Zamknij

Grypa żołądkowa przypomina zatrucie pokarmowe. Jak leczyć jelitówkę?

23.02.2018
Aktualizacja: 24.11.2020 11:09

Grypa żołądkowa, czyli jelitówka, to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Pojawia się szybko i stosunkowo szybko przechodzi. Grypa żołądkowa objawia się gorączką, bólem brzucha, biegunką i wymiotami. Symptomy jelitówki łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym, ale objawów lepiej nie lekceważyć. Zakażenie wirusowe rozprzestrzenia się szybko w otoczeniu chorego, w szybkim tempie zarażają się domownicy. Sprawdź, jak rozpoznać grypę żołądkową i jak ją leczyć.

Grypa żołądkowa, czyli jelitówka. Jak ją rozpoznać?
fot. East News

Grypa żołądkowa, zwana także jelitówką, powodowana jest przez wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Mimo że biegunce i wymiotom towarzyszy gorączka, osłabienie, dreszcze i ból brzucha, to popularna jelitówka nie jest tak naprawdę grypą. Wirusy, które wywołują jelitówkę, nie mają nic wspólnego z wirusem grypy, zatem nazwę należy traktować jako potoczną.

Grypę żołądkową, czyli ostre zakażenie układu pokarmowego, wywołują rotawirusy grupy A, norowirusy, sapowirusy oraz rzadziej astrowirusy i adenowirusy. Wirusy wnikają w błonę śluzową jelita i niszczą ją, wywołując tym samym bardzo przykre objawy. Infekcja może mieć różny przebieg, od lekkiej niestrawności, bólu brzucha i luźnych stolców, do ostrej biegunki, wymiotów i gorączki. Jelitówka jest zatem niebezpieczna dla niemowląt i osób starszych, u których szybko dochodzi do odwodnienia organizmu i zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Jak można zarazić się grypą żołądkową? Poprzez kontakt z osobą chorą, przebywanie w jej otoczeniu i dotykanie przedmiotów, których wcześniej używała.

Grypa żołądkowa: objawy

Objawy jelitówki pojawiają się w ciągu 12-24 godzin od zarażenia. Symptomy można łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym, dlatego wiele osób nieco je lekceważy. Objawy pojawiają się szybko i są burzliwe, na szczęście szybko przemijają i chory powinien czuć się lepiej już po ok. 12-60 godzinach od pojawienia się objawów. Tym, co najbardziej niepokojące w grypie żołądkowej, to jej wysoka zaraźliwość. Dziecko chore na grypę żołądkową bardzo często staje się źródłem zakażenia wszystkich domowników.

Objawy grypy żołądkowej:

  • Biegunka — to najbardziej charakterystyczny objaw jelitówki. Wodnista i obfita biegunka trwa zazwyczaj do 2-3 dni, ale w niektórych przypadkach może się znacznie przeciągać.
  • Wymioty i nudności — występują często, chociaż znacznie częściej gnębią dzieci niż dorosłych.
  • Gorączka — często towarzyszy grypie żołądkowej. Wysoka temperatura, osłabienie i dreszcze mogą pojawić się bardzo szybko i występować równolegle z innymi objawami.

Jelitówka trwa krócej niż grypa. Rozwija się szybko i szybko przechodzi. Objawy, takie jak biegunka, skurcze brzucha, nudności i wymioty mogą występować równolegle, może także pojawić się wyłącznie jeden z objawów. Dorośli skarżą się częściej na samą biegunkę, natomiast u dzieci grypa żołądkowa może wykazywać całe spektrum objawów. Często występują natomiast same nudności i wymioty połączone z bólem brzucha.

Przeczytaj także: Jak grypę przechodzą dzieci? Leczenie najmłodszych

Grypa żołądkowa: leczenie

Niestety, nie ma leku na grypę jelitową. Leczy się natomiast objawy. Ponieważ grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa, zaleca się wprowadzenie w domu reżimu higienicznego: izolację chorego, o ile jest to możliwe, częste mycie rąk, spuszczanie wody w toalecie przy zamkniętej desce, wyparzanie lub dokładne mycie przedmiotów, których dotykał chory (kubeczki, sztućce, sedes, a nawet zabawki lub pilot od telewizora).

Na biegunkę można doraźnie podawać leki hamujące motorykę przewodu pokarmowego (np. Stoperan) — dotyczy to jednak wyłącznie dorosłych, nie dzieci. Należy pić bardzo dużo płynów i uzupełniać elektrolity oraz zażywać preparaty probiotyczne. Rodzice powinni wyjątkowo dbać o to, by u dziecka nie doszło do odwodnienia. Zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety, spożywanie małych porcji i unikanie produktów, które mogą zaostrzać biegunkę, na przykład kawy, ostrych przypraw i białka (w czasie biegunki obserwuje się jego nietolerancję).

W czasie jelitówki unikaj: mleka, świeżych warzyw i owoców, w tym soków owocowych.

Leczenie w domu można także prowadzić za pomocą leków przeciwgorączkowych. Trzeba natomiast pamiętać, że wysoka gorączka jest sygnałem do wizyty u lekarza. Wzrastająca temperatura i utrzymująca się gorączka u dzieci i osób starszych jest wyjątkowo niebezpieczna.

Grypę żołądkową trzeba przeleżeć w domu, wysypiać się i odpoczywać. Warto mieć na uwadze, że chory na jelitówkę zaraża już na kilka dni przed wystąpieniem objawów, w trakcie choroby, a nawet przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Dlatego lepiej po chorobie dokładnie wyprać pościel, piżamę i posprzątać mieszkanie.

Grypa żołądkowa u dziecka

Jelitówka u dzieci występuje stosunkowo często. Ze względu na łatwość w rozprzestrzenianiu się wirusów do zakażeń dochodzi najczęściej w dużych skupiskach ludzkich — szkołach, przedszkolach, a nawet żłobkach. Jeśli w przedszkolu panuje epidemia grypy żołądkowej, zaleca się pozostawienie dziecka w domu, by uchronić je przez zakażeniem. To rozsądne również ze względu na fakt, że chore dzieci szybko zarażają pozostałych domowników.

Grypa żołądkowa jest niebezpieczna dla noworodków i niemowląt, które ze względu na obniżoną odporność, dużą chwiejność metaboliczną ustroju i niedojrzałość czynnościową wielu narządów i układów mogą łatwo zarazić się wirusem jelitówki. Na skutek nasilonych objawów może dojść do nieodwracalnego zachwiania równowagi organizmu (homeostazy ustrojowej). Ostra biegunka może także prowadzić do niebezpiecznego dla życia i zdrowia odwodnienia.

Jeśli grypa jelitowa dopadnie niemowlę, zaleca się kontynuowanie karmienia piersią lub karmienie dziecka według stosowanego wcześniej schematu i dodatkowe nawadnianie. O dodatkowych zaleceniach należy rozmawiać z lekarzem pediatrą.

W przypadku niemowląt możliwe jest szczepienie szczepionką przeciw rotawirusom, które są jednym ze źródeł jelitówki. Na rynku dostępne są dwie nieobowiązkowe szczepionki doustne, przeznaczone dla zdrowych niemowląt.

Grypa żołądkowa w ciąży

Jelitówka w ciąży może być niebezpieczna. Nasilone wymioty lub biegunka są wskazaniem do przyjęcia na izbie przyjęć w szpitalu. Odwodnienie spowodowane biegunką i wymiotami może być groźne nie tylko dla matki, ale także dla nienarodzonego dziecka.

Grypa żołądkowa: powikłania

Ostra biegunka lub wymioty mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Dlatego tak ważne jest systematyczne nawadnianie i monitorowanie stanu zdrowia. Ostra infekcja żołądkowo-jelitowa może prowadzić do groźnego odwodnienia, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, zagęszczenia krwi. Objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty na izbie przyjęć to: suche błony śluzowe (język, spojówki), oddawanie niewielkich ilości moczu lub bezmocz, ogromne, niezaspokojone pragnienie, zapadnięte gałki oczne, zaburzenia świadomości, oddawanie stolców z krwią, bardzo silne bóle brzucha, duże drgawki, wysoka gorączka, brak poprawy po nawadnianiu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Biegunka wirusowa, Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM (choroby-zakazne.mp.pl/choroby)

aptekazdrowie.pl/aktualnosci/grypa-zoladkowa-nie-grypa