Oceń
Świńska grypa (grypa świń) to zakaźna choroba układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A lub wirusy grypy typu C. Świńska grypa nosi taką nazwę ze względu na to, że wirus A/H1N1 prowadzący do choroby został po raz pierwszy wyizolowany u świń w 1930 roku.
Wirus świńskiej grypy przenoszony jest drogą kropelkową, a więc zarazić się można przez kaszel czy kichnięcie. To jednak nie wszystko. Ryzykowny może być również sam kontakt z powierzchnią zainfekowaną - klamkami, guzikami w windzie, poręczami, barierkami w autobusach.
Dlatego tak ważne jest mycie rąk. Należy starać się również nie dotykać brudnymi rękami okolic błon śluzowych - ust, nosa, oczu.
Świńska grypa: objawy
Objawy świńskiej grypy przypominają grypę wywołaną innymi szczepami wirusa.
Do objawów świńskiej grypy zalicza się:
- wysoką gorączkę;
- dreszcze;
- bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe;
- ból głowy;
- ból gardła;
- suchy kaszel;
- uczucie wyczerpania;
- brak apetytu;
- duszność.
Mogą również wystąpić: nudności, biegunka lub wymioty, utrata przytomności, dezorientacja.
Jak ciężki jest przebieg świńskiej grypy? Podczas pandemii 2009— 2010 stwierdzono, że większość osób chorowała lekko lub średnio ciężko, a choroba ustępowała samoistnie po 5-7 dniach. Najcięższy przebieg występuje u osób z grup ryzyka.
Świńska grypa: grupy ryzyka
Na zachorowanie na świńską grypę najbardziej narażone są osoby o niskiej odporności: małe dzieci, osoby starsze i przewlekle chorzy. W przypadku osób z grup ryzyka zachorowanie na świńską grypę może mieć ciężki przebieg, a nawet zakończyć się zgonem.
Szacuje się również, że u kobiet w ciąży ryzyko trafienia na oddział intensywnej terapii z powodu świńskiej grypy jest 10-krotnie większe niż przeciętne.
Świńska grypa: zapobieganie
Przed świńską grypą należy chronić się jak przed każdą inną grypą. Bardzo ważna jest higiena. Dokładne mycie rąk w ciepłej wodzie przez co najmniej 20 sekund jest w stanie zabić wirusy. Można również korzystać ze specjalnych żeli dezynfekujących.
Istnieje również szczepionka przeciw grypie pandemicznej.
Świńska grypa: leczenie
Większość osób, które zachorują na świńska grypę, samoistnie powraca do zdrowia, jak w przypadku grypy sezonowej.
Przypadki cięższych zachorowań leczy się preparatami przeciwwirusowymi lub w warunkach szpitalnym.
Świńska grypa: pandemie
Pandemia grypy A/H1N1 (wirus grypy pandemicznej A/H1N1v), czyli świńskiej grypy miała miejsce w latach 2009–2010. Do marca 2009 znane były jedynie rzadkie przypadki zakażeń ludzi wirusem grypy A/H1N1 i dotyczyły bezpośredniego kontaktu ze świniami. Natomiast w następnych miesiącach zaczęły pojawiać się kolejne zakażenia. W maju 2009 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Polsce.
W czerwcu 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła najwyższy, szósty stopień zagrożenia oznaczający pandemię. W sierpniu następnego roku ogłoszono koniec pandemii. Co to oznacza? Nie ma już konieczności utrzymywania restrykcji i specjalnego reżimu, ale wirus wciąż utrzymuje się w społeczeństwie, jak grypa sezonowa.
Źródła: ZdrowoBardzo / PAP / AS / mp.pl
Oceń artykuł