Zamknij

Nie myl grypy z zespołem przewlekłego zmęczenia! Jak poznać, co nam dolega?

Monika Piorun
23.01.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 04:42

Nie masz na nic siły? Trudno ci się zorganizować? Nawet po przebudzeniu odczuwasz potworne wyczerpanie? Jeśli objawy te występują u ciebie dłużej niż 6 miesięcy, możesz cierpieć na dolegliwość, którą łatwo pomylić z depresją, a nawet z... grypą lub zwykłym przeziębieniem! Naukowcy z Bydgoszczy rozpoczęli pierwszy w Polsce projekt badawczy dotyczący chronicznego zmęczenia, dzięki któremu będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.

Pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

— Herbata stygnie, zapada zmrok, a pod piórem ciągle nic... — śpiewała Kasia Nosowska. Nie tylko artyści odczuwają twórcze męki podczas pracy. O ile utalentowanych twórców ocalić może nagła obecność muchy, którą zawsze można zabić („a późnej to opisać”), o tyle w przypadku zdecydowanej reszty śmiertelników ustąpienie objawów nieuzasadnionego uczucia wyczerpania i niemożności podjęcia jakiejkolwiek aktywności jest dużo bardziej skomplikowane. Około 3 proc. ludzi na świecie cierpi bowiem na zespół przewlekłego zmęczenia (ang. CFS — chronic fatigue syndrome) — dolegliwość, którą często myli się z przeziębieniem, grypą czy początkami depresji.

Problem ten aż dwa razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i pojawia się około 40. roku życia. Do podstawowych objawów choroby należy — jak sama nazwa wskazuje — poczucie zmęczenia utrzymujące się dłużej niż 6 miesięcy, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Takie osoby są najbardziej narażone na utratę pracy. Nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami, które wcześniej nie sprawiały im żadnego problemu. Odczuwają długotrwały spadek nastroju, mają problemy ze snem, trudno jest się im skoncentrować na wykonywanych zadaniach i zapamiętać nawet najprostsze informacje.  

Dlaczego zespół chronicznego zmęczenia łatwo pomylić z innymi chorobami?

Zastanów się, czy w ciągu ostatniego pół roku bóle głowy zdarzają ci się dużo częściej niż zwykle? A może czujesz się gorzej tylko podczas pochylania głowy lub gwałtownej zmiany pozycji? Niemiłe uczucie bólu może też towarzyszyć ci podczas zginania stawów kolanowych, łokci czy bioder. Kiedy na dodatek zaczynają cię boleć mięśnie i czujesz, że twój organizm jest osłabiony, najłatwiej zrzucić winę za ten stan na zwykłe przeziębienie lub początki grypy.

To właśnie dlatego tak wielu ludzi lekceważy te objawy. Większość myśli, że za dzień, dwa lub góra tydzień wszystko wróci do normy. W wielu przypadkach tak się dzieje. Niestety, jeśli nic nie zmienia się przez co najmniej 6 miesięcy, źródłem naszych problemów może być zespół przewlekłego zmęczenia. Jak go prawidłowo rozpoznać?

Zobacz także

Objawy zespołu chronicznego zmęczenia

Jeśli obserwujesz u siebie przynajmniej 4 z poniższych objawów, możesz mieć zespół przewlekłego zmęczenia:

 • nietypowe bóle głowy, które mogą nasilać się np. przy gwałtownej zmianie pozycji ciała
 • bóle mięśni 
 • bóle stawów (podczas zginania kolan, bioder, łokci)
 • bolesne węzły chłonne
 • uczucie wyczerpania nawet po normalnie przespanej nocy
 • ból gardła
 • problemy z koncentracją
 • trudność w zapamiętaniu nawet najprostszych informacji
 • spadek nastroju nawet po aktywności fizycznej.

Podobne objawy mogą towarzyszyć wielu innym chorobom dlatego, zanim postawimy diagnozę, warto upewnić się, czy nie cierpimy na:

 • choroby endokrynologiczne (m.in. nadczynność lub niedoczynność tarczycy)
 • anemię (niedokrwistość)
 • choroby neurologiczne (parkinson, demencja starcza, stwardnienie rozsiane)
 • problemy psychiczne (choroba afektywna dwubiegunowa, depresja, schizofrenia, uraz psychiczny/trauma z czasów dzieciństwa)
 • celiakia, zaburzenia jedzenia
 • reumatyzm
 • bezdech senny
 • niedobór witamin
 • niedobór cynku
 • niski stosunek kwasów omega-3 do omega-6
 • zaburzenia rytmu okołodobowego
 • upośledzenie funkcji kory nadnerczy
 • stan zapalny powodujący zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Zobacz także

Jak się leczy zespół chronicznego zmęczenia?

Do tej pory nie wymyślono żadnej skutecznej recepty na to, by poradzić sobie z przewlekłym zmęczeniem, choć istnieją metody pomagające złagodzić nieco odczuwanie tego stanu. W niektórych przypadkach niezbędne będzie zastosowanie leków przeciwdepresyjnych lub środków przeciwbólowych. O tym, jakiego rodzaju preparaty będą dla nas najbardziej odpowiednie i w jakiej dawce należy je przyjmować, powinien zdecydować lekarz.

Pomóc może nam też wizyta u psychoterapeuty (dobre efekty leczenie daje terapia poznawczo-behawioralna, która ma uświadomić pacjentowi, m.in. w jaki sposób jego ciało potęguje odczuwanie stresu i zmęczenia). Skutecznym rozwiązaniem może się też okazać aktywność fizyczna (działająca jak naturalny antydepresant) — najlepiej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, a także wszelkie techniki relaksacyjne (od jogi przez aromaterapię po muzykoterapię).

Co robić, by nabrać ochoty do działania? (galeria)

Ciągle jesteś zmęczony? Zgłoś się do wyjątkowego projektu badawczego!

Naukowcy z bydgoskiego Collegium Medicum UMK we współpracy z Oxford University oraz Newcastle University rozpoczęli innowacyjny program badawczy dotyczący diagnostyki zespołu przewlekłego zmęczenia. Jeśli jesteś w wieku od 25 do 55 lat i co najmniej od pół roku obserwujesz u siebie któreś z powyżej opisanych objawów tej choroby, to możesz wziąć udział w wyjątkowym projekcie, dzięki któremu badacze zdobędą bezcenną wiedzę na temat przyczyn chronicznego zmęczenia wśród ludzi.

W pierwszym etapie zostaną nam wykonane kompleksowe badania. W kolejnych stadiach będziemy mogli skorzystać m.in. z 10 zabiegów w kriokomorze ogólnoustrojowej oraz indywidualnie dobranych przez specjalistów ćwiczeń fizycznych, które mogą pozwolić nam na wyzdrowienie i... powrót do normalnej aktywności! Wtedy nawet, „gdyby mucha zjawiła się”, wróciłaby nam ochota nie tylko na to, „by ją zabić”, a nawet, by jeszcze opisać tę perwersję — parafrazując słowa kultowej piosenki...

Więcej informacji dla osób chętnych do udziału w badaniu można uzyskać wysyłając mail na adres: leczymyzmeczenie@gmail.com

_____

zdrowie.radiozet.pl/π