Zamknij

Leczenie grypy: leki. Co stosować? Kiedy zgłosić się do lekarza?

03.01.2023 19:31

Grypę leczy się nie tylko objawowo. Nie każdy wie, że na grypę istnieją leki, które skutecznie hamują rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie. Czym skutecznie leczyć grypę? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Dowiedz się, jak postępować, gdy dopadnie grypa.

Leki na grypę
fot. Shutterstock

Grypa jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności ludzi na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na grypę choruje około 100 mln ludzi na świecie, z czego umiera od 500 tys. do 1 mln. Infekcja wirusem grypy jest często lekceważona, co jest niezwykle niebezpieczne. Grypa może mieć ciężki przebieg i może prowadzić do zagrażających życiu powikłań, które dotyczą układu oddechowego - to głównie wtórne bakteryjne zapalenie płuc i oskrzelików, szczególnie u niemowląt i dzieci oraz osób starszych. Powikłania obejmują też zapalenie ucha środkowego, mięśnia sercowego i osierdzia, a także zapalenie mięśni.

Powikłaniom po grypie i ciężkiemu przebiegowi choroby można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, a także leków antywirusowych, które stosuje się w momencie wystąpienia objawów. 

Jak leczyć grypę?

Podstawą leczenia grypy jest odpoczynek. Chorzy na grypę powinni przebywać w domu w izolacji (o ile to możliwe) przez pierwsze 4-5 dni, gdy są zakaźni dla otoczenia. Chorzy powinni dużo odpoczywać i spać. Należy spożywać dużo płynów - wody mineralnej, lekkich herbatek.

Objawy grypy można łagodzić, stosując leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, pastylki na ból gardła.

Jakie leki na grypę?

Patogen grypy należy do rodziny ortomiksowirusów (Orthomyxoviridae). Strukturę zewnętrzną wirusa stanowi lipidowa osłonka, z której wychodzą dwa
typy białek glikoproteinowych – hemaglutynina (H) i neuraminidaza (N). Hemaglutynina ma zdolność do zlepiania krwinek czerwonych, odpowiada również za proces przyłączania i wnikania wirionów do wnętrza komórek nabłonkowych w drogach oddechowych. Natomiast neuraminidaza ułatwia wirusom przenikanie do receptorów komórkowych, pokrytych gęstym śluzem dróg oddechowych, ponadto zwiększa ich patogenność.

Leki na grypę, czyli leki przeciwwirusowe, stosuje się w pierwszej fazie choroby - zwykle do 48 godzin od wystąpienia objawów. Ich zadaniem jest zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa grypy w organizmie lub zahamowanie replikacji wirusa, dzięki czemu choroba ma lżejszy przebieg i trwa krócej. Hamowanie wirusa za pomocą leków pozwala też uniknąć groźnych powikłań. 

Preparaty do leczenia grypy zarejestrowane w Polsce:

  • Oseltamiwir (Tamiflu) – inhibitor neuraminidazy. Wykazuje działanie wobec wirusa grypy A i B.
  • Amantadyna, rimantadyna – inhibitor M2. Wykazuje działanie tylko na wirusa grypy A.
  • Baloxavir marboxil (Xofluza) - działa przeciwko dwóm typom wirusa grypy A i B.

Kiedy do lekarza z grypą?

Do lekarza należy się zgłosić, gdy tylko wystąpią objawy wskazujące na grypę. Podstawą do wizyty jest m.in. wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, suchy kaszel, silne osłabienie. Jeśli lekarz uzna za konieczne, wysoka test określający typ wirusa grypy i przepisze leki przeciwwirusowe.

Z lekarzem należy się skontaktować także wtedy, gdy grypa nie ustępuje po kilku dniach, a objawy nasilają się. Warto wiedzieć, że niepowikłana grypy trwa do 6-7 dni, po tym czasie człowiek powinien czuć wyraźną poprawę stanu zdrowia. Jeśli mimo upływu czasu, samopoczucie się pogarsza i zaczynają występować dodatkowe objawy, może to oznaczać, że rozwinęły się powikłania - zapalenie płuc, zatok, ucha, mięśnia sercowego. W takich sytuacjach może być konieczne podanie antybiotyku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
  • Źródła: Terapia grypy - Beata Stanisz, Katedra i Zakład Chemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (Teoria i Praktyka).
  • Grypa – etiologia, epidemiologia, prewencja i leczenie w 2020 roku - Sylwia Kałucka, Zakład Higieny i Promocji Zdrowia, Uniwersytet Medyczny w Łodzi (ARTYKUŁ POGLĄDOWY/REVIEW PAPER Otrzymano/Submitted: 20.05.2020, Zaakceptowano/Accepted: 10.06.2020).