Oceń
Kichanie to mocny, bezwarunkowy odruch głośnego wypuszczenia powietrza w celu oczyszczenia nosa. Samo kichnięcie poprzedza najczęściej swędzenie i ,,kręcenie'' w nosie, które określa się jako męczące i irytujące. Mimo że kichanie potrafi być nieprzyjemne, to bardzo potrzebny odruch ułatwiający pozbycie się czynników drażniących z dróg oddechowych. Kichanie często towarzyszy infekcji wirusowej, ale bywa niezwiązane z chorobą. Może pojawiać się jednorazowo lub w męczących ,,seriach''.
Dlaczego kichamy?
Kichnięcie wywołane jest często podrażnieniem, ale częste kichanie może być objawem różnych chorób.
Kichanie może być spowodowane:
- Alergią na pyłki, pleśń, łupież, kurz (katar sienny).
- Przeziębieniem lub grypą.
- Podrażnieniami wywołanymi np. kurzem, suchym powietrzem, ostrymi przyprawami, niektórymi lekami.
- Przedłużającym się katarem.
- Krwawieniem z nosa.
Kiedy zgłosić się do lekarza? Skonsultuj się z lekarzem jeśli cierpisz na ataki kichania, które w bezpośredni sposób obniżają jakość życia i utrudniają funkcjonowanie, a stosowane wcześniej leki nie pomagają pozbyć się dolegliwości.
Jak poradzić sobie z kichaniem?
Kichanie od czasu do czasu to całkowicie naturalny odruch organizmu, ale często powtarzające się napady kichania mogą uprzykrzać życie. Wtedy najlepiej zgłosić się na wizytę do lekarza i ustalić przyczynę ciągłego kichania. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają ograniczyć kichanie. Unikanie ekspozycji na alergeny jest najlepszym sposobem kontrolowania kichania powodowanego przez alergie. W okresach mocnej ekspozycji na alergeny (np. w czasie pylenia), zaleca się stosowanie leków przeciwalergicznych, które blokują receptor histaminowy i wyciszają objawy alergii.
Jak unikać ekspozycji na alergeny? Dodatkowe wskazówki:
- Ogranicz kontakt ze zwierzętami, jeśli ich sierść wywołuje reakcje alergiczne.
- Używaj filtrów powietrza, aby ograniczyć pyłki w powietrzu.
- Upierz pościel w gorącej wodzie, aby zabić roztocza.
- W niektórych przypadkach może być konieczne opuszczenie domu na czas oczyszczenia pomieszczeń z zarodników pleśni.
Kichanie, jeśli nie jest związane z alergią, wymaga zdiagnozowania. Przedłużające się kichanie pojawia się najczęściej jako objaw konkretnej choroby i dopiero po jej wyleczeniu, kichanie przestanie być uciążliwe.
Dlaczego nie wolno wstrzymywać kichania?
Kichanie chroni organizm, usuwając z nosa bakterie i wirusy. Kiedy coś dostanie się do nosa, uruchamia się "centrum kichania" zlokalizowane w dolnej części mózgu, sygnały są szybko wysyłane, aby szczelnie zamknąć gardło, oczy i usta. Następnie mięśnie klatki piersiowej energicznie zaciskają się, a mięśnie gardła szybko się rozluźniają. W rezultacie powietrze - wraz ze śliną i śluzem - jest wypychane z ust i nosa. Powstrzymywanie się na siłę od kichania może wywołać infekcję, stany zapalne, a nawet obrażenia wewnętrzne wywołane wzrostem ciśnienia w nosie.
Nie należy zatem powstrzymywać się od kichania. Trzeba natomiast zatykać usta ręką lub chusteczką, by nie zarazić osób z otoczenia chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Zwróć także uwagę na sprytny mechanizm kichania, podczas którego masz zawsze zamknięte oczy. Odruch kichnięcia jest tak silny (powietrze wydalane jest z siłą dochodzącą do nawet 120 kilometrów na godzinę), że wzrastające ciśnienie w układzie oddechowym mogłoby doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Dosyć częstym zjawiskiem po kichnięciu jest natomiast uczucie zatkanych uszu lub krwotok z nosa wywołany pęknięciem naczynia krwionośnego.
Samo kichanie, nie wspominając o ekstremalnych przypadkach, jest potrzebne i nie powinniśmy wstydzić się tego odruchu. Następnym razem widząc osobę kichającą, zamiast nieprzyjemnych komentarzy, warto powiedzieć po prostu ,,Na zdrowie''.
Oceń artykuł