Oceń
Stan podgorączkowy to nie gorączka, a stan, gdy nieco podwyższona jest temperatura ciała. Stan podgorączkowy występuje bardzo często i nie zawsze związany jest z infekcją.
Przyjmuje się, że punktem wyjścia jest pomiar temperatury pod pachą, a prawidłowa jej wartość wynosi 36,6°C. Temperatura powyżej normy uznawana jest za stan podgorączkowy, natomiast temperatura powyżej 38,0°C to gorączka.
Trzeba pamiętać, że warunkiem bezwzględnym „starannego” pomiaru jest silne ściśnięcie przez chorego termometru pod pachą i odpowiednio długi czas pomiaru – w termometrach elektronicznych pomocna bywa sygnalizacja dźwiękowa.
Za stan podgorączkowy uważa się zakres: 37,1–38,0°C.
Stan podgorączkowy: przyczyny
Temperatura ciała nie jest stała, a wciąż się zmienia. Zależna jest na przykład od cyklu miesiączkowego u kobiet, wysiłku fizycznego czy kondycji organizmu. Na temperaturę ciała wpływają też skrajne temperatury powietrza, zimny prysznic czy gorąca kąpiel.
Fizjologicznie stan podgorączkowy jest częsty w czasie ciąży i w drugiej fazie cyklu miesięcznego, a także w wysiłku fizycznym i silnych emocjach, gdy działa układ sympatyczny.
U większości ludzi w związku z dobowym cyklem aktywności życiowej temperatura ciała jest wyższa po południu niż rano (tradycyjna wartość 36,6°C odnosi się z reguły do pomiaru porannego), najwyższa wieczorem, a najniższa w nocy, gdy pogrążeni jesteśmy w fazie REM snu.
Stan podgorączkowy towarzyszy wielu chorobom – od infekcji wirusowych i bakteryjnych, po zaburzenia hormonalne i nowotwory.
Podwyższona temperatura może być objawem:
- przegrzania;
- zapalenia krtani;
- anginy;
- zapalenia oskrzeli;
- nadczynności tarczycy;
- guza mózgu – stan podgorączkowy pojawia się nagle i utrzymuje przez długi czas;
- chłoniaków;
- boreliozy.
Stan podgorączkowy: leczenie
Stanu podgorączkowego się nie leczy. Nie należy na siłę „zbijać” podwyższonej temperatury, a jedynie obserwować, czy nie rozwinie się gorączka. Wzrost temperatury jest naturalnym objawem obrony organizmu prawidłowo reagującego na zakażenie, przegrzanie i inne bodźce.
Gdy temperatura ciała jest podwyższona, ulgę przyniesie letni prysznic lub chłodny kompres na czoło.
Jeśli stan podgorączkowy przerodzi się w gorączkę, można zastosować leki z paracetamolem, ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym. Wysoka i niedająca się złagodzić gorączka wymaga jednak konsultacji z lekarzem.
Objawem niepokojącym i wymagającym konsultacji z lekarzem jest przedłużający się stan podgorączkowy.
Źródło: mp.pl
________
zdrowie.radiozet.pl/nk
Oceń artykuł