Zamknij

Wielkopolska: Najwięcej zachorowań na grypę w kraju

23.01.2018 10:14
Wielkopolska: Najwięcej zachorowań na grypę w kraju
fot. Tomasz Ho/East News

Zapadalność na grypę w 2. tygodniu stycznia w Wielkopolsce wyniosła 72,38 i była jedną z wyższych w kraju — wskazują dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Dane oznaczają, że na każde 100 tys. osób zarejestrowano w tym czasie ok. 72 nowe przypadki grypy.

Sezon na grypę w pełni

W Polsce sezon zachorowań na grypę, czyli ostre zakażenie górnych dróg oddechowych wywoływane przez wirusy, trwa od października do kwietnia, ale szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

Grypa atakuje osoby w każdej grupie wiekowej. W województwie wielkopolskim w 2. tygodniu stycznia największą zapadalność (ponad 291) zaobserwowano wśród dzieci, które nie ukończyły 4 lat. Wskaźnik ten był wysoki (ponad 153) również u dzieci między 4. a 15. rokiem życia. Na każde 100 tysięcy dorosłych w wieku 15-64 lat zachorowało na grypę ok. 48 osób, a na każde 100 tysięcy seniorów - 44 osoby.

Zobacz także

A jak wygląda sytuacja dotycząca grypy w innych rejonach Polski?

W okresie od 8 do 15 stycznia 2018 roku największy wzrost zachorowań na grypę zanotowano w województwie: pomorskim, mazowieckim oraz małopolskim. W samej Wielkopolsce zaobserwowano natomiast tendencję spadkową w porównaniu do danych dotyczących pierwszego tygodnia stycznia (od 1 do 7 stycznia 2018 roku).

Zrzut-ekranu-2018-01-17-o-13.43.21-1
fot.

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę

Komu najbardziej grozi zachorowanie na grypę? Tłumaczy lek. Tamara Nowocień:

Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornością. To na przykład:

  • osoby, które skończyły 65 lat,
  • osoby z chorobą niedokrwienną serca,
  • pacjenci z nadciśnieniem tętniczym,
  • chorzy na przewlekłą chorobę płuc czy
  • pacjenci cierpiący na inne przewlekłe choroby układu oddechowego i układu krążenia.

Narażeni są też ci, którzy pracują lub mieszkają w miejscach, gdzie przebywa wielu ludzi — m.in. pracownicy dużych hal magazynowych czy akademików.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, więc w takich miejscach ryzyko zarażenia się jest wyższe.

Zobacz także

Objawy grypy

Grypa objawia się najczęściej pojawiającą się nagle wysoką gorączką. Występują także dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia. Suchy kaszel, ból gardła i katar są także objawami grypy, ale zazwyczaj nie są nasilone. U dzieci natomiast pojawia się m.in. senność bądź rozdrażnienie, a także brak apetytu lub wymioty. Okres wylęgania tej choroby wynosi 1-7 dni. Dorosły zakaża innych 1 dzień przed i 3-5 dni po wystąpieniu objawów (czasem nawet do 10 dni), a małe dzieci — kilka dni przed i ok. 10 dni po wystąpieniu objawów.

Zazwyczaj grypa ustępuje po ok. po 3-7 dniach, ale np. kaszel czy zmęczenie mogą utrzymywać się nawet do ok. 2 tyg. Lekarze podkreślają, by nie bagatelizować tej choroby, ponieważ jej powikłania mogą być bardzo poważne — od zapalenia ucha środkowego po zapalenie płuc czy nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Eksperci wskazują, że najlepszym zabezpieczeniem przed grypą są szczepienia ochronne.

Zagłosuj

Czy zaszczepiłaś/zaszczepiłeś się w tym sezonie przeciwko grypie?

Liczba głosów:

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie? Zalecenia WHO

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π