pandemii w krótkim czasie. Infekcja obarczona jest także wysokim ryzykiem powikłań zdrowotnych. 

Istotnym problemem związanym z grypą jest lekceważenie choroby. W społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie, że grypa przypomina przeziębienie i jest niegroźna. Powoduje to rezygnację ze szczepień ochronnych i odwlekanie wizyt lekarskich. To bardzo niebezpieczne, ponieważ choroba może mieć bardzo ciężki przebieg, prowadzić do licznych powikłań, a nawet zgonu. Dlatego, gdy tylko pojawią się objawy wskazujące na grypę, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zastosować odpowiednie leczenie.

Najczęstsze objawy grypy. 5 charakterystycznych objawów

Objawy w przypadku grypy, przeciwnie do przeziębienia, pojawiają się nagle. Nie narastają stopniowo tylko "ścinają z nóg". Większość osób chorych na grypę opisuje to uczucie jako "torpedujące".

U chorych na grypę występuje wysoka temperatura (38-39 stopni Celsjusza) oraz dreszcze. U osób starszych temperatura może być lekko podwyższona lub prawidłowa. Chorobie towarzyszy też silny ból głowy i bóle mięśniowo-stawowe. Infekcja wirusem grypy szybko prowadzi do "rozbicia". Chorzy mają złe samopoczucie, tracą siły i energię, są mocno osłabieni (trudno jest wstać z łóżka). Grypie towarzyszy też suchy i męczący kaszel - to charakterystyczny objaw choroby. Występują problemy ze spaniem w nocy i dyskomfort w klatce piersiowej. U niektórych osób chorych na grypę występuje też kichanie, wodnisty katar oraz ból gardła, który jest wynikiem podrażnienia śluzówek gardła od kaszlu.

5 objawów, które wskazują na grypę:

  1. gorączka,
  2. bóle mięśni i stawów,
  3. ból głowy,
  4. suchy, męczący kaszel,
  5. nagłe złe samopoczucie i osłabienie.

Zachorowania na grypę sezonową przypadają w Polsce na okres od listopada do końca marca - szczyt zachorowań występuje zwykle w okresie styczeń-luty lub luty-marzec. W tym czasie przypadków zachorowań jest najwięcej i najłatwiej jest się zarazić wirusem. Szczepionkę przeciw grypie można przyjąć w dowolnym czasie w sezonie grypowym. Szczepienie zapobiega przed ciężkim przebiegiem choroby i jej powikłaniami. Do najczęściej występujących powikłań w przebiegu grypy należy zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zatok obocznych nosa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Grypa – etiologia, epidemiologia, prewencja i leczenie w 2020 roku - Sylwia Kałucka, Zakład Higieny i Promocji Zdrowia, Uniwersytet Medyczny w Łodzi (GERIATRIA 2020; 14: 107-117).