Zamknij

Dlaczego gardło boli? Sposoby na leczenie gardła

12.12.2017
Aktualizacja: 17.11.2022 10:28

Ból gardła połączony jest z suchym lub szorstkim uczuciem w gardle. Jest jednym z najczęstszych objawów, z którym zgłaszają się do lekarza pacjenci. Jest najczęściej spowodowany infekcjami lub czynnikami środowiskowymi, takimi jak suche powietrze. Chociaż ból gardła może być niewygodny, zwykle znika samoczynnie. Dowiedz się, jakie są przyczyny bólu gardła i jak się go pozbyć.

East News
fot. East News

Ból gardła to jeden z najpopularniejszych i najczęściej zgłaszanych objawów choroby. Gardło jest wspólnym odcinkiem drogi pokarmowej i oddechowej, jest miejscem pierwszego i stałego kontaktu z wirusami, bakteriami i innymi substancjami organicznymi i nieorganicznymi zawartymi we wdychanym powietrzu i spożywanych pokarmach. Ciągła ekspozycja błony śluzowej gardła na czynniki zewnętrzne sprawia, że często dochodzi do zapaleń gardła i wystąpienia bólu. Bólowi gardła towarzyszy najczęściej drapanie i swędzenie, a także uczucie suchości. Po pewnym czasie do objawów może dochodzić opuchlizna i uczucie ,,zwężenia'' przełyku. Ból gardła potrafi być tak silny, że uniemożliwia mówienie, jedzenie, picie i przełykanie śliny. 

Bólowi gardła towarzyszą często inne objawy kojarzone z przeziębieniem, grypą lub anginą, do najczęstszych należą: przekrwienie nosa, katar, kichanie, kaszel, gorączka, dreszcze, obrzęk węzłów chłonnych na szyi, ochrypły głos, ból głowy, kłopoty z połykaniem, utrata apetytu.

 • Termin ANGINA, czyli ostre zapalenie migdałków, został wprowadzony do słownictwa medycznego przez Hipokratesa w celu określenia choroby powodującej ból gardła.

Przyczyny bólu gardła

Ból gardła kojarzony jest najczęściej z przeziębieniem i anginą, ale przyczyn bólu może być znacznie więcej. Ból, drapanie lub podrażnienie gardła często pogarsza się w miarę upływu czasu. Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa, jak przeziębienie lub grypa. Ból gardła spowodowany przez wirusa przechodzi samoistnie. Natomiast ból gardła spowodowany przez bakterie wymaga leczenia antybiotykami, by zapobiec powikłaniom. Mniej powszechne przyczyny bólu gardła mogą wymagać bardziej złożonego leczenia.

Ból gardła można podzielić ze względu na miejsce występowania:

 • Zapalenie gardła - dotyka okolicy tuż za jamą ustną.
 • Zapalenie migdałków - jest to obrzęk i zaczerwienienie migdałków, tkanki miękkiej w tylnej części jamy ustnej.
 • Zapalenie krtani - to stan zapalny górnego odcinka układu oddechowego.

Zobacz także

Choroby wirusowe powodujące ból gardła: przeziębienie, grypa, mononukleoza, odra, ospa wietrzna. Również szereg infekcji bakteryjnych może powodować ból gardła. Najczęściej ból gardła pojawia się jako objaw anginy, ostrego zapalenia migdałków podniebiennych, równie często występującej u dzieci, jak i dorosłych.

 Inne przyczyny bólu gardła obejmują:

 • Alergie na sierść zwierząt, pleśnie, kurz i pyłki mogą powodować ból.
 • Suche powietrze w pomieszczeniach, zwłaszcza w okresach grzewczych, może sprawić, że gardło będzie szorstkie i wysuszone.
 • Oddychanie przez usta - często z powodu przewlekłego przekrwienia błony śluzowej nosa - może również powodować suchość, ból gardła.
 • Czynniki drażniące - zanieczyszczenia powietrza mogą powodować ciągłe podrażnienie gardła.
 • Zanieczyszczenia w pomieszczeniach - dym tytoniowy lub chemikalia - także mogą powodować przewlekłe zapalenie gardła.
 • Napięcie mięśniowe - napinanie mięśni gardła w czasie krzyku lub ciągłego mówienia powoduje podrażnienie i ból gardła, a także charakterystyczną chrypkę.
 • Refluks żołądkowo - przełykowy - zaburzenie układu trawiennego, w którym kwasy żołądkowe lub inne treści żołądka znajdują się w przewodzie pokarmowym (przełyku). Inne objawy mogą obejmować zgagę, chrypkę, niedomykalność treści żołądkowej i uczucie guza w gardle.
 • Zakażenie HIV - ból gardła i inne objawy grypopodobne towarzyszą czasami zarażeniom wirusem HIV. Osoba zarażona wirusem HIV może mieć chroniczne lub nawracające ból gardła z powodu wtórnej infekcji - grzybiczej, wirusowej.
 • Guzy - rakowe guzy gardła, języka lub krtani mogą powodować ból gardła. Inne objawy mogą obejmować chrypkę, trudności w połykaniu, głośny oddech, krew w ślinie lub flegmie.
 • Ból gardła może towarzyszyć także chorobom nerek, zębów, próchnicy, zapaleniu dziąseł.

Kiedy ból gardła wymaga konsultacji z lekarzem?

Należy zgłosić się do lekarza, gdy ból gardła nasila się i przedłuża, a także gdy pojawiają się trudności z oddychaniem, trudności z połykaniem, ślinienie, które może wskazywać na niezdolność do przełknięcia. Dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć bólowi gardła i powinny skłonić do wizyty u lekarza: ból stawu, ból ucha, wysypka, wysoka gorączka, krew w ślinie lub flegmie, często nawracające bóle gardła, chrypka trwająca dłużej niż dwa tygodnie.

Zobacz także

Leczenie bólu gardła

W większości przypadków ból gardła ustępuje samoczynnie. Infekcje bakteryjne natomiast wymagają leczenia antybiotykami. W przypadku ciężkich objawów, takich jak trudności w połykaniu lub oddychaniu, sztywność karku lub wysoka gorączka, należy zgłosić się do lekarza. Można stosować domowe sposoby, by skutecznie złagodzić ból gardła i przyspieszyć proces leczenia:

 • Używaj nawilżacza powietrza, by nawilżyć suche gardło.
 • Płucz gardło mieszanką ciepłej wody z 1 łyżeczką soli.
 • Pij ciepłe płyny, które działają kojąco na gardło, takie jak gorąca herbata z miodem, rosół lub ciepła woda z cytryną. Herbaty ziołowe przynoszą szczególne ukojenie.
 • Schładzaj gardło, jedząc na przykład lody.
 • Stosuj pastylki do ssania kojące ból gardła.
 • Odpoczywaj i oszczędzaj gardło, mów mało, powstrzymuj się od głośnego śmiechu i krzyku.

By złagodzić ból związany z bólem gardła, można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (ibuprofen, aspiryna) lub leczyć przyczynę bólu metodą wskazaną przez lekarza. Oprócz pastylek do ssania, w aptece dostępne są syropy łagodzące ból gardła i  spraye kojące podrażnione gardło.

 • Nie podawaj aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) dzieciom i młodzieży, ze względu na możliwość uszkodzenia wątroby, wystąpienia zespołu Reye'a.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.