Zamknij

Inhalacje na katar i zatkany nos. Jak zrobić domową inhalację?

11.12.2017
Aktualizacja: 16.11.2022 22:02

Inhalacja to metoda wprowadzania ciepłego, wilgotnego powietrza do płuc przez nos i gardło w celu uzyskania korzyści terapeutycznych. Olejki eteryczne są dodawane do gorącej wody, by zapewnić dodatkową ulgę. Już starożytni Egipcjanie korzystali z efektów terapeutycznych inhalacji w publicznych łaźniach. Od tego czasu inhalacja parowa stała się prostym i skutecznym środkiem w domowym leczeniu przeziębień i zatkanego nosa.

Inhalacje na katar i zatkany nos. Jak zrobić domową inhalację?
fot. East News

Inhalacja to jeden z najstarszych domowych sposobów na katar i przeziębienie. Wdychanie gorącej pary z dodatkiem ziół ułatwia oddychanie, dlatego zalecane jest w leczeniu przeziębienia, kataru i zatkanego nosa lub zatok. Inhalacje stosowane są także przez chorych na astmę i alergię. Jednak chorzy, którzy wymagają podania konkretnych leków, korzystają ze specjalnych inhalatorów kieszonkowych lub nebulizatorów. Osoby przeziębione, chorzy na grypę i cierpiący z powodu kataru mogą wspomagać leczenie domowym sposobem, korzystając ze zwykłej miski z gorącą wodą. To sposób znany i stosowany od pokoleń. Inhalacja wykonana w prawidłowy sposób ułatwia oddychanie i spływanie wydzieliny.

Domowa inhalacja działa jak środek wykrztuśny. W zależności od zastosowanych środków (leków lub ziół), pomaga rozluźnić mięśnie i nawilża gardło, łagodząc tym samym kaszel i ból gardła. Wdychanie pary zapobiega także wysuszeniu błoń śluzowych. Kiedy temperatura ciała wzrasta, naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać. To pobudza krążenie, co przynosi ulgę w bólach głowy i migrenach. Wzrost temperatury może również wzmocnić układ odpornościowy poprzez stymulację krążenia białych krwinek zwalczających zarazki.

 • Z inhalacji nie powinny korzystać osoby cierpiące na: ostre zapalenie nosa, krtani, gardła, wysoką gorączkę, niewydolność krążeniową i oddechową, gruźlicę, ropne zapalenie zatok bocznych nosa i migdałków, nowotwory, krwawienie z dróg oddechowych, a także cerę naczyniową.

Jak przeprowadzić inhalację domowym sposobem?

Inhalacja parowa, zwana parówką, jest jedną z popularniejszych metod domowego leczenia kataru, przeziębienia i grypy. Parówka z dodatkiem ziół nie tylko rozgrzewa, ale także ułatwia oddychanie, łagodzi podrażnione gardło i nos. Prawidłowo wykonana inhalacja parowa jest naprawdę przyjemnym i relaksującym zabiegiem, który mogą stosować dorośli i dzieci. Inhalacja gorącą parą powinna trwać ok. 15 minut, a maksymalnie 20-25 minut. Dzieci nie powinny wdychać pary dłużej niż 5 minut, a osoby starsze powinny wcześniej uzyskać opinię lekarza prowadzącego. Inhalację parą wodą należy powtarzać nawet 3 razy dziennie przez okres 5-7 dni, chyba że objawy ustąpią wcześniej.

PRZEPIS NA DOMOWĄ INHALACJĘ/PARÓWKĘ:

 • Do dużej miski wlej gorącą wodę i dodaj zioła - susz ziołowy, napar z ziół lub ziołowy olejek eteryczny (z mięty pieprzowej, eukaliptusa, sosny).
 • Nachyl głowę nad miską w bezpiecznej odległości od wody. Tak, by czuć ulatniającą się parę wodną, ale nie poparzyć skóry.
 • Nakryj głowę dużym ręcznikiem, który przykryje dodatkowo miskę.
 • Zamknij oczy i głęboko oddychaj. Wdychaj powietrze nosem i wypuszczaj ustami.
 • Jeśli wydzielina zacznie wyciekać z nosa, przerwij zabieg i porządnie oczyść nos.

Jeśli czujesz się słabo i masz trudności z oddychaniem, koniecznie zdejmij z siebie ręcznik i zaczerpnij świeżego powietrza. Powróć do inhalacji, jeśli uznasz, że lepiej się czujesz. Nigdy nie przeprowadzaj inhalacji z dodatkiem ziół lub olejków, które wywołują uczulenie. Jeśli nie masz pewności co do działania substancji, wykonaj wcześniej próbę uczuleniową.

Domowe inhalacje na przeziębienie, katar i ból głowy

Nie ma naukowego potwierdzenia skuteczności stosowania domowych parówek. Wiadomo natomiast, że osoby chore odczuwają ulgę przy regularnym stosowaniu parówek jako metody wspomagającej leczenie. Wiele osób uważa, że aromaterapia zapewnia więcej ulgi niż sama para. Aby złagodzić objawy, do parującej wody można dodać olejki eteryczne. Powinny być jednak stosowane oszczędnie (zaledwie 1-2 krople), ponieważ w dużych ilościach mają właściwości drażniące. Niektóre olejki są powszechnie stosowane do łagodzenie pewnych stanów za pośrednictwem inhalacji parowej:

 • Na problemy z oddychaniem i zatkany nos: olejki z eukaliptusa, mięty pieprzowej, cedrowy, sosnowy.
 • Relaksacyjne: rumianek, olejek z trawy cytrynowej, olejek lawendowy.
 • Na uczucie zimna, przeziębienie: olejek z mięty pieprzowej, mirry, rozmarynu.
 • Na kaszel: olejek z mięty pieprzowej, benzoesu.
 • Na bóle głowy i migreny: olejek z rumianku i lawendy.

Domowe inhalacje solą i solą fizjologiczną

 • Inhalacja solą ułatwia odkrztuszanie i działa odkażająco. Wystarczy do miski z gorącą wodą dodać łyżkę soli, zamieszać do rozpuszczenia i pochylić głowę nakrytą ręcznikiem. Trzymaj oczy zamknięte i wdychaj parę nosem przez ok. 10 minut. Inhalację z soli warto powtarzać nawet 2-3 razy dziennie.
 • Inhalacja solą fizjologiczną ma łagodniejsze działanie, niż inhalacja czystą solą, z tego względu polecana jest także dzieciom. Do przeprowadzenia takiej inhalacji jest jednak potrzebny specjalny nebulizator (do kupieni w aptece), który zamienia sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę.

Po zakończeniu inhalacji należy zrobić sobie ok. 30 minutową przerwę - nie mówić (lub mówić niewiele), nie palić papierosów, nie wychodzić na zewnątrz, nie jeść i nie pić - chyba, że konieczne jest popicie wodą po zakrztuszeniu się lub wystąpieniu podrażnienia.