Wirus H3N2 groźniejszy niż sądzono: 30 dzieci zmarło na grypę w USA

Monika Piorun
23.01.2018 12:39
Wirus H3N2 groźniejszy niż sądzono: 30 dzieci zmarło na grypę w USA
fot. Ronile/pixaby.com/CC0 Pubilic Domain/CDC

Aż w 49 z 50 stanów USA zanotowano podwyższone statystyki dotyczące zachorowań na grypę. Tegoroczny sezon uważany jest za najgorszy od lat. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podało, że po pomoc lekarską zgłosiło się dotąd prawie 75 tys. osób z objawami choroby. 30 ofiar śmiertelnych stanowią dzieci.

Śmiertelnie niebezpieczna grypa atakuje w USA

14401 nowych przypadków grypy potwierdzono laboratoryjnie w Stanach Zjednoczonych w drugim tygodniu stycznia. Eksperci podkreślają, że dotyczy to tylko osób, które zgłosiły się do lekarza z objawami choroby. Nie wiadomo, ilu chorych nie skorzystało dotąd z pomocy specjalistów.

Niestety wirus H3N2 wiązany z tegorocznym wzrost zachorowań na grypę tylko do 13 stycznia spowodował aż 10 zgonów wśród dzieci. Od początku sezonu z powodu grypy w USA zmarło w sumie aż 30 maluchów. 85 proc. z nich nie było zaszczepionych przeciwko atakującej w tym roku odmianie grypy.

Sytuacja dotycząca zachorowań wśród osób starszych też jest niepokojąca. W ostatnim tygodniu stycznia ofiary grypy i zapalenia płuc stanowiły aż 8,2 proc. zgonów wśród osób powyżej 65. roku życia.

Szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami?

Lynette Brammer, kierownik zespołu ds. grypy Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), potwierdziła w rozmowie z CNN, że statystyki dotyczące zachorowań na grypę w Stanach Zjednoczonych są wyższe niż w podobnym okresie w poprzednich latach. Niestety jest jeszcze za wcześnie, by ogłosić, że najgorsze jest już za nami.

Liczba chorych w kolejnych tygodniach może być jeszcze wyższa. Wskazują na to statystyki dotyczące osób hospitalizowanych. W pierwszym tygodniu stycznia wskaźnik ten wynosił 22,7 os. na 100 tys. mieszkańców, a zaledwie tydzień później do szpitali z powodu grypy przyjmowano średnio 31,5 os. na 100 tys. mieszkańców. Oprócz seniorów i dzieci do grupy najwyższego ryzyka zachorowania na grypę zaliczane są kobiety ciężarne.

Zachorowania na grypę w USA w drugim tygodniu stycznia 2018 roku

Statystyki dotyczące przypadków grypy w poszczególnych stanach Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) sklasyfikowano według czterostopniowej skali. Niemal w całych Stanach Zjednoczonych odnotowano wysoki poziom zachorowań na grypę. Na pozostałym terytorium poziom nowych przypadków choroby określono jako: średni, niski lub minimalny.

Zrzut ekranu 2018-01-23 o 11.12.55

źródło: CNN/CDC

________

zdrowie.radiozet.pl/π